Klíčové věci
- Je těžké chránit své soukromí na internetu, protože váš telefon o vás neustále uniká data, říkají vědci.
- Hackeři mohou najít telefonní hovory, SMS zprávy a fotografie spojené s uživateli pomocí podrobné analýzy metadat.
- Nikdy byste neměli dávat aplikacím přístup ke svým profilům na sociálních sítích.
Z vašeho smartphonu mohou unikat data o vás. Nová studie říká, že výrobci a vývojáři telefonů nedělají dost pro zachování anonymity uživatelů. Výzkumníci zjistili, že lidé mohou být nyní identifikováni pouze pomocí několika podrobností o tom, jak komunikují s aplikacemi. Tato zpráva přichází uprostřed rostoucích obav ze snižující se úrovně soukromí na internetu. „Většina lidí neví, jaké informace lze proti nim použít, dokud již není příliš pozdě,“ řekl John Bambenek, výzkumník ze společnosti Netenrich pro kybernetickou bezpečnost, Lifewire v e-mailovém rozhovoru. „Oběti domácího násilí, toxickí zaměstnavatelé a podvodníci mohou využít obrovské množství informací na našich chytrých telefonech (nebo generovaných našimi chytrými telefony) a použít je proti nám různými způsoby.“
Sleduji tě
Anonymita na internetu je těžší, než si možná myslíte. Nedávný článek v recenzovaném časopise Příroda komunikace prozkoumala anonymizovaná data od více než 40 000 uživatelů mobilních telefonů, především z aplikací pro zasílání zpráv. Výzkumníci z evropských výzkumných institucí hledali vzory v datech a zjistili, že dokážou identifikovat osobu v 15 procentech času. „Naše výsledky poskytují důkaz, že odpojená a dokonce znovu pseudonymizovaná data o interakcích zůstávají identifikovatelná i po dlouhou dobu,“ napsali vědci v článku. Výsledky studie nejsou pro Bambenka žádným překvapením. Dokud můžete spojit jedinečný datový bod s něčí identitou, lze jej použít k deanonymizaci dat, řekl. Některé výzkumy například ukázaly, že chytré telefony lze jednotlivci jednoznačně identifikovat tím, že hledají korelaci pouhých čtyř běžných míst, na kterých je zařízení viděno. „Unikátní uživatelská jména (například pro hry) korelovaná napříč aplikacemi by také mohla pomoci vytvořit identitu,“ řekl. „Většina online seznamovacích aplikací má jedinečné identifikátory, které lze také profilovat, aby umožnily stalkerům zkoumat potenciální shody mimo seznamovací aplikace (a jejich bezpečnostní týmy).
Časy se mění a vaše data také
Dříve bylo jednodušší se schovat na internetu. V minulosti, kdy byla data shromažďována s přímým spojením s mobilním telefonním číslem nebo jménem, bylo obtížné propojit uživatele a jeho zvyky, řekl odborník na kybernetickou bezpečnost Scott Schober Lifewire v e-mailovém rozhovoru. „To se drasticky změnilo, zejména během několika posledních let, kdy nyní opravdu nepotřebujete číslo mobilního telefonu nebo jméno uživatele k navázání spojení, protože ze smartphonu se shromažďuje tolik bohatých dat,“ dodal. „Největší třesk za peníze pochází z toho, že aplikacím a službám poskytnete jen to nejmenší množství oprávnění, která jsou potřeba ke spuštění na vašem telefonu.“ Velká část dat, která se šíří od uživatelů, se nazývá metadata (data, která poskytují informace o jiných datech), ale nikoli skutečný obsah, řekl Schober. Díky důkladné analýze shromážděných metadat mohli hackeři určit fakta o jednotlivých souborech dat, jako jsou telefonní hovory, texty SMS a fotografie. „Často jsou spojena data a časová razítka, která sdílejí zvyky, zájmy a činnosti, na kterých je jednotlivec důvěrně zapojen,“ zdůraznil Schober. „Tento soubor shromážděných dat s odstraněným telefonním číslem a jménem stále poskytuje úplný pohled do života člověka natolik, že již není anonymním uživatelem a lze se dozvědět mnoho o jeho každodenním životě.“ Zachování vašeho soukromí na internetu je složitý problém, ale můžete podniknout několik kroků, které vám mohou pomoci. Pokud jste uživatelem iPhonu, mějte na paměti, že Apple vám umožňuje kdykoli resetovat vaše ID inzerenta, upozornil expert na kybernetickou bezpečnost Vikram Venkatasubramanian v e-mailovém rozhovoru pro Lifewire. Pravidelné resetování ID od vás odpojí vaše data. „Je to dobrá věc, kterou je třeba udělat jako hygienický návyk,“ řekl. „Největší třesk za peníze však pochází z toho, že aplikacím a službám poskytnete jen to nejmenší množství oprávnění, která jsou potřeba ke spuštění na vašem telefonu.“ Uživatelé by se měli ujistit, že nikdy neposkytnou aplikacím přístup ke svým profilům na sociálních sítích. Je také dobré dávat pozor na to, které aplikace mají přístup k vaší kameře a mikrofonu, řekl Venkatasubramanian. „Neexistuje absolutně žádný důvod, proč by měla mít aplikace ‚počasí‘ přístup k vaší kameře, mikrofonu nebo místním souborům,“ dodal. „A v neposlední řadě vždy stahujte aplikace pouze z renomovaných obchodů s aplikacemi.“