Skip to content

Rozdíly mezi prací na dálku a prací na dálku

26 de Červen de 2021
GettyImages 505699231 5a4cf90c494ec90036ae7aa7

„Práce na dálku“ i „práce na dálku“ jsou pojmy, které odkazují na pracovní ujednání, kdy zaměstnanci nebo dodavatelé pravidelně vykonávají svou práci mimo tradiční pracovní prostředí na místě. Ačkoli se tyto dva pojmy často používají zaměnitelně, původně se tyto dva pojmy vztahují k odlišným situacím.

Historie podmínek

Jack Nilles, spoluzakladatel a prezident JALA, označený jako „otec práce na dálku“, vytvořil v roce 1973 – před výbuchem osobních počítačů – fráze „práce na dálku“ a „práce na dálku“ jako alternativa k přepravě do az pracoviště. Upravil definice po rozšíření osobních počítačů takto:

Práce na dálku: Jakákoli forma náhrady informačních technologií (jako jsou telekomunikace a / nebo počítače) za běžné cestování spojené s prací; přesunutí práce k pracovníkům místo přesunu dělníků do práce.

Telekomunikace: Pravidelná práce mimo hlavní kancelář, jeden nebo více dní v týdnu, buď doma, na pracovišti klienta, nebo v telework centru; částečné nebo úplné nahrazení informačních technologií dojížděním za prací. Důraz je zde kladen na snížení nebo odstranění každodenního dojíždění na pracoviště a z něj. Práce na dálku je forma práce z domova.

Ve skutečnosti tyto dva pojmy znamenají na dnešním pracovišti totéž a lze je zaměnitelně použít: jsou to pojmy pro praxi práce z domova nebo mimo pracoviště, používání internetu, e-mailu, chatu a telefonu k plnění úkolů kdysi byly prováděny pouze v kancelářském prostředí. Pojem „vzdálení pracovníci“ znamená totéž.

Moderní práce na dálku

Popularita práce z domova se neustále zvyšuje, protože pracovní síla se stává mobilnější a technologie přináší stále více mobilních technologií, které pracovníkům umožňují zůstat v kontaktu s kanceláří bez ohledu na to, kde jsou. Jak 2017, téměř 3 procenta lidí v USA telecommute alespoň polovinu času a považuje své domovy za své hlavní místo podnikání. Úžasných 43 procent dotazovaných zaměstnanců uvedlo, že tráví alespoň nějaký čas prací na dálku. Není neobvyklé, že zaměstnanec pracuje na dálku dva nebo tři dny v týdnu z domova a poté se po zbytek týdne vrátí do kanceláře. Mírně více než polovina všech pracovních míst v USA je považována za kompatibilní s teleworkem. Ačkoli některé společnosti tvrdí, že práce na dálku omezuje absenci a zvyšuje produktivitu, jiné společnosti bojují s touto dohodou, a to především kvůli obtížnosti budování týmu se vzdálenými pracovníky.