3D televizory byly ukončeny v roce 2017. Pro pokles popularity byla řada důvodů, ale většina to připisovala potřebě nosit speciální brýle. Vypadají hloupě a mohou být docela nepříjemné. Mnoho lidí nechápe, proč jsou brýle potřeba ke sledování 3D obrazu. V této příručce diskutujeme proč.
Dvě oči, dva obrazy
Důvod, proč lidé se dvěma funkčními očima vidí 3D v přírodním světě, je ten, že levé a pravé oko má každý svou vlastní perspektivu, oddělenou palcem nebo dvěma. Malá vzdálenost mezi očima jemně kompenzuje objekty v zorném poli a poskytuje rozměrnost. Když naše oči dostávají odražené světlo odrážející se od předmětů, světlo obsahuje nejen informace o jasu a barvách, ale také hloubková vodítka. Oči posílají ofsetové obrazy do mozku, který je kombinuje do jediného 3D obrazu. To nám umožňuje nejen vidět správný tvar a strukturu objektů, ale také nám umožňuje určit vzdálenost mezi objekty v prostoru. Vzhledem k tomu, že televizory a videoprojektory zobrazují obraz na rovném povrchu, neexistují žádné přirozené narážky hloubky, které by nám umožňovaly správně vidět texturu a vzdálenost. Hloubka, o které si myslíme, že ji vidíme, je odvozena z paměti toho, jak jsme viděli podobné objekty umístěné ve skutečném prostředí, spolu s dalšími možnými faktory.
Jak 3D funguje s televizory, videoprojektory a brýlemi
Chcete-li zobrazit obrázky zobrazené na ploché obrazovce ve 3D, je třeba je zakódovat a zobrazit na obrazovce jako dva obrazy s přesazením nebo překrývající se, které se poté znovu zkombinují do jednoho 3D obrazu. 3D televizory a projektory fungují tak, že kódují samostatné obrazy levého a pravého oka na fyzická média. Zakódovaný signál je odeslán do televizoru a televizor jej dekóduje a na obrazovce zobrazí informace o levém a pravém oku. Dekódované obrázky vypadají jako dva překrývající se obrazy, které při sledování bez 3D brýlí vypadají trochu rozostřeně. Prostřednictvím 3D brýlí však čočka levého oka přijímá jeden obraz, zatímco čočka pravého oka přijímá druhý. Když se levý a pravý obraz dostanou do každého oka pomocí 3D brýlí, odešle se signál do mozku, který tyto dva obrazy spojí do jednoho obrazu s 3D charakteristikami. 3D proces oklamá váš mozek, aby si myslel, že vidí skutečný 3D obraz. V závislosti na tom, jak televizor dekóduje a zobrazuje 3D obraz, je třeba ke správnému zobrazení 3D obrazu použít konkrétní typ brýlí. Někteří výrobci využívali pasivní polarizované brýle, zatímco jiní požadovali brýle s aktivní závěrkou. Další podrobnosti o tom, jak každý z těchto systémů funguje, spolu s výhodami a nevýhodami najdete v článku Vše o 3D brýlích
Auto-stereoskopické displeje
Existují technologie, které vám umožní vidět 3D obraz na televizi bez brýlí. Tyto high-tech obrazovky se obvykle označují jako „auto-stereoskopické displeje“ a používají se především v komerčních, průmyslových, vzdělávacích a lékařských zařízeních. Jsou velmi drahé a ve většině případů se musíte dívat ze středu nebo v jeho blízkosti, což znamená, že nejsou skvělé pro skupinové prohlížení. Na některých smartphonech a přenosných herních zařízeních je k dispozici 3D brýle bez brýlí. Společnosti Toshiba, Sony a LG poprvé představily prototypy 56palcových 3D televizorů bez brýlí v roce 2011. Společnost Toshiba představila v roce 2012 vylepšený model, který byl k dispozici v omezeném množství v Japonsku a Evropě, ale od té doby byl ukončen. Sharp a Samsung odhalili 3D technologii bez brýlí na několika 8K prototypových displejích a Stream TV Networks je v popředí poskytování televizí bez brýlí do komerčního a herního prostoru. James Cameron, obrovský obhájce 3D, prosazuje výzkum, který by mohl zpřístupnit 3D bez brýlí pro kina včas pro jeden nebo více jeho nadcházejících Avatar pokračování. Technologie automatického stereoskopického zobrazení byly dosud implementovány v několika profesionálních nebo průmyslových prostředích, ale můžete ji začít nabízet ve spotřebitelských zařízeních. Výrobní náklady a poptávka budou určujícími faktory s ohledem na budoucí dostupnost. Do té doby bude používání 3D brýlí nejběžnějším způsobem sledování 3D obsahu na televizoru nebo videoprojektoru. Ačkoli nové 3D televizory již nejsou k dispozici, tato možnost sledování je stále k dispozici na mnoha videoprojektorech. Další informace o tom, co je vyžadováno pro sledování 3D, a jak nastavit 3D domácí kino, najdete v našem Kompletním průvodci sledováním 3D doma.