Konzoly pro montáž na stěnu TV mohou výrazně zlepšit estetiku a designové možnosti místnosti. Je ale z čeho vybírat. K dispozici jsou nízkoprofilové úchyty (nazývané také ploché nebo pevné), sklopné úchyty, úchyty pod skříň, úchyty pro plný pohyb a úchyty na strop a každý z nich má vlastní sadu výhod a nevýhod. Zde uvádíme výhody a nevýhody každého typu držáku na zeď na TV.
Nízkoprofilové držáky na zeď
Co se nám líbí
- Nejjednodušší typ instalace TV.
- Levný.
Co se nám nelíbí
- Žádné naklánění nebo pohyb zleva doprava.
- Po instalaci držáku nelze televizor upravit.
Nízkoprofilové držáky na stěnu TV jsou obvykle nejsnazší k instalaci a nejnižší náklady ve srovnání s výklopnými a plně pohyblivými držáky na zeď. Proces montáže na zeď u nízkoprofilového držáku je jen o něco obtížnější než zavěšení těžkého obrazu na zeď. Tato snadná instalace má cenu: Televizor nelze po instalaci upravit. Nízkoprofilové úchyty se nenaklánějí a nepohybují se nahoru a dolů nebo doleva a doprava. Tento nedostatek pohybu komplikuje přepínání kabelů. Vzhledem k tomu, že se televizor nespojuje s držákem na zeď, musíte kvůli výměně kabelů televizor fyzicky odstranit ze zdi.
Naklápěcí držáky na zeď
Co se nám líbí
- Snadná instalace.
- Lze upravit vertikální pozorovací úhel.
Co se nám nelíbí
- Postrádá plný pohyb – nemůže se otáčet ze strany na stranu.
Naklápěcí držáky na stěnu pro televizi stojí o něco více než nízkoprofilové držáky na zeď a obvykle o něco méně než držáky na zeď s plným pohybem. Výklopné držáky na zeď se instalují stejně snadno jako nízkoprofilové držáky. Jediným významným rozdílem mezi sklopným držákem na zeď a nízkoprofilovým držákem na zeď je to, že při použití sklopného držáku na zeď můžete upravit svislý úhel pohledu. Upevnění na zeď má otočný čep uprostřed instalační konzoly, který je jako houpačka otočená na boku. Otočný čep umožňuje udržovat dobrý pozorovací úhel, ať už ležíte na podlaze nebo stojíte na žebříku. Ve výsledku je výměna kabelů jednodušší s výklopným držákem pro montáž na zeď než s nízkoprofilovým držákem na zeď, ale funkce naklonění je omezená. Pokud potřebujete horizontální otočení nebo naklonění, pak je pro vás lepší volbou nástěnný držák s plným pohybem.
Full-Motion držáky na zeď
Co se nám líbí
- Plný rozsah pohybu – nahoru, dolů a ze strany na stranu.
Co se nám nelíbí
- Drahý.
- Složitá instalace.
Jak název napovídá, držáky na stěnu s plným pohybem jsou plný pohyb. Tento pohyb však stojí za cenu; jsou snadno nejdražším typem pro montáž na zeď. Kromě toho, že jsou nástěnné držáky s plným pohybem nákladné, je jejich instalace obvykle komplikovanější. Protože montážní držák obsahuje pohyblivé části, budete k zavěšení televizoru na nástěnný držák potřebovat dvě nebo tři osoby. Pokud jde o pohyb, klíčovým rozdílem mezi plně pohyblivými a naklápěcími nástěnnými držáky je to, že držáky pro úplnou montáž na stěnu umožňují nastavit horizontální úhel pohledu fyzickým posunutím plochého panelu od stěny. To je možné, protože držáky na stěnu s plným pohybem mají pohyblivé rameno, které spojuje plochý panel se stěnou. Toto rameno umožňuje vysunutí televizoru od stěny, takže jej můžete otočit na vodorovnou osu.
Konzoly pro montáž na strop
Co se nám líbí
- Lze připevnit ke stropu, pokud není možné použít zeď.
- Plný rozsah pohybu – otáčí se a naklání ve všech směrech.
Co se nám nelíbí
- Složitá instalace – může vyžadovat odborníka.
Pokud připevnění televizoru na zeď není možné, může být nejlepším řešením montáž na strop. Protože jsou tyto konzoly připevněny ke stropu, většina stropních úchytů se otáčí a naklání ve všech směrech. Stropní držák je také dobrou volbou, pokud je omezený obytný prostor. Obtížnost instalace je nevýhodou. Pro bezpečnou instalaci držáku budete možná muset najmout odborníka.