Po nastavení a zapnutí televizoru nebo videoprojektoru si vyberete kanál nebo jiný zdroj obsahu a začnete sledovat. Většinou vypadá výchozí nastavení obrazu v pořádku. Tvůrci televize však obsahují několik možností, jak obraz doladit. Tyto informace se vztahují na televizory od různých výrobců, mimo jiné LG, Samsung, Panasonic, Sony a Vizio. Příklady snímků obrazovky jsou LG TV.
Možnosti nastavení kvality televizního obrazu
Jedním ze způsobů, jak doladit kvalitu obrazu TV, je přednastavení obrazu nebo obrazu. Mohou zahrnovat:
- Standard
- Živý
- Kino
- Hra
- Sportovní
- Uživatel nebo Vlastní
Každá předvolba určuje, jak vypadají zobrazené obrázky na základě vybraných zdrojů obsahu. Možnosti Uživatel nebo Vlastní umožňují další úpravy předvoleb podle preferencí. Takto se to rozpadá:
- Jas: Zesvětlí nebo ztmaví tmavé oblasti.
- Kontrast: Zesvětlí nebo ztmaví jasné oblasti.
- Barva: Zvyšuje nebo snižuje sytost (intenzitu) všech barev v obraze.
- Nádech (Odstín): Upravuje množství zelené nebo purpurové v obrazu (používá se hlavně k vytáčení správných odstínů pleti).
- Ostrost: Upravuje stupeň kontrastu hrany v obrazu. Nezmění to rozlišení. Toto nastavení používejte střídmě, protože může zobrazovat hranové artefakty.
- Podsvícení: Zvyšuje nebo snižuje světelný výkon systému podsvícení nebo hranového osvětlení u televizorů LED a LCD. Toto nastavení není k dispozici pro plazmové nebo OLED televizory.
Kromě výše uvedených nastavení je další přednastavenou (nebo vlastní) úpravou barevná teplota.
Co je to teplota barev
Barevná teplota je měřítkem světelných frekvencí vyzařovaných z černého povrchu při jeho zahřívání. Jak se černý povrch zahřívá, světlo mění barvu. Termín red hot je odkaz, že vyzařované světlo se jeví jako červené. S větším množstvím tepla vyzařovaná barva přechází z červené, žluté a nakonec na bílou (bílou), poté modrou.
Teplota barev se měří pomocí Kelvinovy stupnice.
- Absolutní černá je 0 Kelvinů.
- Červené odstíny se pohybují od přibližně 1 000 K do 3 000 K.
- Žluté odstíny se pohybují od 3 000 K do 5 000 K.
- Bílé odstíny se pohybují od 5 000 K do 7 000 K.
- Modrá se pohybuje od 7 000 K do více než 10 000 K.
Barvy pod bílou se označují jako teplé. Barvy nad bílou jsou studené. Termíny teplý a chladný nesouvisí s teplotou, ale jsou pouze vizuálně popisné.
Jak se používá teplota barev
U žárovek se používá barevná teplota. V závislosti na typu žárovky může světlo v místnosti nabývat teplých, neutrálních nebo chladných vlastností. S přirozeným venkovním světlem jako referenčním bodem vrhají některá světla do místnosti teplejší teplotu, což má za následek nažloutlý nádech. Na druhou stranu některá světla mají nižší teplotu, což má za následek namodralý nádech. Barevná teplota se také používá při snímání a zobrazování obrázků. Fotograf nebo tvůrce videoobsahu rozhoduje o teplotě barev na základě požadovaného výsledku. Toho lze dosáhnout použitím věcí, jako je například osvětlené osvětlení nebo fotografování v různých denních nebo nočních podmínkách.
Faktor vyvážení bílé
Dalším faktorem, který ovlivňuje teplotu barev, je vyvážení bílé. Aby nastavení teploty barev fungovalo správně, musí být zachycené nebo zobrazené obrázky odkazovány na bílou hodnotu. Profesionální fotografové, tvůrci filmů a tvůrci videoobsahu používají vyvážení bílé k zajištění nejpřesnější reference barev. Standardizovaná referenční bílá teplota, kterou používají tvůrci filmového a video obsahu, stejně jako tvůrci televizních a video projektů, je 6500 stupňů Kelvina (také nazývaný D65). Profesionální televizní monitory používané při vytváření, úpravách a postprodukčním procesu jsou kalibrovány podle tohoto standardu. Bílý referenční bod D65 je považován za mírně teplý. Přesto to není tak teplé jako teplé přednastavené nastavení teploty barev na televizoru. D65 byl vybrán jako bílý referenční bod, protože nejvíce odpovídá průměrnému dennímu světlu a je nejlepším kompromisem pro zdroje filmu a videa.
Nastavení teploty barev na televizorech a videoprojektorech
Představte si televizní obrazovku jako vyhřívaný povrch vyzařující světlo se schopností zobrazit všechny potřebné barvy. Obrazové informace přecházejí z televizního vysílání, kabelu nebo satelitu, disku, streamování nebo jiného zdroje do televizoru. Ačkoli médium může obsahovat správné informace o teplotě barev, může mít TV nebo videoprojektor výchozí teplotu barev, která nemusí přesně zobrazit požadovanou teplotu barev.
Ne všechny televizory zobrazují po vybalení stejnou teplotu barev. Výchozí tovární nastavení může být příliš teplé nebo příliš chladné. Vnímaná teplota barev televizoru může také vypadat mírně odlišně v důsledku světelných podmínek místnosti (denní světlo vs. noční doba). V závislosti na značce a modelu televizoru může nastavení teploty barev zahrnovat jednu nebo více z následujících možností:
- Předvolby, například Standardní (Normální, Střední), Teplý (Nízký), Chladný (Vysoký).
- Kontinuální úprava od teplé po studenou, podobná nastavení hlasitosti, barvy (sytosti), odstínu (odstínu), kontrastu a ostrosti (viz obrázek níže).
- Pro každou barvu (červená, zelená a modrá) mohou být k dispozici další nastavení teploty. Tuto možnost by měl použít vyškolený technik.
Teplé nastavení (W) má za následek mírný posun směrem k červené, zatímco chladné nastavení (C) přidává mírný modrý posun. Pokud má váš televizor možnosti Standardní, Teplé a Chladné, vyberte každou z nich nebo použijte ruční nastavení, abyste viděli přechod z teplé na studenou. Při provádění přesnější kalibrace obrazu, než poskytuje základní nastavení teplé, standardní a studené, je cílem získat bílou referenční hodnotu co nejblíže k D65 (6 500 K). Níže uvedená fotografie ukazuje barevný posun, který můžete vidět při použití nastavení teploty barev. Obrázek vlevo je teplý, obrázek vpravo je chladný a střed nejlépe odpovídá přirozenému stavu.Zloženie: 100% bavlna.
Sečteno a podtrženo
Existuje několik způsobů, jak doladit TV nebo videoprojektor. Nejdramatičtější efekty poskytují nastavení obrazu, jako je barva, odstín (odstín), jas a kontrast. Chcete-li však dosáhnout celkové nejlepší přesnosti barev, je nastavení teploty barev nástrojem, který nabízí většina televizorů a videoprojektorů. Kritická věc, kterou si musíte pamatovat, je, že dostupná nastavení obrazu, i když je možné je jednotlivě vytočit, vzájemně spolupracují při optimalizaci vašeho zážitku ze sledování televize. Bez ohledu na dostupné možnosti nastavení a kalibrace vnímá každý barvu jinak. Upravte svůj televizor tak, aby vám vypadal nejlépe.