Skip to content

Průvodce plazmovými televizory

23 de Červenec de 2021
Sasmung 64H5000 Plasma 800 58ea92133df78c51624ae8a3 6430fb2e881b435492c87b3f2750d755

Plazmové televizory, jako LCD a OLED televizory, jsou typem plochých televizorů. Ačkoli tyto televizory vypadají zvenčí podobně, uvnitř existují rozdíly. Zjistěte, jak plazmové televizory fungují a zda tyto televizory stojí za to si ponechat. V roce 2014 společnosti Panasonic, Samsung a LG oznámily ukončení výroby plazmových televizorů, čímž tento typ televizorů účinně ukončily. Tento článek je zachován pro historické reference.

Jak funguje plazmová televize?

Technologie plazmové televize je podobná technologii, která se používá u zářivek. Zobrazovací panel se skládá z buněk, z nichž každá obsahuje dva skleněné panely, které jsou odděleny úzkou mezerou. Neon-xenonový plyn se vstřikuje a utěsňuje v plazmové formě během výrobního procesu. Plyn je elektricky nabíjen ve specifických intervalech, když je používán plazmový agregát. Nabitý plyn naráží na červené, zelené a modré luminofory a vytváří televizní obraz. Technologie plazmové televize se liší od jejího bezprostředního předchůdce, tradiční televize s katodovou trubicí (CRT). CRT je velká vakuová trubice, ve které elektronový paprsek vycházející z jediného bodu v hrdle trubice rychle skenuje tvář trubice. Červené, zelené nebo modré luminofory na povrchu tuby se poté rozsvítí a vytvoří se obraz. U plazmových televizorů využívajících uzavřenou buňku s nabitou plazmou pro každý pixel je eliminována potřeba skenovacího elektronového paprsku. Není tedy potřeba velké vakuové trubice. Proto jsou televizory CRT tvarovány spíše jako krabice a plazmové televize jsou tenké a ploché.

Každá skupina červených, zelených a modrých fosforů na plazmové televizi se nazývá pixel (obrazový prvek).

Jak dlouho vydrží plazmové televizory?

Časné plazmové televizory mají poločas asi 30 000 hodin, což znamená, že obraz po 30 000 hodinách sledování ztrácí přibližně 50 procent svého jasu. Avšak díky technologickým vylepšením provedeným v průběhu let má většina plazmových souprav životnost 60 000 hodin, přičemž některé sady jsou hodnoceny až 100 000 hodin. Pokud má plazmová televize hodnocení 30 000 hodin a je na osmi hodinách denně, její poločas by byl asi devět let. Pokud je to na čtyři hodiny denně, poločas by byl asi 18 let. Zdvojnásobte tato čísla za 60 000 hodin poločasu. Pokud má plazmová televize hodnocení 100 000 hodin a je v provozu šest hodin denně, její poločas by byl asi 40 let. I za 24 hodin denně je poločas 100 000 hodin asi 10 let. Pro srovnání, CRT TV ztrácí asi 30 procent svého jasu po zhruba 20 000 hodinách. Jelikož je tento proces postupný, většina diváků si toho není vědoma. Možná budou muset pravidelně kompenzovat nastavení jasu a kontrastu. Stejně jako u jiných televizních technologií může být životnost displeje ovlivněna také proměnnými prostředí, jako je teplo a vlhkost.

Unikají plazmové televizory?

Plyn v plazmové televizi nepropouští ani nemůže být načerpáno více plynu. Každý prvek pixelu je zcela utěsněná struktura (označovaná jako buňka), která zahrnuje fosfor, nabíjecí desky a plazmový plyn. Pokud článek selže, nelze jej opravit dobitím plynu. Pokud zhasne velké množství buněk, je třeba vyměnit celý panel.

Může plazmová televize fungovat při vysokých nadmořských výškách?

Většina plazmových televizorů je kalibrována pro optimální provoz za podmínek na hladině moře nebo blízko ní. Protože pixelové prvky na plazmové televizi jsou skleněné kryty obsahující vzácné plyny, tenčí vzduch způsobuje větší tlak na plyny uvnitř krytu. Jak se zvyšuje nadmořská výška, plazmové televizory pracují tvrději, aby vyrovnaly rozdíl v tlaku vnějšího vzduchu. Výsledkem je, že sada generuje více tepla a její chladicí ventilátory (pokud existují) pracují tvrději. To může způsobit bzučivý zvuk. Poločas plazmové televize je navíc poněkud snížen. Pro většinu spotřebitelů to není problém. Přesto existují úvahy, pokud žijete v oblasti nad 4000 stop nad mořem. Některé plazmové televizory jsou dostatečně robustní, aby fungovaly dobře v nadmořských výškách až 5 000 stop nebo více. Existují verze některých plazmových televizorů s vysokou nadmořskou výškou, které pojmou až 8 000 stop.

Produkují plazmové televizory teplo?

Vzhledem k tomu, že plazmové televizory používají nabitý plyn, bude přístroj po chvíli v provozu teplý na dotek. Vzhledem k tomu, že většina plazmových televizorů je namontována na stěnu nebo na stojan, není obvykle při velké cirkulaci vzduchu problém s tvorbou tepla. Plazmové televize však spotřebovávají více energie než standardní televizor CRT nebo LCD. Neumisťujte plazmovou televizi do těsného prostoru, kde nebude mít dostatek prostoru pro rozptýlení tepla, které vytváří.

Co je to Sub-Field Drive na plazmové televizi?

Televizory využívají obnovovací frekvence a zpracování pohybu k zobrazení plynulého obrazu. LCD a plazmové televizory mají obvykle obnovovací frekvenci 60 Hz, ale to není vždy dostačující. Aby se zlepšila pohybová odezva, plazmové televizory využívají další technologii zvanou subpole.

Příklad subpole plazmové televize

Mnoho kupujících televizorů si myslí, že rychlost budicího pole je srovnatelná s obnovovací frekvencí obrazovky používanou u LCD televizorů. Rychlost pohonu podpole na plazmových televizorech však funguje jinak.

Jsou všechny plazmové televizory HDTV?

Aby mohl být televizor klasifikován jako HDTV nebo HDTV, musí zobrazovat alespoň 1024 x 768 pixelů. Zatímco některé plazmové televizory splňují požadavky na HD, žádné plazmové televizory nevykazují rozlišení 4K, s výjimkou velkoplošných jednotek určených pro komerční použití. Některé plazmové televizory raného modelu zobrazují pouze 852 x 480. Tyto sady se označují jako EDTV (televizory s rozšířeným nebo vylepšeným rozlišením) nebo ED-plazma. Rozlišení ED je dobré pro DVD a standardní digitální kabel, ale ne pro zdroje HD. Plazmové televizory, které přesně zobrazují signály HDTV, mají pixelové rozlišení alespoň 1280 x 720 (720p) nebo vyšší. Někteří výrobci označili své plazmové televizory 1024 x 768 jako EDTV nebo ED-plazma, zatímco jiní je označili jako plazmové HDTV. Zde je důležité se dívat na specifikace. Pokud hledáte plazmový televizor podporující HD, zkontrolujte rozlišení pixelů 720p nebo 1080p.

Plazmové televize a škálování

Vzhledem k tomu, že plazmové televizory mají konečný počet pixelů, musí být vstupní signály s vyšším rozlišením upraveny tak, aby odpovídaly počtu pixelových polí konkrétního plazmového displeje. Vstupní formát HDTV 1080p vyžaduje zobrazení 1920 x 1080 pixelů pro zobrazení obrazu HDTV 1: 1. Pokud má plazmová televize pouze pixelové pole 1024 x 768, musí být původní HDTV signál upraven tak, aby odpovídal počtu pixelů. Takže i když je vaše plazmová televize inzerována jako HDTV s obrazovkou 1024 x 768 pixelů, vstupy HDTV signálu se zmenší. Pokud máte EDTV s rozlišením 852 x 480, všechny HDTV signály budou muset být zmenšeny. Rozlišení obrazu sledovaného na obrazovce nemusí vždy odpovídat rozlišení původního vstupního signálu.

Bude plazmová televize fungovat se starým videorekordérem?

Všechny plazmové televizory pro spotřebitele fungují s jakýmkoli stávajícím videozařízením se standardními výstupy AV, komponentního videa nebo HDMI. Vzhledem k tomu, že VHS má nízké rozlišení a špatnou konzistenci barev, nevypadá na velké plazmové obrazovce tak dobře jako na menší 27palcové televizi. Chcete-li plazmovou televizi využít na maximum, použijte přehrávač disků Blu-ray nebo upscaling DVD.

Co jiného potřebujete k použití plazmového televizoru?

Tady je několik tipů, na co si kromě plazmové televize musíte udělat rozpočet, abyste ji mohli plně využít:

  • Přepěťová ochrana.
  • Zvukový systém. Ačkoli některé plazmové televizory mají interní zvukový systém, je nejlepší jej připojit k soundbaru nebo přijímači domácího kina.
  • Propojovací kabely pro připojení plazmové televize k vašim dalším komponentům.
  • Zdrojové komponenty, jako jsou přehrávače Blu-ray, herní konzole, satelitní nebo kabelové přijímače, streamery médií a další.

Měli byste si nechat plazmovou televizi?

Pokud vám plazmová televize funguje dobře, není důvod ji vyhodit. Upgradováním na novější typ televize byste však mohli vylepšit zážitek ze sledování. Vzhledem k tomu, že plazmové televizory byly ukončeny, výrobci televizorů zavedli do OLED a LCD televizorů novější technologie, jako jsou 4K displeje, HDR, Wide Color Gamut a Quantum Dots (někdy označované jako QLED). Než si koupíte nový televizor, porovnejte všechny dostupné typy a velikosti a zjistěte, co vám nejlépe vyhovuje.