Skip to content

Proč může vypnutí vaší počítačové sítě pomoci bezpečnosti v domácnosti a rodině

6 de Červenec de 2021
router 99275904 5a8360cb1f4e130037c0aee3

Většina širokopásmových připojení k internetu zůstává vždy zapnutá, takže připojená zařízení mohou být neustále online. To, zda je tento přístup dobrý, je však diskutabilní a obvykle záleží na vaší situaci.

Musím vypnout router?

Majitelé domácí sítě často nechávají směrovače, širokopásmové modemy a další zařízení neustále zapnutá a fungující, i když tato zařízení nejsou neustále používána, protože je to pohodlné.

Výhody vypnutí domácích sítí

Zde jsou některé z výhod vypnutí sítě a připojených zařízení, když síť není potřeba.

Bezpečnostní

Vypnutí zařízení, když ho nepoužíváte, zvyšuje zabezpečení sítě. Když jsou síťová zařízení offline, hackeři a strážci Wi-Fi na ně nemohou cílit. Další bezpečnostní opatření, jako jsou brány firewall, pomáhají a jsou nezbytná, ale nejsou neprůstřelná. Chcete-li zakázat Wi-Fi kvůli bezpečnostním výhodám nebo proto, že se nikdy nepoužívá, zjistěte, kdy a jak Wi-Fi vypnout.

Ušetřete za účty

Vypnutí počítačů, směrovačů a modemů vám může ušetřit peníze. V některých zemích jsou úspory nízké, ale v jiných částech světa jsou náklady na veřejné služby značné.

Přepěťová ochrana

Odpojení síťových zařízení zabrání poškození elektrickým proudem. Přepěťové ochrany rovněž zabraňují tomuto druhu poškození; přepěťové jednotky (zejména ty levné) však nemohou vždy chránit před velkými energetickými špičkami, jako jsou ty před bleskem.

Méně bezdrátového rušení

Vypnutí bezdrátových směrovačů otevírá dříve používaný frekvenční prostor pro další zařízení, která byla oslabená nebo nepoužitelná, když bylo zařízení viníka spuštěno.

Redukce hluku

Síťové vybavení je tišší, protože hlasité vestavěné ventilátory byly nahrazeny polovodičovými chladicími systémy. Vaše smysly mohou být přizpůsobeny relativně nízké úrovni hluku domácí sítě, ale můžete být příjemně překvapeni přidanou klidnou rezidencí bez ní.

Nevýhody vypnutí domácích sítí

Zde jsou některé z důvodů, proč nechat domácí síť zapnutou.

Spolehlivost hardwaru

Životnost počítače nebo jiného síťového zařízení často zkrátí jeho životnost. Diskové jednotky jsou obzvláště citlivé na poškození.

Spolehlivost komunikace

Po zapnutí napájení může dojít k selhání obnovení síťových připojení. Při dodržování správných postupů při spouštění je třeba věnovat zvláštní pozornost. Například širokopásmové modemy by obecně měly být zapnuty nejdříve, poté další zařízení, až bude modem připraven.

Pohodlí

Síťová zařízení, jako jsou směrovače a modemy, mohou být instalována na stropy, v suterénech nebo na jiných těžko dostupných místech. Než vytáhnete zástrčku, vypněte tato zařízení pomocí postupu doporučeného výrobcem. Vypnutí sítě vyžaduje řádné provedení a zpočátku se může zdát nepříjemné.

Vzdálený přístup

Pokud je vaše síť nastavena na vzdálený přístup pomocí programu pro vzdálený přístup, vypnutí zařízení, které tento přístup umožňuje, znamená, že se nemůžete vzdáleně přihlásit k počítači, když jste mimo domov. Totéž platí pro vzdálený tisk na domácí tiskárně nebo sledování bezdrátových kamer, když jste pryč.

Vypněte na několik dní a ušetřete

Zařízení domácí sítě nemusí být neustále zapnuto a připojeno k internetu, pokud to vaše osobní použití nevyžaduje. Vypnutí sítě během delšího období nepoužívání je dobrý nápad. Pokud budete přes víkend na dovolené nebo záměrně vytáhnete zástrčku elektroniky, vypněte zařízení, která nebudete používat. Samotná bezpečnostní výhoda činí tento přístup užitečným. Protože však může být zpočátku obtížné nastavit počítačové sítě, někteří lidé nechtějí narušit síť, jakmile je funkční, funguje a funguje dobře. V ideálním případě by se domácí síťové vybavení nemělo provádět příliš často, aby nedošlo k poškození nebo narušení vašeho nastavení. Jednou nebo dvakrát týdně může být dobře; jednou nebo dvakrát denně je pravděpodobně příliš.