Nastavení videoprojektoru a plátna může být náročné. Většina projektorů je vybavena ovládacími prvky zaostření a zoomu, které pomáhají promítat obraz správné velikosti a ostrosti. Můžete také použít nastavovací nožky projektoru nebo posunout úhel stropního držáku, abyste zajistili, že obraz spadne tam, kam má. Pokud to není možné, použijte ovládací prvky posunu objektivu nebo korekce lichoběžníkového zkreslení k opravě zobrazeného obrazu. I když oba mohou opravit chybnou projekci, slouží různým účelům.
Posun objektivu vs. korekce lichoběžníkového zkreslení
Posun objektivu
- Pohybuje sestavou objektivu ve všech směrech a umožňuje uživateli vycentrovat obraz na projekční plochu.
- Opravuje obrázky, které jsou nerovnoměrné nebo mimo střed.
Korekce lichoběžníkového zkreslení
- Digitálně mění promítaný obraz a zajišťuje rovnoměrnou obdélníkovou projekci.
- Opravuje obrázky, které jsou na jedné straně široké nebo úzké.
Posun objektivu i korekce lichoběžníkového zkreslení vám umožňují provádět změny tvaru a umístění promítaného obrazu, aniž byste museli projektor přemístit. Zatímco většina videoprojektorů obsahuje korekci lichoběžníkového zkreslení, levné projektory obecně nezahrnují posun objektivu jako další možnost. Posun objektivu umožňuje fyzicky pohybovat sestavou objektivu projektoru nahoru, dolů, ze strany na stranu nebo úhlopříčně, aniž byste museli projektorem pohybovat. Korekce lichoběžníkového zkreslení (označovaná také jako digitální korekce lichoběžníkového zkreslení) digitálně manipuluje s obrazem dříve, než projde objektivem. Je určen pro situace, kdy projektor není kolmý na promítací plochu, což vede k nerovnoměrnému lichoběžníkovému obrazu.
Výhody a nevýhody posunu objektivu
Výhody
- Proveďte malé posuny v orientaci objektivu, abyste nemuseli fyzicky pohybovat celým projektorem.
- Některé dražší videoprojektory jsou vybaveny posunem objektivu dálkového ovládání.
Nevýhody
- Obvykle se vyskytuje pouze u dražších videoprojektorů.
Problémy s obrazem u zdroje je vždy lepší upravit umístěním samotného objektivu. Projektory s funkcí posunu objektivu vám umožňují pohybovat samotným objektivem – nezávisle na těle projektoru. Sestavu objektivu můžete pohybovat nahoru, dolů, ze strany na stranu nebo úhlopříčně, aniž byste museli projektorem pohybovat. Většina projektorů, které umožňují posun objektivu, vám umožňuje pohybovat objektivem pomocí fyzického ovladače nebo ovladače. Některé špičkové projektory mají motorizované části, které umožňují posunout objektiv pomocí dálkového ovladače. Tato funkce je obecně vyhrazena pro dražší videoprojektory, ale pokud očekáváte obtížný proces instalace, může se vám investice vyplatit.
Keystone Correction Klady a zápory
Výhody
- Upravte úhel a tvar obrazu pomocí digitálního nastavení projektoru – nemusíte se pohybovat samotným projektorem.
Nevýhody
- Manipulace s digitálním obrazem – není tak efektivní jako změna obrazu u zdroje (objektivu nebo těla projektoru).
- Může mít za následek digitální artefakty, zkreslení obrazu nebo snížené rozlišení.
Korekce lichoběžníkového zkreslení změní obraz ze zdroje a vytvoří rovnoměrný obdélníkový obraz. Přistupuje se k němu prostřednictvím nabídky na promítací ploše nebo pomocí speciálního ovládacího tlačítka na projektoru nebo na dálkovém ovladači. Zatímco technologie digitální korekce lichoběžníkového zkreslení umožňuje manipulaci s vertikálním i horizontálním obrazem, ne všechny projektory obsahují obě možnosti. Protože korekce lichoběžníkového zkreslení je digitální proces, využívá k manipulaci s tvarem promítaného obrazu kompresi a změnu měřítka. To může mít za následek artefakty, zkreslení obrazu nebo snížené rozlišení.
Závěrečný verdikt
Pokud je projektor správně vyrovnán s projekční plochou v kolmém úhlu, můžete problém s posunem objektivu pravděpodobně vyřešit. Pokud je projektor s projekčním plátnem v lichém úhlu, což vede k obrazu, který je na jedné straně široký nebo úzký, použijte korekci lichoběžníkového zkreslení. Přestože posun objektivu a digitální korekce lichoběžníkového zkreslení mohou být užitečné, měly by být považovány za poslední možnost. Pokud je to možné, vyřešte problémy se zarovnáním obrazu při instalaci projektoru. Pokud nakupujete projektor, který bude umístěn v prostředí s omezeným umístěním – například ve třídě nebo zasedací místnosti – před zakoupením zkontrolujte, zda má posun objektivu nebo korekci lichoběžníkového zkreslení. Můžete také zvážit získání standardního projektoru nebo projektoru s krátkou projekční vzdáleností pro malé prostory nebo televizoru vhodného pro domácí kina.