Skip to content

Videoprojektory a jas barev

22 de Červenec de 2021
color brightness dlp vs lcd xxx 580640de3df78cbc28e339cb

Při zvažování videoprojektoru je nejzřetelnější specifikací číslo lumenů. Lumens je měřítkem toho, kolik světla může videoprojektor vydat. Stejně jako u jiných specifikací buďte opatrní při zadaných číslech lumenů, protože není vyžadován žádný oficiální standard. Uvedené hodnocení lumenů používané jednou značkou projektoru nemusí být stejné jako u jiné značky. Na druhou stranu, pokud je hodnocení lumenů z hlediska lumenů ANSI, jedná se o průmyslový standard, který je konzistentní při porovnávání dvou značek, které používají ANSI jako referenci.

Výstup bílého světla vs. jas barev

Je třeba vzít v úvahu, kolik světla může videoprojektor vyprodukovat. Když výrobce uvede hodnocení jednoho lumenu, bude to odkazovat na to, kolik výstupního výkonu bílého světla (WLO) nebo jasu bílý projektor dokáže vyprodukovat, nikoli na celkový světelný výkon s ohledem na barvu. Například dva projektory mohou mít stejné hodnocení WLO, ale barevný světelný výstup (CLO) nebo barevný jas se mohou lišit.

Srovnání vedle sebe

Výše uvedená fotografie ukazuje vedle sebe demonstraci vlivu barev na výstup lumenů nebo světla videoprojektoru. Oba projektory v obraze mají stejnou schopnost výstupu bílého světla. Liší se však v množství přítomného jasu barev. Existuje rozdíl v jasu barev obou projektorů. Projektor na levé straně využívá jednočipový design DLP (Optoma GT750E). Naproti tomu projektor vpravo používá design 3LCD (Epson PowerLite Home Cinema 750HD). Oba projektory mají stejné rozlišení displeje (720p) a stejnou specifikaci WSI ANSI lumenů (3 000). Uvedený kontrastní poměr pro Optoma je 3 000: 1 a Epson je až 5 000: 1. Zdá se však, že projektor vpravo má jasnější a zářivější barvy a celkový jas než projektor vlevo.

Jak design projektoru ovlivňuje jas barev

Projektor s designem 3LCD umožňuje nepřetržité procházení veškerého bílého a barevného světla objektivem. Výsledkem je stejné množství vnímaného jasu bílé a barvy. V designu DLP s jedním čipem však světlo prochází rotujícím barevným kolem rozděleným na červený, zelený a modrý segment. U projektorů, které používají systém DLP s jedním čipem, se barvy promítají postupně (jinými slovy, vaše oko nepřijímá informace o barvách nepřetržitě). Výsledkem je nižší barevný světelný výkon než bílý. Jednočipové DLP projektory často kompenzují přidáním bílého segmentu do barevného kolečka pro zvýšení jasu bílé. Stupeň barevného jasu je však nižší než bílý jas. Tento rozdíl obvykle výrobce neuvádí ve specifikacích projektoru. Nejčastěji uvidíte specifikaci výstupu jednoho lumenu, spíše než specifikaci se dvěma specifikacemi lumenu. Jeden je pro WLO (výstup bílého světla) a druhý pro CLO (výstup barevného světla), který poskytuje přesnější profil toho, kolik barevného jasu můžete vnímat. Na druhou stranu projektory 3LCD využívají sestavu zrcadla / hranolu (bez pohyblivého barevného kolečka) v kombinaci se samostatným čipem pro každou primární barvu (červenou, zelenou a modrou), takže bílá i barevná barva se neustále dostanou do vašeho oka. Výsledkem je stálý bílý a barevný jas. V důsledku různých použitých technologií potřebuje jednočipový DLP projektor vlevo, který produkuje tolik barevného jasu jako 3LCD projektor vpravo, potřebuje vyšší schopnost WLO. Jednočipový DLP projektor by musel používat lampu s vyšším výkonem a výsledné zvýšení spotřeby energie.

Přímý účinek jasu

Na základě zobrazených fotografií má barevný jas vliv na to, co vidíte na obrazovce. To je důležité pro typické sledování domácího kina v místnostech s nekontrolovaným okolním světlem, 3D sledování nebo videoprojektory ve vzdělávacích nebo obchodních podmínkách s neznámými světelnými podmínkami. Zvýšený jas barev také zvyšuje vnímání detailů v obrazu, bez ohledu na rozlišení displeje. Celková úroveň kontrastu je jediným faktorem, který trpí zvýšením jasu barev. Tento výsledek však mohou ovlivnit další faktory zpracování videa.