Skip to content

Skutečná historie Twitteru ve zkratce

4 de Srpen de 2021
3414271359 22e05d0b5c o 56a99bcb5f9b58b7d0fd4aed

Představte si scénář, kde jste výdělečně činní, ale trávíte noci a víkendy prací na vedlejším projektu. Je to prostě něco, co jste společně mačkali ve svém volném čase s několika přáteli v práci. Nyní předstírejte, že se navštívíte pět let do budoucnosti a uvidíte, že se váš malý vedlejší projekt proměnil v jednu z největších komunikačních technologií za posledních 100 let. Toto je historie Twitteru.

Brzy Twitter

Twitter začal jako myšlenka, že spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey (@Zvedák) měl v roce 2006. Dorsey si původně představoval Twitter jako komunikační platformu založenou na SMS. Skupiny přátel si mohly udržovat přehled o tom, co navzájem dělají na základě aktualizací svého stavu. Jako textové zprávy, ale ne. Během brainstormingu v podcastingové společnosti Odeo navrhl Dorsey tuto platformu založenou na SMS spoluzakladateli Odeo Evanovi Williamsovi (@Ev). Evan a jeho spoluzakladatel Biz Stone (@Biz) v konečném důsledku dal Jackovi příležitost věnovat více času projektu a dále jej rozvíjet. Ve svých počátcích byl Twitter označován jako twttr. V té době bylo populárním trendem, někdy získat výhodu doménového jména, upouštění samohlásek ve jménu jejich společností a služeb. Softwarový vývojář Noah Glass (@Noe) je připočítán s tím, že přišel s původním názvem twttr a také s jeho konečným ztělesněním jako Twitter.

První tweet

Jack poslal první zprávu na Twitter 21. března 2006, 21:50. Znělo: „Jen nastavuji svůj twttr“. Během vývoje Twitteru by členové týmu často nashromáždili stovky dolarů za SMS za své osobní účty za telefon. Zatímco se v Odeu testoval původní koncept Twitteru, společnost procházela drsnou zápletkou. Tváří v tvář vydání vlastní platformy podcastů společností Apple, která v podstatě zabila obchodní model Odeo, se zakladatelé rozhodli odkoupit svou společnost od investorů. Jack Dorsey, Biz Stone, Evan Williams a další členové týmu Odeo usnadnili zpětný odkup. Tímto způsobem získali práva k platformě Twitter. O tom, jak se to všechno odehrálo, se vedou spory. Je otázkou, zda investoři Odeo znali celý rozsah platformy Twitter. Také klíčoví členové vývojového týmu Twitteru nebyli přivedeni do nové společnosti, zejména Noah Glass. Jako formalita společnost Obivid Corporation (@obividcorp) byl vytvořen poté, co investor odkoupil Odeo za účelem umístění Twitteru.

Twitter dosahuje explozivního růstu

Twitter byl nyní na pokraji svého největšího růstu. 2007 Jih jihozápadem (@sxsw) Interaktivní konference zaznamenala obrovský výbuch používání Twitteru. Na akci bylo denně zasláno více než 60 000 tweetů. Tým Twitteru se na akci velmi podílel a využil virové povahy konference a jejích účastníků. Twitter měl během svých formativních let svůj spravedlivý podíl na rostoucích bolestech. Uživatelská základna Twitteru rostla ohromujícími rychlostmi a poměrně často by služba byla přes kapacitu. Při přetížení serverů se na obrazovce objevila ilustrace od umělce Yiying Lu (@YiyingLu). Na obrázku byla velryba, kterou osm ptáků zvedlo z vody do bezpečí. Tým Twitteru použil tento obrázek, protože si myslel, že symbolizuje uznání problému a že na něm pracují. Tato chybová stránka se v komunitě na Twitteru stala virální a brzy byla nazvána „Fail Whale“.

Je to limit 140 znaků nebo 280 znaků?

Důvodem, proč Twitter ukládá omezení počtu znaků na tweety, je to, že Twitter byl původně navržen jako platforma založená na SMS. V jeho počátcích bylo 140 znaků limitem, který mobilní operátoři stanovili standardem protokolu SMS, takže Twitter byl jednoduše kreativně omezen. Jak se Twitter nakonec rozrostl na webovou platformu, limit 140 znaků zůstal jen otázkou značky. V roce 2017 však Twitter rozhodl, že limit 140 znaků již není ve věku smartphonů relevantní, a kvůli drobným protestům zvýšil limit tweetu na 280 znaků. Většina tweetů, vysvětlila společnost, se pohybuje kolem 50 znaků; když lidé potřebovali více postav, jednoduše poslali více tweetů. Zvýšení postavy bylo navrženo tak, aby pomohlo uživatelům Twitteru trávit méně času kondenzací svých myšlenek a více času povídáním.

Inovace uživatelů na Twitteru

Jak se uživatelská základna Twitteru začala rozrůstat, začala se dít zábavná věc: Uživatelé vytvořili nový žargon a různé způsoby používání služby. Berte to jako inovaci, která je nezbytná. Zpočátku uživatelé neměli možnost si navzájem odpovídat na Twitteru. Někteří uživatelé by před uživatelským jménem uvedli symbol @ k identifikaci jiného uživatele v tweetu. Stalo se tak rozšířeným způsobem, jak uznat jiného uživatele, že tým Twitteru přidal funkce nativně na platformu Twitter. Totéž se stalo s hashtagy, které jsou nyní nedílnou součástí ekosystému Twitter. Tato uživatelská funkce je také zdrojem retweetů. Uživatelé chtěli způsob, jak znovu odeslat zprávu od uživatele Twitteru a zároveň zahrnout kredit uživateli, který ji původně tweetoval. Uživatelé začali přidávat RT před odesláním zprávy signalizující svým následovníkům, že následující tweet je zpráva. V srpnu 2010 byla tato funkce oficiálně přidána na platformu.