Skip to content

Upscaling videa v domácím kině: Základy

7 de Červenec de 2021
4k resolution chart 5857fd665f9b586e027079ed

Pokud jste k televizoru připojili více zařízení, nemusí mít příchozí signály ze satelitu, přehrávačů Blu-ray nebo streamovacích zařízení stejné rozlišení videa, jaké dokáže zobrazit váš televizor. Může být nutné zvýšit rozlišení videa, aby byla zajištěna nejlepší kvalita sledování pro různé zdroje.

Co je to upscaling videa?

Upscaling videa je proces, který matematicky porovnává počet pixelů příchozího videosignálu s počtem zobrazitelných pixelů na televizoru nebo videoprojektoru. Procesor upscalingu analyzuje pixelové rozlišení zdroje a interpolací vytváří další pixely. Mezi běžné rozlišení displeje patří:

 • 1280 x 720 nebo 1366 x 768 (720p)
 • 1920 x 1080 (1080i nebo 1080p)
 • 3840 x 2160 nebo 4096 x 2160 (označováno jako 2160p, UHD nebo 4K)
 • 7680 x 4320 (4320p nebo 8K)

Předpokládejme, že televizor 4K Ultra HD přijímá a zobrazuje obraz v rozlišení 1080p bez jakéhokoli upscalingu. V takovém případě vyplní obraz pouze jednu čtvrtinu obrazovky. Chcete-li zaplnit celou obrazovku, musí televizor odpovídajícím způsobem zvýšit počet pixelů.

Omezení upscalingu

Proces upscalingu nepřevádí nižší rozlišení na vyšší rozlišení. Místo toho je to přibližné. Proto obrázek, který je upscalován tak, aby odpovídal počtu pixelů na televizní obrazovce, nebude vypadat stejně jako obrázek vytvořený pro vyšší rozlišení. Ačkoli upscaling je navržen tak, aby zlepšil kvalitu obrazu video signálů s nižším rozlišením, není vždy efektivní. Pokud signál obsahuje další vložené artefakty, jako je nadměrný šum videa, špatné barvy nebo drsné hrany, může procesor pro upscaling videa obraz zhoršit. Když se upscalované obrázky zobrazují na velkých obrazovkách, vady přítomné ve zdrojovém signálu se zvětšují spolu se zbytkem obrazu. Zatímco upscaling DVD a DVD kvalitních zdrojů na 1080p a 4K může vypadat dobře, upscaling špatných zdrojů signálu, jako je VHS nebo streamovaný obsah s nízkým rozlišením, může přinést smíšené výsledky.

Jak funguje upscaling v zařízeních domácího kina

U upscalingu lze provádět několik typů komponent:

 • Přehrávače DVD s výstupy HDMI mají vestavěný upscaling, takže DVD vypadají lépe na HD nebo 4K Ultra HD televizi nebo videoprojektoru.
 • Všechny přehrávače disků Blu-ray mají vestavěné upscaling videa, které poskytuje lepší kvalitu přehrávání standardních DVD.
 • Všechny přehrávače Blu-ray Ultra HD poskytují upscaling videa pro přehrávání DVD a Blu-ray.
 • Televizory a videoprojektory s rozlišením HD a Ultra HD mají vestavěné videoprocesory, které provádějí funkce upscalingu videa.

Ne všechny procesory upscalingu videa jsou vytvořeny stejně. Ačkoli váš televizor může poskytovat upscaling videa, váš přehrávač DVD nebo Blu-ray Disc může tento úkol provést lépe. Ze stejného důvodu může váš televizor dělat lepší práci s upscalingem videa než váš přijímač domácího kina. Některé televizory a videoprojektory mají procesory upscalingu, které jsou vždy zapnuté. Lze však vypnout funkce upscalingu videa na DVD přehrávači, Blu-ray přehrávači nebo přijímači domácího kina. Funkce upscalingu na zdrojovém zařízení nahrazuje upscaling videa na televizoru nebo videoprojektoru.

Upscaling videa a přijímače domácího kina

Kromě toho, že je zdrojovým přepínačem, zvukovým procesorem a zesilovačem, má mnoho přijímačů domácího kina zabudovaný upscaling 4K. V některých případech přijímače poskytují nastavení kvality obrazu podobné tomu, které najdete na televizoru nebo videoprojektoru. Zpracování videa na přijímačích domácího kina se dodává ve čtyřech typech:

 • Pouze předávání videa: Video ze zařízení připojených k přijímači je směrováno přes přijímač k televizoru bez jakéhokoli upscalingu nebo zpracování videa.
 • Analogový převod na HDMI: Analogové signály jsou převedeny na signály digitálního signálu, aby bylo možné analogový signál odesílat z přijímače do televizoru pomocí kabelu HDMI. Žádné další zpracování videa ani upscaling se však neprovádí.
 • 1080p až 4K upscaling: Všechny zdroje 1080p (Blu-ray nebo streamování) jsou upscalovány z 1080p na 4K pro lepší výsledky při připojení k 4K UHD TV. Analogové na upscaling na 1080p nebo 4K může nebo nemusí být k dispozici.
 • Upscaling analogového a digitálního videa: Analogové a digitální video signály mohou být v případě potřeby převedeny na 720p, 1080p nebo 4K.

Některé špičkové televizory 1080p, 4K Ultra HD a 8K poskytují určité další barevné nebo jiné zpracování obrazu bez ohledu na rozlišení příchozího signálu. Například s formátem Ultra HD Blu-ray Disc a některými zdroji streamování 4K může obsah obsahovat HDR a širokoúhlé barevné informace, které musí televizor před zobrazením obrázků zpracovat.