Skip to content

Tipy pro výběr správné přepěťové ochrany pro elektroniku

3 de Červenec de 2021
GettyImages 482141903 596b8b353df78c57f4a8de02

Mnoho elektroniky vyžaduje spoustu zásuvek. Například u základního stolního počítače potřebujete zásuvku pro monitor, procesor, reproduktory, bezdrátový směrovač, modem, tiskárnu a další gadgety, které byste chtěli připojit. Pro systém domácího kina je k dispozici televize, stereofonní přijímač, předzesilovač, subwoofer, reproduktory (někdy), gramofon, DVD nebo Blu-ray přehrávač, herní konzole a kabelový set-top box. I když je typickým řešením pořídit si přepěťovou ochranu nebo prodlužovací kabel, u těchto možností je třeba zvážit důležité rozdíly. Většina přepěťových ochran jsou také prodlužovací kabely, ale prodlužovací kabely nejsou nutně přepěťové ochrany. Často je najdete ve stejné uličce v železářství nebo v obchodě. Před nákupem byste ale měli vědět rozdíl.

Co je přepěťová ochrana?

Zatímco prodlužovací šňůry jsou v zásadě prodlužovací šňůry s více zástrčkami, přepěťové ochrany jsou navrženy tak, aby udržovaly elektronické zařízení v bezpečí před přepětím nebo špičkami. Přepěťové ochrany fungují tak, že přesměrují nadměrné napětí do uzemňovacího portu zásuvky ve zdi. Bez této funkce by nadměrné napětí protékalo všemi připojenými napájecími kabely a způsobilo trvalé poškození připojených zařízení. Účinek nadměrného napětí může být zřejmý, například když žárovka bliká, nebo může být diskrétnější a v průběhu času postupně zeslabovat obvody. Sofistikované herní soupravy se složitými mikroprocesory mohou mít za následek selhání terminálu, pokud jsou povoleny přepětí nebo špičky. Extrémním příkladem nadměrného napětí je úder blesku. Je však pravděpodobnější, že dojde k elektrickým rázům a špičkám, když místní dodavatelská společnost přepne napájecí sítě nebo má problémy se zařízením. I když se snaží udržet stabilní tok elektřiny, občas dochází k poruchám. Nejběžnějším případem přepětí je situace, kdy dochází k posunu v poptávce po energii, zejména pokud má budova staré nebo špatné elektrické vedení. Všimli jste si někdy blikání nebo stmívání světel, kdykoli se zapne chladnička, klimatizace, vysoušeč vlasů nebo jiné výkonné zařízení? Tento náhlý odběr energie může způsobit okamžitý nárůst náročného obvodu a ovlivnit všechny připojené zásuvky. V Severní Americe je cokoli nad standardním napětím 120 V považováno za nadměrné. K menším rázům může dojít kdykoli bez známek nebo varování, přesto překročí normální provozní napětí produktu.

Co hledat

Přepěťové ochrany přicházejí v různých tvarech a velikostech. Některé se připevňují přímo ke zdi a fungují jako výstup přepěťové ochrany. Většina ostatních je vybavena kabelem, který může mít délku od jedné do 12 stop. Při výběru správné přepěťové ochrany se budete chtít ujistit, že má:

  • Zásuvky pro veškerou vaši elektroniku.
  • Mezery, aby se vešly silové cihly.
  • Dostatečně dlouhý kabel.

Nebudete si dělat laskavosti tím, že si zakoupíte přepěťovou ochranu se šesti zásuvkami, když máte 10 zařízení k připojení. Poslední věc, kterou chcete udělat, je propojit další přepěťovou ochranu nebo prodlužovací kabel, aby se rozdíl změnil. To zvyšuje riziko přetížení elektrického obvodu a ruší platnost záruky. Pokud si nejste jisti přesným počtem prodejen, které potřebujete, je lepší přeceňovat než podceňovat. Ne všechny přepěťové ochrany jsou navrženy s ohledem na energetické cihly. Některé napájecí cihly jsou tak objemné, že při připojení mohou blokovat volnou zásuvku (nebo dvě nebo tři). I když vaše současné zařízení používá standardní dvoukolíkové zástrčky, stojí za to zvolit přepěťovou ochranu, která má některé zásuvky rozmístěné od sebe. I nadále je budete moci všechny používat, přesto si zachováte flexibilitu pro manipulaci s jakýmikoli energetickými cihlami v budoucnu. Přepěťová ochrana nebude moc dobrá, pokud nedosáhne nejbližší zásuvky ve zdi. Jistě, můžete použít prodlužovací kabel, ale přitom nezaručuje plnou ochranu a často zruší záruku na produkt. Máte-li pochybnosti, zvolte přepěťové ochrany s nejdelším napájecím kabelem.

Hodnocení výkonu, které je třeba zvážit

Balení produktu je navrženo tak, aby přitahovalo pozornost při předávání informací. To se může zdát matoucí, co se všemi specifikacemi a funkcemi. Nejprve se zaměřte na tyto:

  • Jouly (vyšší je lepší): Počet joulů uvedených pro přepěťovou ochranu představuje hodnocení absorpce energie. Představte si to jako štít, který blokuje přebytečnou energii. Vyšší čísla znamenají, že přepěťová ochrana vydrží více (nebo větších) zásahů prostřednictvím jedné nebo více událostí před opotřebením. Pokud má tedy přepěťová ochrana 500 joulů ochrany, mohl by teoreticky zvládnout deset zásahů 50 joulů, nebo čtyři zásahy 125 joulů, dva zásahy 250 joulů nebo jeden zásah 500 joulů. Malá elektronika (například lampy, rádia a nabíječky baterií) je v pořádku s hodnocením joule pod 1 000. Ale u počítačů nebo zařízení pro domácí kina určitě budete chtít zvážit přepěťové ochrany s joulovým hodnocením 2 500 a více.
  • Upínací napětí (nižší je lepší): Upínací napětí – někdy označované jako Voltage Protection Rating (VPR) nebo Suppressed Voltage Rating (SVR) – indikuje, kdy se přepěťová ochrana aktivuje a odvádí přebytečné napětí na zem. Zatímco ochrana nabízená jouly zní dobře, je to účinnější upínací napětí (maximální povolené napětí). Nižší čísla znamenají, že přepěťová ochrana je méně tolerantní k přepětí. Když tedy porovnáváte přepěťovou ochranu s upínacím napětím 330 V (nejlepší volba), ve srovnání s upínacím napětím 500 V, umožní to vyšší ráz nebo špičku (která může poškodit součásti), než s tím něco uděláte.
  • Doba odezvy (nižší je lepší): Doba odezvy (obvykle měřená v nanosekundách) ukazuje, jak rychle bude přepěťová ochrana reagovat, aby odvrátila nadměrné napětí. Zatímco elektronika zdát se aby mohli pracovat okamžitě, skutečně potřebují čas na provoz. Doba odezvy jde ruku v ruce s upínacím napětím. Přepěťové ochrany s nižší dobou odezvy se aktivují rychleji, aby přesměrovaly přepětí, než bude mít šanci způsobit poškození. Pokud chcete to nejlepší, vyberte ty, které mají dobu odezvy jednu nanosekundu (nebo méně).
  • UL 1449 (musí mít): Underwriters Laboratories UL 1449 je uznávanou bezpečnostní normou, která platí pro každé přepěťové ochranné zařízení (SPD). Tato norma uvádí seznam certifikačních kritérií, požadavků na design a testování výkonu výrobku, které musí výrobci splnit, aby byla přepěťová ochrana považována za bezpečnou pro spotřebitelské použití. Pokud to přepěťová ochrana někde na krabici nemá, nemusí to být dobrá volba pro ochranu vašeho zařízení.

Extra funkce

Mnoho přepěťových ochran nabízí řadu dalších funkcí. I když je hezké, že mohou také zvýšit kupní cenu. Dražší neznamená automaticky lepší. Nejprve se zaměřte na potřeby a ujistěte se, že nepřehlédnete výše uvedená hodnocení výkonu. Je na každém kupujícím, aby se rozhodl, zda jsou tyto doplňky užitečné nebo ne:

  • USB porty
  • LED displeje
  • Ethernetové, koaxiální a / nebo telefonní konektory
  • 3řádková (nebo all-mode) ochrana
  • Integrovaný jistič
  • Filtrování EMI / RFI a / nebo klimatizace
  • Záložní baterie záložního zdroje (UPS)
  • Kontrolky výměny (nebo stavu ochrany) a / nebo zvukové alarmy
  • Úspora energie (např. Primární zástrčky, časovače atd.)
  • Bezdrátové dálkové ovládání
  • Pohybové senzory
  • Přepěťová ochrana celého domu

Záruka

Stejně jako u většiny spotřební elektroniky i přepěťové ochrany přicházejí se zárukou výrobce, která pokrývá připojená zařízení až do stanovené maximální částky v dolarech (která se u jednotlivých produktů liší). Doufejme, že jej nikdy nebudete muset použít, ale vždy je nejlepší být připraven. Ujistěte se, že jste si důkladně přečetli drobný tisk týkající se krytí záruky. Některá tvrzení vyžadují, aby byla chráněna přepěťová ochrana, veškerá zařízení připojená k přepěťové ochraně (i když nebyla poškozena) a originální účtenky. Obvykle existuje spousta výjimek, podmínek a omezení, které je třeba splnit, než uvidíte desetník, a nikdy nejsou zaručeny plné náhrady. Můžete také očekávat, že zpracování reklamací bude trvat tři nebo více měsíců.

Pamatovat si:

  • Je důležité zapojit přepěťovou ochranu do správně uzemněné zásuvky. Použití adaptéru se třemi až dvěma hroty se nepočítá. V opačném případě nebude schopen chránit před přepětím, jak to bylo určeno.
  • Jouly nejsou všechno. Nezapomeňte stejně zvážit upínací napětí i dobu odezvy.
  • Nepoužívejte řetězové přepěťové ochrany s jinými přepěťovými ochranami, prodlužovacími proužky nebo UPS pro více zásuvek. Riskujete přetížení elektrických obvodů vašeho domu, vznícení elektrického požáru nebo zrušení záruky přepěťové ochrany.
  • Přepěťové ochrany se časem postupně opotřebovávají a ne vždy ukazují, kdy je nutná výměna. Neexistuje žádné stanovené pravidlo, kromě toho, že je dobré kupovat nové přepěťové ochrany poté, co ty staré odvedly svoji práci (tj. Pokud ve vaší oblasti došlo k vážným výkyvům napájení, přepáleným transformátorům nebo úderům blesku.)