Kinetóza během hraní videoher postihuje mnoho lidí. Mezi hráči je to tabuizované téma, protože vás nemusí někdo považovat za hardcore, pokud nemůžete hrát určité věci. Ale dostat pohybovou nemoc z hraní her není něco, co byste měli ignorovat. Způsobuje bolesti hlavy, závratě, nevolnost, silné pocení a nadměrnou produkci slin. Zde je to, co potřebujete o onemocnění vědět a co můžete udělat, abyste tomu zabránili.
Co je to nemoc z pohybu?
Nemoc z pohybu způsobená videohrami se někdy nazývá nemoc simulátoru (poprvé byla zjištěna během používání letových simulátorů). Je to způsobeno tím, že existuje rozpor mezi tím, co vaše oči vidí, a tím, co vaše tělo cítí. Stejná zkušenost se může stát kdykoli si myslíte, že se pohybujete, i když ve skutečnosti nejste. Například pokud jste v zaparkovaném autě, když auto vedle vás začne couvat, můžete si myslet, že se pohybujete, když nejste, a může to vyvolat nevolnost ve střevech.
Jak to hry způsobují?
Ne všechny hry způsobují kinetózu, ale některé hry ano. Některé hry mají nízké zorné pole, díky kterému máte pocit, že padáte nebo jste příliš nízko nad zemí. Ve většině případů ale záleží na pohybu kamery a na tom, na co zaměřit oči. Na všechny lidi nelze aplikovat žádný standard jediné pohybové nemoci. Tam, kde by jeden člověk mohl onemocnět hrou jako Guitar Hero nebo Rock Band, někdo jiný by dokázal zvládnout jakýkoli 3D zážitek bez sebemenších závratí. Některé věci, ke kterým dochází ve videohrách, pravděpodobně způsobí nemoc. Jedním z největších přispěvatelů k pohybové nemoci z videohry jsou hry, u nichž probíhají dva typy pohybu najednou. To je často případ střelců z pohledu třetí osoby a z pohledu první osoby. Například spárování hlavového břitu (při chůzi se váš pohled mírně sklání nahoru a dolů) a bobu se zbraní (vaše zbraň se pohybuje nahoru a dolů) může u některých lidí snadno způsobit pohybovou nemoci. Když existuje pouze jeden pohyb – bob hlavy nebo zbraň, ale ne oba – nemusí existovat žádné známky pohybové nemoci. Pokud se můžete soustředit na něco nehybného, jako je zbraň na obrazovce nebo stěna před vámi, můžete si všimnout snížení nebo odstranění pohybové nemoci. Když se vše pohybuje různými rychlostmi a nemůžete se soustředit na jednu věc, může to být, když se vklouzne pohybová nemoc. Zde je několik her, které mohou způsobit pohybovou nemoci, a proč:
- Call of Duty má head bob.
- Halo má zbraň.
- BioShock má zbraň.
- Gears of War má kameru, která vás sleduje realistickým způsobem, takže zatímco se kamera sama otáčí, Marcusova hlava také.
Jiné hry vám mohou způsobit nevolnost z pouhého sledování. Do hraní se nemusíte zapojovat. Obvykle se jedná o hry s kamerami ovládanými hráči. Když sledujete, jak hraje někdo jiný, a kamera nereaguje a nepohybuje se tak, jak si vaše hlava myslí, že by měla, můžete pociťovat pohybovou nevolnost.
Léčba a snižování rizika
Pokud pocítíte jakékoli příznaky kinetózy, okamžitě přestaňte hrát. Otevřete okno nebo jděte ven a na čerstvý vzduch. Pokud se u vás videohry setkají s kinetózou, můžete tomu zabránit několika způsoby:
- Zapněte více světel. Hra v temné místnosti škodí vašim očím.
- Posaďte se dále od televize.
- Vaše tělo si na to může zvyknout po opakovaných sezeních – vzor hraní a nemoci, zastavení a následné restartování později, když se budete cítit lépe. Dělejte to, dokud nepřestanete úplně onemocnět a váš mozek si neuvědomí, že to, co vidíte a děláte, vám neubližuje.
- Některé léky mohou pomoci (například Dramamine, Bonine, Meclizine a Benadryl), ale mohou také způsobit ospalost.
- Pokud nemáte štěstí při snižování pohybové nemoci při hraní určitých her, možná budete muset od těchto her odstoupit. Držte se her s jednoduššími pohyby.