Televizory ULED a OLED produkují obraz v ultra vysokém rozlišení, ale tento úkol řeší jinak. Buď vám poskytne ostrý a jasný obraz, ale použité technologie představují různé typy výroby a metody, jak dosáhnout konečného výsledku. Zkoumali jsme tyto dva podobné inicialismy, abychom vám je pomohli pochopit; tady je to, co potřebujete vědět o televizorech ULED a OLED.
Celková zjištění
ULED
- Zkratka „ultra light emitting diode“.
- K vytvoření obrazu používá kombinaci hardwaru a softwaru.
- Týká se celého systému osvětlení, barev, sytosti a dalších kvalit obrazu.
- Aktuálně k dispozici v rozlišení 4K.
- Jediným výrobcem je Hisense.
- Nejlevnější možnosti začínají kolem 400–500 $.
OLED
- Zkratka pro „organickou světelnou diodu“.
- Používá organický film, který emituje světlo, když ním prochází elektřina.
- Odkazuje pouze na světelný zdroj; generování barev pochází z různých systémů.
- Aktuálně k dispozici v rozlišení 4K a 8K.
- Dostupné od různých výrobců.
- Nejlevnější možnosti začínají kolem 1 000 $.
„OLED“ ve své nejzákladnější podobě odkazuje na mechanismus, kterým displej produkuje světlo (ale ne nutně barvu). Mezitím „ULED“ popisuje celý systém s hardwarem a optimalizací softwaru, který společně vytváří celý obraz. Ve skutečnosti by bylo možné vyrobit televizor ULED, který obsahuje OLED, ačkoli žádný z nich není v současné době k dispozici. Pokud jde o cenu, pravděpodobně budete pravděpodobněji používat sadu ULED, protože zdaleka stojí méně. Ale také je potenciálně těžší najít, protože je vyrábí pouze jeden výrobce: Hisense. OLED jsou k dispozici od různých společností, což znamená, že se pravděpodobně můžete držet preferované značky, pokud ji máte.
Technologie: ULED zpracovává celý obraz
ULED
- Systém hardwaru a softwaru, který vytváří to, co vidíte.
OLED
- Odkazuje pouze na to, odkud osvětlení pochází.
Postavení televizorů ULED a OLED proti sobě není srovnání jedna k jedné kvůli technologiím, které tyto termíny popisují. ULED je proprietární design společnosti Hisense, který využívá software k optimalizaci jasu, barev, pohybu a různých dalších prvků. „OLED“ znamená, že televizor používá organický elektroluminiscenční film k vytvoření světla, které tlačí obraz skrz obrazovku. To však neznamená, že nemůžete tyto dva porovnat s touto zásluhou. Protože používají tuto tenkou vrstvu místo tradičního LED podsvícení, které mají sady ULED, mohou být OLED televizory lehčí a tenčí. Nebudete mít potíže s zavěšením na zeď, pokud to chcete udělat, ale OLED mohou udělat menší sadu.
Rozlišení: ULED můžete získat v jakémkoli rozlišení, pokud je 4K
ULED
- Pouze 4K.
OLED
- K dispozici jsou 4K a 8K.
Rozlišení 4K není nic, čeho by se dalo posmívat. Nenájdete mnoho lidí, kteří se podívají na obrazovku zobrazující 2160 řádků pixelů a řeknou: „To jsou všechny pixely?“ Ale pokud ve svém domě musíte mít nejnovější a nejvíce husté obrazovky, nebudete to moci získat od ULED, který v současné době přichází pouze ve 4K odrůdách. V OLED televizorech však najdete novější rozlišení 8K, které má dvakrát tolik řádků pixelů. A samozřejmě si za to zaplatíte.
Cena: Na rozpočet? Jděte s ULED
ULED
- Nejdostupnější možnosti: 400–500 USD.
OLED
- Během prodeje můžete najít jednu pod 1 000 $.
Sada ULED bude zdaleka levnější než OLED, i když mají stejnou velikost obrazovky a rozlišení. ULED se pohybují od poloviny stovky do více než 1 000 USD, zatímco OLED začínají na 1 000 USD plus. Největší 8K OLED sady mohou stát desítky tisíc dolarů kvůli vyššímu počtu pixelů a nákladnému technologickému osvětlení obrazovky.
Dostupnost: ULED mají omezení velikosti a výroby
ULED
- K dispozici v několika velikostech od jedné společnosti.
OLED
- K dispozici ve více velikostech od různých výrobců.
Vzhledem k tomu, že Hisense je jedinou společností vyrábějící televizory ULED, všimnete si určitých omezení v dostupných velikostech obrazovky. Hisense prodává sety s obrazovkami od 50 do 75 palců, které by měly splňovat potřeby většiny lidí. Ale pokud chcete menší (nebo dokonce větší) televizor nebo máte oblíbenou značku, ULED nemusí být správná cesta. Společnosti včetně společností LG, Sony a Vizio vydávají sady OLED, což znamená, že bude pravděpodobně jednodušší je najít a být k dispozici ve více obchodech.
Závěrečný verdikt
Vzhledem k tomu, že televizory ULED jsou typem sady, kterou vyrábí Hisense, a OLED jsou specifickým druhem podsvícení, nebudete si nutně vybírat jeden přes druhý, i když se nepřekrývají. Televizory ULED jsou obvykle cenově dostupnější, zatímco OLED jsou k dispozici ve více možnostech, včetně velikosti, rozlišení a výrobce.