Skip to content

VR Fitness: Jak mě Oculus Quest rozhýbal (a může to udělat i pro vás)

7 de Červenec de 2021
VRwoman South Agency GettyImages 522315648 cfdf7e31e5404987bb6f7bcfcec0ec1d

Nejsem fitness fanatik. Nejsem ani zdaleka tím, že jsem jedním, a upřímně řečeno, ani jsem se v poslední době nechtěl pokusit o uzdravení. Pak přišly PlayStation 5 a Xbox Series X, dvě herní konzole, které byly během prázdnin nejžhavější věcí v herním světě. Marně jsem se snažil jeden pro děti najít, ale nakonec jsem si uvědomil, že se to nestane. Pak jsem si vzpomněl na Oculus Quest 2. Řekněte, co chcete o Facebooku; asi máš pravdu. Ale je tu jedna věc, kterou Facebook občas šokuje dobře: Předvídat budoucnost. V roce 2014, kdy získala společnost Oculus pro virtuální realitu, vsadila na VR v domácnosti jako na trend, který se nakonec uchytil. Tento trend se stal mojí realitou, když jsem byl uvězněn v domě se čtyřmi dětmi, které unavily obvyklé konzolové hry. Nemohl jsem najít nejnovější konzole na trhu a chtěl jsem něco – cokoli -, co by bavilo moji rodinu. Zadejte Oculus Quest 2, nejnovější záznam na řadě Oculus, který Facebook již šest let tiše vyvíjí a podporuje.

Konzole s cenou za útěchu byla hitem

Od chvíle, kdy jsme s manželem začali uvažovat o koupi jednoho, byli jsme skeptičtí. Hrají to děti? Byla náhlavní souprava tak divná, že bychom ji nechtěli nosit? Byly by hry drahé? Jak snadné by bylo použití? Neměl jsem si dělat starosti. Druhé, co headset a ovladače vyšly z krabice, celou rodinu zaujalo. Manžel šel první, samozřejmě, vše za nás „otestoval“. Když jsem viděl úsměv na jeho tváři, když zkoušel hru na horské dráze zdarma, která byla součástí Questu, chtěl jsem to zkusit. Jsem příležitostný hráč, který primárně hraje špatně; mým obvyklým cílem je být s dětmi v kontaktu, dávat na ně pozor a vědět, co si hrají. Obvykle nehraji videohry jen na kopy. Předal to, zkusil jsem to a byl jsem závislý. Ve skutečnosti jsem tak zahnutý, vstal jsem z pohovky a začal se hýbat. Na radu kolegy jsme si koupili Beat Sabre, poměrně jednoduchou hru využívající simulované lehké šavle ala Star Wars, abychom pálili létající bloky a vyhýbali se dalším překážkám. Naprostá zábava ze hry byla to, co mě dostalo vzpřímeně; adrenalin mě tam držel. Než jsem si uvědomil, co se děje, házel jsem po blocích, skláněl se, abych se vyhnul stěnám, a pohyboval jsem se tam a zpět ve svém určeném prostoru. Bavil jsem se. Stěhování. MĚ!

Počítání haléřů: Virtuální realita je cenově dostupný způsob, jak se hýbat

Ukázalo se, že nejsem sám. Prodej Oculus Quest 2 prudce vzrostl pro Facebook, podle různých zdrojů; částečně proto, že cenový bod (299 $) se stal natolik dostupným, že ho více spotřebitelů, jako jsem já, považuje za životaschopnou a levnější alternativu k konzolám Sony a Microsoft s většími reklamami. (Navíc jednu najdete v obchodech.) Hry jsou také levnější: Beat Sabre je 30 $, což je polovina ceny standardní hry pro PlayStation nebo Xbox. Za tu cenu si mohu dovolit koupit dvě hry místo jedné. Supernatural, propojená fitness služba pro VR, je 20 $ měsíčně. Bez ohledu na cenu her si myslím, že Quest stojí za ty peníze. Celá moje rodina to zvedá z gauče.

Bez ohledu na to, jakou hru si koupíte, nejlepší způsob, jak ji hrát, je na nohou. Můžete sedět na židli nebo na gauči, to ano, ale většina her se nejlépe hraje vzpřímeně, takže můžete snadno procházet situacemi, obcházet překážky nebo bojovat proti nepřátelům.

VR tréninkové hry pro (mateřskou) výhru

Pro Quest 2 jsou k dispozici desítky her, které by nepochybně mohly způsobit zmatek v rozpočtu. (Naše rodina stanovila limit dolaru a každý měsíc hlasuje o tom, které nové hry je možné zakoupit.) Co mě překvapilo, je to, že děti nepožadují pouze standardní jízdné pro videohry dostupné pro konzoli. Chtějí box, stolní tenis a taneční hry. Žádají také hry, které od nich vyžadují, aby spolu s akcí využili také myšlení. Stále miluji Beat Sabre, ale dívám se na OhShape, hru, která má být pro vaše tělo jako Beat Sabre. Můj manžel chce HoloFit, hru, která vám umožní procvičit si jádro, paži a ramena pomocí tří sportů ve virtuální realitě: veslování, jízda na kole a běh. Upřímně budeme hlasovat o hrách po zbytek roku, protože jich je tolik. Co je pro mě jako rodiče nejvíc potěšující, je samozřejmě vidět, jak se moje rodina znovu pohybuje. Připadá mi to, jako bychom se nacházeli v nějaké časové linii, a jednoduchá radost, kterou virtuální realita přinesla mé rodině, je jako maják naděje, že život může být zábavný, zdravý a aktivní v bezpečí našeho domova.

Přijetí VR otevírá nové dveře

Nevím, proč jsem byl tak nervózní z nákupu VR náhlavní soupravy. Možná to bylo příliš mnoho příběhů o nemoci z virtuální reality (jo, to je věc, a já už nejezdím na horských dráhách na svém Questu); možná to byla nepochopená představa, že virtuální realita je „těžká“. Možná jsem si myslel, že je to příliš drahé, nebo to byla kombinace všech výše uvedených. Ať už mě to cokoli drželo zpátky, je to pryč. Zjistil jsem, že povzbuzuji každého, koho znám, aby to zkusil. Přítel mi řekl, že jednu dala svému staršímu otci, a on ji miloval, což znamená, že virtuální realita v domácnosti doháněla všechny generace. Virtuální realita nezmizí. Pokud hledáte způsoby, jak zůstat zdraví, hýbat se a bavit se starou obyčejnou zábavou, aniž byste opustili domov, vyzkoušejte Quest nebo jiný headset pro virtuální realitu. V příštích letech se na trhu objeví další (objevují se pověsti, že Apple pracuje na verzi pro smíšenou realitu), což znamená, že se postupem času stane ještě dostupnější zábavou. Fitness, to je zábava? Počítej se mnou.