Skip to content

Rychlost snímků videa vs. obnovovací frekvence obrazovky

5 de Srpen de 2021
Frame Rate vs Refesh Rate dfd7087b3e224f8e94fb67bf3b0a31a6

Při nákupu televizoru nebo monitoru počítače vás snadno ohromí pojmy jako progresivní skenování, 4K Ultra HD, obnovovací frekvence a obnovovací frekvence obrazovky. Přestože tyto dva poslední zvuky vypadají stejně, je mezi nimi jemný rozdíl, a proto jsme sestavili průvodce rozdíly mezi obnovovací frekvencí a FPS.

Snímková frekvence

 • Odkazuje na počet snímků zobrazených každou sekundu.
 • Měřeno v FPS (snímky za sekundu).

Obnovovací frekvence

 • Udává, kolikrát se zobrazení obnoví za sekundu.
 • Měřeno v Hz (hertz).

Klady a zápory snímkové frekvence

Výhody

 • Vyšší snímkové frekvence snižují trhanost, zejména u videoher.
 • Moderní Blu-ray přehrávače produkují stejné FPS jako standardní film.

Nevýhody

 • Většina filmů a televizních pořadů je natáčena při 30 FPS nebo nižších, takže 60 FPS displej nic nezmění.
 • Záznam s vyšší snímkovou frekvencí má za následek větší velikost souboru.

Stejně jako tradiční film, digitální videa zobrazují obrázky jako jednotlivé snímky. Snímková frekvence označuje počet snímků za sekundu (FPS), které může televize zobrazit. Tyto snímky se zobrazují pomocí metody prokládaného skenování nebo metody progresivního skenování. Snímkové frekvence jsou často uvedeny vedle rozlišení videa. Například televize s rozlišením 1080p/60 má snímkovou frekvenci 60 FPS. Výrobci televizorů představili řadu funkcí pro zlepšení snímkové frekvence. Některé televizory například používají techniku ​​zvanou rámcová interpolace, ve které video procesor kombinuje prvky po sobě jdoucích snímků a spojuje je pro plynulejší vykreslování pohybu. Temnější stránkou tohoto efektu je, že filmy natočené na film mohou vypadat, jako by byly natočeny na digitální video. Protože se film natáčí rychlostí 24 snímků za sekundu, musí být původních 24 snímků převedeno tak, aby se zobrazovalo na typické televizní obrazovce. Se zavedením přehrávačů disků Blu-ray Disc a HD-DVD, které mohou produkovat video signál 24 snímků za sekundu, byly implementovány nové obnovovací frekvence, aby tyto signály byly ve správném matematickém poměru.

Klady a zápory obnovovací frekvence

Výhody

 • Vysoké obnovovací frekvence zlepšují vykreslování pohybu.
 • Vysoké obnovovací frekvence znamenají znatelný rozdíl při hraní her při vysokých FPS.

Nevýhody

 • Rychlejší obnovovací frekvence nejsou vždy patrné.
 • Nízké obnovovací frekvence ve srovnání s FPS mohou při hraní způsobit roztržení obrazovky.

Obnovovací frekvence udává, kolikrát je obrazovka kompletně zrekonstruována každou sekundu. Čím vícekrát se obrazovka obnovuje, tím je obraz plynulejší z hlediska vykreslování pohybu a redukce blikání. Obnovovací frekvence se měří v hertzech (Hz). Například televize s obnovovací frekvencí 60 Hz představuje úplnou rekonstrukci obrazu obrazovky 60krát za sekundu. Pokud je video vykresleno při 30 FPS, pak se každý snímek videa opakuje dvakrát. Jedna z technik, kterou někteří výrobci televizorů používají ke snížení rozmazání pohybu, se označuje jako skenování protisvětla, při kterém se podsvícení rychle rozsvěcí a zhasíná mezi jednotlivými obnovami obrazovky. Pokud má televizor obnovovací frekvenci obrazovky 120 Hz, skenování podsvícení přináší efekt obnovovací frekvence obrazovky 240 Hz. Tuto funkci lze povolit nebo zakázat samostatně z nastavení obnovovací frekvence obrazovky. Vylepšené obnovovací frekvence, skenování v protisvětle a interpolace snímků platí především pro LCD a LED/LCD displeje. Plazmové televizory zpracovávají zpracování pohybu odlišně a využívají technologii označovanou jako Sub-Field Drive.

Frekvence snímků vs. obnovovací frekvence: na čem záleží více?

Pokud obnovovací frekvence obrazovky nedokáže držet krok s obnovovací frekvencí, může to mít za následek roztržení obrazovky nebo zobrazení více snímků najednou. To se zřídka stane při sledování televize. Obvykle k tomu dochází při hraní videoher náročných na GPU. Pokud jste počítačový hráč, vyberte si monitor s obnovovací frekvencí 240 Hz. Při sledování televize záleží na obnovovací frekvenci a obnovovací frekvenci méně než na rozlišení videa. Aby mohli výrobci uvádět na trh televizory, které využívají rychlejší obnovovací kmitočty a obnovovací frekvence, vytvořily vlastní módní slova, která spotřebitele zaujmou. Příklady hlášek zpracování pohybu (aka Motion Smoothing), které výrobci používají, zahrnují TruMotion (LG), Intelligent Frame Creation (Panasonic), Auto Motion Plus nebo Clear Motion Rate (Samsung), AquaMotion (Sharp), Motion Flow (Sony), ClearScan (Toshiba) a SmoothMotion (Vizio).

Příklad obnovovací frekvence - LG TruMotion

Nenechte se příliš zahltit čísly a terminologií. Nechte své oči být vaším průvodcem při porovnávání televizních obrazovek. Zajistěte, aby byl televizor dostatečně výkonný, aby podporoval vaše přehrávače médií a herní konzole. Chcete -li například hrát videohry ve 4K při 60 FPS, vyberte si televizor schopný zobrazovat vysoké rozlišení a rychlé snímkové frekvence.