Skip to content

Vše o bezdrátových anténách (OTA)

7 de Srpen de 2021
TV ANTENNAS GettyImages 85986071 5b4635bcc9e77c0037bc2572

Pro příjem televizního vysílání z blízkých televizních stanic můžete použít anténu OTA (Over-the-Air). Abyste mohli používat anténu, musí mít váš televizor vestavěný TV tuner, nebo musíte mít k anténě a televizi připojen externí tuner. Existuje mnoho různých typů antén, takže si určitě vyberte tu správnou pro své potřeby.

Digitální nebo HD antény

Digitální anténa nebo anténa s vysokým rozlišením opravdu neexistuje. Federální komunikační komise (FCC) říká, že každý, kdo vlastní anténu, která je schopná přijímat analogové signály, by měl mít možnost používat stejnou anténu pro příjem digitálních signálů. V důsledku toho je dobré vyzkoušet si starou anténu před koupí nové. Pokud vaše aktuální anténa nefunguje, možná budete potřebovat anténu se zesílením, které pomáhá anténě zachytit lepší signál.

Zesílené antény

Zesílené antény elektricky zvyšují schopnost přijímat slabý signál. Tyto antény jsou ideální pro lidi žijící ve venkovských oblastech, protože příchozí signál může vyžadovat podporu. Zesílená anténa může být také užitečná v nastaveních zahrnujících dlouhé kabelové trasy nebo rozbočovače mezi anténou a televizí, které mohou oslabit příchozí signál.

Vnitřní vs. venkovní antény

Dalo by se namítnout, že vnitřní anténa za 20 $ funguje stejně dobře jako střešní anténa za 100 $. Záleží na tom, kde člověk žije, a také na síle signálu přicházejícího z vysílacích věží. Podle webu Antenna Web, který spravuje Consumer Electronics Association (CEA), není dobrý výběr antény založen pouze na vzdálenosti od vysílací stanice. Je také založen na přesné charakterizaci podmínek signálu a výběru antény, která odpovídá dané situaci.

Vnitřní vs. venkovní

Antény jsou buď vnitřní, nebo venkovní. Indoor znamená, že anténa je uvnitř rezidence. Venkovní antény se mezitím montují na střechy, po stranách domů nebo v podkroví.

Schopnost obou typů antén přijímat dobrý signál závisí na vzdálenosti od vysílací věže a případných překážek, které leží mezi anténou a věží. Venkovní antény jsou obvykle výkonnější než vnitřní, takže jsou obecně spolehlivější.

UHF a VHF

UHF (Ultra High Frequency) a VHF (Very High Frequency) jsou podobné AM a FM ve světě rádia. Většina antén bude přijímat signály UHF, VHF nebo oba typy. Pokud si přejete kanál 8, pak byste chtěli získat anténu, která přijímá VKV. Totéž by platilo pro UHF a kanál 27. Federální komunikační komise říká, že pásmo VKV je mezi kanály 2 a 13 nebo frekvencemi 54-216 Mhz. Signály UHF pokrývají kanály 14 až 83 nebo frekvence v rozmezí 300 až 3 000 MHz, ačkoli vyšší čísla mohou být s digitálním přechodem přerozdělena. Existuje běžná mylná představa, že všechny digitální signály nebo signály s vysokým rozlišením spadají do šířky pásma UHF. Zatímco UHF může obsahovat mnoho digitálních signálů, v pásmu VKV existují digitální signály a signály s vysokým rozlišením. Proto doporučujeme použít nástroj pro výběr antény na AntennaWeb.org.

Web antény

Web Antenna je provozován asociací Consumer Electronics Association. Stránka je navržena tak, aby lidem pomohla najít nejlepší anténu pro jejich oblast na základě jejich adresy nebo PSČ. Jedinou nevýhodou je, že Antenna Web bude pro vaši oblast doporučovat pouze venkovní antény.

Vnitřní antény

Je důležité vzít v úvahu vzdálenost od přenosové věže a všechny překážky, které leží mezi anténou a věží. Tyto faktory také ovlivňují venkovní antény, ale je důležitější věnovat pozornost těmto detailům, protože vnitřní antény jsou asociací spotřební elektroniky hodnoceny stejně.

Televize s anténou

Vzdálenost od přenosové věže

Neexistuje žádný konkrétní počet najetých kilometrů, který by určoval, zda vám vnitřní anténa bude fungovat. Pokud žijete v městských hranicích televizní stanice, pravděpodobně budete moci použít vnitřní anténu. Pokud například žijete na středně velkém trhu a používáte vnitřní anténu, pravděpodobně bez problému získáte všechny vysílací stanice OTA v digitálním vysokém rozlišení.

Překážky mezi anténou a přenosovou věží

Překážkami mohou být hory, kopce, budovy, zdi, dveře, lidé kráčející před anténou atd. Způsobují zmatek v televizních signálech a ovlivňují spolehlivost příjmu signálu. Při porovnávání vnitřních a venkovních antén tedy vnitřní antény obvykle:

  • Mějte kratší dosah příjmu
  • Snadnější instalace
  • Cena nižší

Systém hodnocení vnitřní antény

Vnitřní antény jsou podle asociace spotřební elektroniky (CEA) hodnoceny stejně, ale to neznamená, že všechny fungují stejně. Důvodem je, že vnitřní příjem může být nekonzistentní.

Nízký úhel pohledu na televizní anténu proti jasné obloze

Je -li vnitřní anténa schválena CEA pro spotřebitelské použití, měli byste na obalu produktu vidět logo zaškrtnutí CEA, ve kterém je uvedeno prohlášení CEA o tom, že anténa „splňuje nebo překračuje výkonnostní specifikace CEA pro vnitřní antény“.

Bude vám fungovat vnitřní anténa?

Vnitřní anténa vám může fungovat, ale měli byste být opatrní, protože nemusí zachytit všechny stanice ve vaší oblasti nebo může vyžadovat časté úpravy v závislosti na požadované stanici. Naše rada je navštívit AntennaWeb.org a zjistit, jaký typ venkovní antény pro vaši konkrétní adresu doporučují. Poté můžete porovnat doporučení venkovní antény s tím, co je k dispozici v interiérovém modelu, nebo si alespoň udělat představu o tom, kde ve srovnání s vaším bydlištěm existují přenosové věže. To by vám mělo pomoci rozhodnout se, zda je pro vás vhodný model do interiéru.

Směrové vs. vícesměrové venkovní antény

Venkovní antény se dodávají ve dvou variantách, směrové a vícesměrové. Směrové antény musí směřovat k vysílací věži, aby mohly přijímat signál, zatímco vícesměrné antény mohou přijímat signály, když nesměřují k vysílací věži. Na to je třeba pamatovat při výběru antény, protože pokud zvolíte směrovou anténu a potřebujete vícesměrové, některé stanice nepřijmete.

Komín a televizní anténa při západu slunce

Systém hodnocení venkovní antény

Antenna Web hodnotí venkovní antény pomocí systému hodnocení 6 barev. Tato hodnocení by se měla objevit na vnější straně výrobku schváleného CEA:

  • Žlutá -Malé vícesměrné
  • Zelená -Střední Vícesměrné
  • Světle zelená -Velké vícesměrné nebo malé vícesměrné s předzesilovačem
  • Červené – Středně směrový
  • Modrý -Středně směrový s předzesilovačem
  • Nachový -Velký směrový s předzesilovačem

Barvy jsou navrženy tak, aby pomohly vybrat anténu, aniž byste museli porovnávat specifikace mezi modely. Jinými slovy, žlutě kódované antény by měly vzájemně fungovat konzistentně. Totéž platí pro zelenou, modrou atd.

Pokyny k používání webu Antenna

Antenna Web usnadňuje výběr venkovní antény v USA. Po zadání údajů budete přesměrováni na stránku s výsledky. Na stránce se zobrazí seznam typů antén a stanic vyzvednutých ve vaší oblasti spolu s doporučeným typem antény. Máte možnost třídit podle všech, digitálních nebo analogových televizních stanic. Doporučujeme třídit podle digitálu.

TV antény proti modré obloze

Seznam antén má několik důležitých polí, která je třeba zkontrolovat, jako je přiřazení frekvence stanici a orientace kompasu, což je nejlepší směr, jak nasměrovat anténu pro příjem konkrétní stanice. Můžete si také zobrazit mapu vaší adresy, která ukazuje směr, kterým má být anténa namířena. CEA uvádí, že stanice uvedené v jejích službách jsou omezené a že v závislosti na specifikách vaší instalace může být možné přijímat mnohem více stanic, které nejsou uvedeny v seznamu.

Výhody používání antény

I když se přihlásíte k odběru satelitu, můžete pro příjem místních vysílacích stanic použít anténu. Mezi výhody používání antény patří to, že nemusíte platit za prémiovou službu s vysokým rozlišením a příjem spolehlivého signálu při silných bouřkách.

Nízký úhel pohledu na televizní antény proti obloze

Použitím antény získáte přístup k bezplatným vysílacím signálům vaší místní televizní stanice ve vysokém rozlišení (HD). Další výhodou je, že na některých trzích můžete přijímat místní kanály, které váš kabelový nebo satelitní poskytovatel nenabízí. Anténa může poskytnout klid, protože víte, že máte přístup k programování, i když váš kabelový nebo satelitní příjem selže. Příjem bezdrátových signálů je také zdarma, což znamená, že se nemusíte přihlašovat k HD balíčku vašeho kabelového nebo satelitního poskytovatele, abyste mohli sledovat místní kanály ve vysoké kvalitě.