Jak se technologie TV a domácí zábavy posouvají vpřed s novými možnostmi připojení, starší, méně používané vstupy již nejsou prioritou. V důsledku toho jejich počet klesá, konsoliduje se nebo úplně zmizí, což ovlivňuje drtivou většinu LCD a OLED televizorů a dalších zařízení pro domácí zábavu. Připojení S-Video a DVI jsou již pryč a počet připojení komponentního videa a kompozitního videa je nyní malý. Trendem moderních televizorů je kombinovat připojení kompozitního i komponentního videa do možnosti jediného vstupu videa. Výrobci tomuto nastavení říkají sdílené připojení.
Kompozitní video
Připojení kompozitního videa používá kabel RCA se žlutým koncem. Odesílá analogový video signál, ve kterém se barevná i černobílá část přenášejí dohromady. Toto připojení existuje již desítky let na televizorech, videoprojektorech, přijímačích domácího kina, kabelových/satelitních boxech a nachází se také jako sekundární připojení u přehrávačů/rekordérů DVD a dokonce i starších přehrávačů disků Blu-ray. Kompozitní připojení obvykle zpracovávalo video s nízkým rozlišením (označované také jako standardní rozlišení). Na mnoha televizorech má kompozitní video vstup označení Video, Video line-in nebo, pokud je spárováno s analogovými stereo audio vstupy, AV-in.
Komponentní video
Komponentní video připojení se skládá ze tří samostatných připojení „typu RCA“ a kabelů s červenými, modrými a zelenými koncovkami připojení, které se připojují k odpovídajícím vstupům nebo výstupům se stejnými barvami. Na zařízeních s komponentními video vstupy a výstupy mohou připojení také nést označení Y, Pb, Pr nebo Y, Cb, Cr. Tyto iniciály znamenají, že červený a modrý kabel nesou informace o barvě video signálu. Naproti tomu zelený kabel nese černobílou nebo „jasovou“ (jasovou) část videosignálu. Komponentní video je flexibilní. I když kabelová připojení procházejí analogovým videem, možnosti jsou rozsáhlejší než připojení kompozitního videa, protože jsou technicky schopné přenášet rozlišení až 1080p a mohou také procházet video signály, které jsou buď prokládané nebo progresivní. Vzhledem k požadavkům na ochranu proti kopírování však byly funkce připojení video komponentů s vysokým rozlišením vyřazeny 1. ledna 2011 prostřednictvím tokenu Image Constraint Token. Image Constraint Token je signál zakódovaný ve zdroji obsahu, například na disku Blu-ray, který detekuje použití připojení komponentního videa. Token pak může zakázat přenos signálu ve vysokém rozlišení (720p, 1080i, 1080p) na neautorizovaných zařízeních, jako je televize nebo videoprojektor. Toto omezení však neovlivní zdroje obsahu, které existovaly před implementací tohoto omezení. Ačkoli mnoho přijímačů domácího kina stále nabízí možnost připojení komponentního videa, může se počet dostupných připojení snížit nebo odstranit v každém následujícím modelovém roce.
Sdílení vstupu kompozitního a komponentního videa
Sdílený vstup funguje tak, že je upraven obvod vstupu videa na televizoru tak, aby vyhovoval jak kompozitnímu, tak komponentnímu připojení zdroje videa (a přidruženému analogovému zvukovému vstupu) V tomto nastavení se komponentní video kabely připojují normálně. Přesto můžete také použít připojení zeleného komponentního video vstupu k připojení kompozitního video připojení. U tohoto typu sdílené konfigurace však nemůžete k televizoru připojit současně zdroj kompozitního i komponentního video signálu (s přidruženým analogovým stereofonním zvukem). Pokud máte videorekordér, starší videokameru (zdroj kompozitního videa) a starší přehrávač DVD nebo kabelový box (komponentní zdroj videa), nemůžete je oba současně připojit k televizoru, který poskytuje pouze sdílený kompozit/ připojení komponentního videa. Téměř ve všech případech nabízejí televizory se sdíleným připojením kompozitního/komponentního videa pouze jednu sadu. Chcete -li připojit k televizi současně starý videorekordér i přehrávač DVD, máte smůlu, pokud nepoužíváte nějaké triky.
Řešení přijímače domácího kina
Pokud máte přijímač domácího kina, který poskytuje možnosti vstupu kompozitního, S-video nebo komponentního videa a také převod analogového signálu na HDMI s převzorkováním videa, připojte k přijímači všechny zdroje videa (a související analogový zvuk). Poté připojte přijímač domácího kina k televizoru prostřednictvím výstupu HDMI. Stále větší počet přijímačů domácího kina poskytuje pouze vstupy HDMI pro video nebo HDMI a kompozitní, ale bez možnosti připojení komponentního videa. Pokud stále potřebujete připojit starší AV zařízení, ujistěte se, že při nákupu nového přijímače domácího kina má požadované možnosti připojení.
Další návrhy
Tváří v tvář problému spojování kompozitních/komponentních video vstupů na většině dostupných televizorů (s přidanou vyhlídkou na jejich případné zmizení) byste mohli uvažovat o dlouhodobém plánování.
- Zvažte zkopírování všech svých domácích VHS kazet na DVD (z důvodu ochrany proti kopírování nemůžete vytvářet kopie většiny komerčně dostupných filmových kazet VHS vydávaných od roku 1984).
- Pokud máte starší přehrávač DVD, který nemá výstup HDMI, je čas upgradovat na přehrávač disků Blu-ray. Tyto balíčky mohou také číst (a upscale) disky DVD a také přehrávat disky CD. Při současném stavu cen byste měli být schopni najít jeden za méně, než jste zaplatili za ten starý DVD přehrávač, když byl nový. I když nemáte zájem o koupi disků Blu-ray, přehrávač prodlouží životnost vašich disků DVD a budou také lépe vypadat.
- Vylepšete svůj kabelový/satelitní box na takový, který má výstupy HDMI. Zvažte také službu DVR, která nahradí stárnoucí videorekordér nebo DVD rekordér.
Díky zvýšené ochraně proti kopírování nejsou DVD rekordéry tak praktické pro nahrávání televizních programů, jako tomu bylo v době, kdy vyšly poprvé, a nyní je velmi těžké je najít. Stále je však můžete použít ke kopírování vašich VHS kazet, což byste mohli zvážit, než přestane videorekordér fungovat.
Sečteno a podtrženo
Co je před všemi změnami v přístupu k domácí zábavě?
- Ačkoli DVD a Blu-ray disky budou ještě nějakou dobu k dispozici, trend směřuje k internetovému streamování. Fyzická média budou nakonec spíše úzkým trhem, protože dostupnost, stabilita a cenová dostupnost širokopásmové infrastruktury se zvyšuje.
- Rozvíjející se trend eliminuje potřebu fyzického propojení mezi komponentami prostřednictvím několika možností bezdrátového připojení.
- K dispozici jsou možnosti bezdrátových reproduktorů, které můžete použít v nastavení domácího kina vyšší třídy.
Konsolidace připojení kompozitního a komponentního videa na televizorech je jen jednou, velmi malou, částí toho, co se v budoucnu chystá s připojením domácího kina.