Výroba plazmové televize skončila v roce 2015. Stále se však používají a prodávají na sekundárním trhu. Ve výsledku je užitečné pochopit, jak plazmový televizor funguje a jak se srovnává s LCD televizorem. Tyto informace se vztahují na televizory od různých výrobců, mimo jiné i od společností LG, Samsung, Panasonic, Sony a Vizio.
Plazmová a LCD TV: Stejné, ale odlišné
Vnější vzhled klame, pokud jde o LCD a plazmové televizory.
- Plazmové a LCD televizory jsou ploché a tenké a také obsahují mnoho stejných provozních funkcí.
- Oba mohou být připevněny na zeď a mohou nabízet internet a místní síťové streamování.
- Oba nabízejí stejné typy možností fyzického připojení.
- Oba vám umožňují sledovat televizní programy, filmy a další obsah v různých velikostech a rozlišeních obrazovky.
Přes jejich podobnost je však způsob, jakým vytvářejí a zobrazují obrázky, zcela odlišný.
Jak fungují plazmové televizory
Technologie plazmové televize je volně založena na fluorescenční žárovce.
- Displej se skládá z buněk.
- V každé buňce odděluje dva skleněné panely úzká mezera, která obsahuje izolační vrstvu, adresovací elektrodu a zobrazovací elektrodu. V tomto procesu je neon-xenonový plyn vstřikován a utěsněn v plazmové formě během výrobního procesu.
- Když se používá plazmový televizor, je plyn elektricky nabíjen v určitých intervalech. Nabitý plyn poté zasáhne červené, zelené a modré luminofory a vytvoří obraz na obrazovce.
- Každá skupina červených, zelených a modrých fosforů se nazývá pixel (prvek obrázku – jednotlivé červené, zelené a modré fosfory se nazývají subpixely). Jelikož pixely plazmové televize generují své světlo, označují se jako „emisní“ displeje.
Plazmové televizory lze vyrobit tenké. Přestože u starších CRT televizorů není potřeba objemná obrazová trubice a skenování elektronovým paprskem, plazmové televizory stále používají ke generování obrazu spalování fosforů. Výsledkem je, že plazmové televizory trpí některými nevýhodami televizorů CRT, jako je tvorba tepla a možné vypalování statických obrazů na obrazovce.
Jak fungují LCD televizory
Televizory LCD používají k zobrazování obrázků jinou technologii než plazma.
- LCD panely jsou vyrobeny ze dvou vrstev transparentního materiálu, které jsou polarizované a jsou „slepeny“ dohromady.
- Specializovaný polymer, který drží tekuté krystaly, pokrývá jednu z vrstev.
- Proud prochází jednotlivými krystaly, které jim umožňují procházet nebo blokovat světlo a vytvářet obrazy.
- Krystaly LCD neprodukují světlo, proto potřebují externí zdroj, například fluorescenční (CCFL / HCFL) nebo diody LED, aby byl obraz vytvořený na LCD viditelný pro diváka.
Od roku 2014 téměř všechny LCD televizory používají LED podsvícení. Vzhledem k tomu, že krystaly LCD neprodukují světlo, jsou LCD televizory označovány jako „transmisivní“ displeje. Na rozdíl od plazmového televizoru, protože neexistují žádné fosfory, které by se rozsvítily, je pro provoz zapotřebí méně energie a světelný zdroj v LCD televizoru generuje méně tepla než plazmový televizor. Z obrazovky nevyzařuje žádné záření.
Výhody plazmatu přes LCD
- Lepší kontrastní poměr a schopnost zobrazit hlubší černé.
- Lepší přesnost a sytost barev.
- Lepší sledování pohybu (malé nebo žádné zpoždění pohybu v rychle se pohybujících obrazech díky technologii Sub Field Drive).
- Širší pozorovací úhel ze strany na stranu.
Nevýhody plazmy vs. LCD
- Plazmové televizory nejsou tak jasné jako většina televizorů LCD. Podávají lepší výkon ve špatně osvětlené nebo zatemněné místnosti.
- Povrch obrazovky je odrazivější než většina televizorů LCD, což znamená, že jsou náchylné k oslnění – povrch obrazovky odráží zdroje okolního světla.
- Plazmové televize jsou náchylnější k vypalování statických obrazů. Tento problém se však v průběhu let zmenšil v důsledku „obíhání pixelů“ a souvisejících technologií.
- Plazmové televizory generují více tepla a spotřebovávají více energie než televizory LCD, a to kvůli potřebě zapalovat fosfor pro vytváření obrázků.
- Plazmové televize ve vyšších nadmořských výškách nedosahují dobrých výsledků.
- Potenciálně kratší životnost displeje. Brzy modely měly 30 000 hodin nebo 8 hodin sledování denně po dobu devíti let, což bylo méně než u LCD. Zlepšila se však životnost obrazovky a standardem se stala životnost 60 000 hodin, přičemž některé sady byly díky technologickým vylepšením hodnoceny až na 100 000 hodin.
Výhody LCD oproti plazmové televizi
- Žádné vypalování statických obrázků.
- Provozní teplota chladiče.
- Žádné problémy s vysokou nadmořskou výškou.
- Zvýšený jas obrazu nad plazmou, díky čemuž jsou televizory LCD lepší pro sledování v jasně osvětlených místnostech.
- Povrch obrazovky u většiny LCD televizorů je méně odrazivý než povrchy plazmových televizních obrazovek, takže je méně náchylný k oslnění.
- Nižší hmotnost (při porovnání stejných velikostí obrazovky) než u plazmových televizorů stejné velikosti.
- Delší životnost displeje, ale rozdíl se zmenšil.
Nevýhody LCD vs. plazmové televize
- Nižší poměr skutečného kontrastu není tak dobrý jako vykreslení hluboké černé, ačkoli rostoucí začleňování LED podsvícení tuto mezeru zmenšilo.
- Ne tak dobrý ve sledování pohybu (rychle se pohybující objekty mohou vykazovat artefakty zpoždění). To však má implementaci obnovovacích frekvencí obrazovky 120 Hz a zpracování 240 Hz u většiny sad LCD, ale to může vyústit v „Soap Opera Effect“, ve kterém zdroje obsahu založené na filmu vypadají spíše jako videokazeta než film.
- Užší efektivní pozorovací úhel ze strany na stranu než u plazmy. U televizorů LCD je běžné si všimnout blednutí nebo posunu barev při posouvání polohy sledování dále na obě strany od středového bodu.
- Ačkoli televizory LCD netrpí náchylností k vypálení, jednotlivé pixely se mohou spálit a způsobit, že se na obrazovce objeví malé, ale viditelné černé nebo bílé tečky. Jednotlivé pixely nelze opravit. Výměna celé obrazovky je jedinou možností, pokud se vyhoření pixelů stane nesnesitelným.
- LCD TV byla obvykle dražší než plazmová televize ekvivalentní velikosti (a ekvivalentní funkce). To však již není faktor, protože společnosti ukončily výrobu plazmových televizorů.
4K faktor
Výrobci se rozhodli začlenit rozlišení 4K pouze do LCD televizorů pomocí LED zadního a okrajového osvětlení a v případě LG a Sony začlenění 4K do televizorů pomocí technologie OLED. Ačkoli bylo možné do plazmové televize začlenit schopnost zobrazení v rozlišení 4K, bylo to neúměrně drahé. Když prodej plazmových televizorů začal klesat, rozhodli se tvůrci televizních programů proti uvedení spotřebitelských plazmových televizorů 4K Ultra HD na trh, což byl další faktor jejich zániku. Jediné vyráběné plazmové televizory 4K Ultra HD byly určeny pro komerční použití.
Sečteno a podtrženo
Plazma má v historii televize významné místo jako technologie, která popularizovala televizi s plochou obrazovkou a zavěšením na zeď.