Skip to content

Pochopení úložiště smartphonu

2 de Srpen de 2021
GettyImages 466494648 589428283df78caebc581e92

Při výběru nového telefonu je velikost interního úložného prostoru často jedním z několika klíčových faktorů, které ovlivňují rozhodnutí koupit jeden telefon před druhým. Ale přesně to, kolik ze slíbených 16, 32 nebo 64 GB je skutečně k dispozici k použití, se mezi zařízeními velmi liší.

Kolem 16GB verze Galaxy S4 proběhla spousta vášnivých diskuzí, když se zjistilo, že celých 8 GB tohoto čísla již bylo spotřebováno operačním systémem a dalšími předinstalovanými aplikacemi (někdy nazývanými Bloatware.) Takže by měl být tento telefon prodává se jako 8GB zařízení? Nebo je spravedlivé, aby výrobci předpokládali, že uživatelé věří, že 16 GB znamená částku před instalací jakéhokoli systémového softwaru?

Interní versus externí paměť

Při zvažování specifikací paměti jakéhokoli telefonu je důležité porozumět rozdílu mezi interní a externí (nebo rozšiřitelnou) pamětí. Interní paměť je úložný prostor instalovaný výrobcem, obvykle 16, 32 nebo 64 GB, kde je nainstalován operační systém, předinstalované aplikace a další systémový software. Celkové množství interního úložiště nemůže uživatel zvýšit ani snížit, takže pokud má váš telefon pouze 16 GB interního úložiště a žádný rozšiřující slot, toto je veškerý úložný prostor, který kdy budete mít. A pamatujte si, že něco z toho již systémový software spotřebuje. Externí nebo rozšiřitelná paměť se týká vyjímatelné karty microSD nebo podobné. Mnoho zařízení, která mají slot pro kartu MicroSD, se prodává s již vloženou kartou. Ale ne všechny telefony budou mít tento extra úložný prostor zahrnuty a ne všechny telefony dokonce mají možnost přidat externí paměť. Například iPhone nikdy nedal uživatelům možnost přidat více úložného prostoru pomocí karty SD, stejně jako zařízení LG Nexus. Pokud je pro vás důležité úložiště pro hudbu, obrázky nebo jiné soubory přidané uživateli, důležitým faktorem by měla být možnost přidat další 32 GB nebo dokonce 64 GB kartu rozumně levně.

Cloudové úložiště

Aby se vyřešil problém zmenšeného vnitřního úložného prostoru, prodává se několik špičkových smartphonů s bezplatnými účty cloudového úložiště. Může to být 10, 20 nebo dokonce 50 GB. I když je to pěkný doplněk, mějte na paměti, že ne všechna data a soubory lze uložit do cloudového úložiště (například aplikace). Rovněž nebudete mít přístup k souborům uloženým v cloudu, pokud nemáte Wi-Fi nebo mobilní datové připojení.

Kontrola před nákupem

Pokud kupujete svůj nový mobil online, je obvykle obtížnější zkontrolovat, kolik interního úložiště je skutečně k dispozici k použití, než při nákupu v obchodě. Specializované obchody s mobilními telefony by měly mít k dispozici ukázkové sluchátko a přejít do nabídky nastavení a podívat se do sekce Úložiště trvá několik sekund. Pokud nakupujete online a ve specifikacích nevidíte žádné podrobnosti o použitelném úložišti, nebojte se kontaktovat prodejce a zeptat se. Renomovaní prodejci by neměli mít problém sdělit vám tyto podrobnosti.

Vymazání interního úložiště

V závislosti na telefonu, který máte, existuje několik možných způsobů, jak ve svém interním úložišti vytvořit místo navíc.

  • Zakázat Bloatware. Ne všechny smartphony vám to umožní, ale pokud máte telefon Android s verzí 4.2 nebo novější, je tento proces poměrně snadný. Přestože deaktivace 100 MB předinstalované aplikace neuvolní odpovídající množství paměti, určitě by mělo vytvořit nějaké místo navíc.
  • Zálohujte a vymažte své fotografie. Do této praxe je dobré se dostat, i když úložný prostor v telefonu není problém. K pravidelnému zálohování fotografií do počítače použijte synchronizační software, který je relevantní pro váš telefon. Poté můžete tyto fotografie přesunout na kartu SD nebo je odstranit z telefonu (nebo alespoň některých z nich), abyste uvolnili místo.
  • Použijte čistší aplikaci. Aplikace jako Cleanmaster představují snadný způsob, jak z telefonu vymazat nepotřebné nebo nechtěné soubory, často pouhým stisknutím tlačítka. Toto opatření opět neuvolní obrovské množství místa, ale může mít určitý rozdíl.
  • Odebrat některé aplikace. Zkontrolujte seznam aplikací a odinstalujte ty, které již nepoužíváte. To lze snadno provést prostřednictvím nabídky nastavení všech typů smartphonů nebo pomocí aplikace, jako je Cleanmaster.