Skip to content

Vše o formátech zvukových disků CD, HDCD a SACD

15 de Srpen de 2021
GettyImages 182506016 cd audio listening 5ac4f647fa6bcc003733d809

Ačkoli předem nahrané disky CD ztratily lesk s pohodlím streamování a stahování digitální hudby, CD zahájilo revoluci digitální hudby. Mnoho fanoušků stále miluje CD a kupuje a přehrává CD pravidelně. Zde je vše, co potřebujete vědět o zvukových discích CD a dalších formátech založených na discích.

Formát zvukového disku CD

CD znamená kompaktní disk. Kompaktní disk označuje disk i formát pro přehrávání digitálního zvuku vyvinutý společnostmi Philips a Sony. Formát odkazuje na zvuk, který je digitálně kódován jako počítačová data (1 s a 0 s) do jam na disku prostřednictvím procesu zvaného PCM. PCM je matematická reprezentace zvuku a hudby v digitální podobě. První nahrávky na CD byly vyrobeny v Německu 17. srpna 1982. První nahrávka s úplným testem na CD měla název Richard Strauss ‚ Alpská symfonie. Později téhož roku, 1. října 1982, byly v USA a Japonsku k dispozici přehrávače disků CD. První prodané CD bylo v Japonsku – Billy Joel’s 52. ulice, dříve vydaný na vinylu v roce 1978. Standardní audio formát CD je také označován jako Redbook CD. CD zahájilo digitální revoluci v aplikacích pro audio, počítačové hry a ukládání dat do počítače. To také přispělo k vývoji DVD. Sony a Philips společně drží patenty na vývoj technologie CD a CD přehrávačů. Ačkoli je hudba umístěna na CD digitálně, počáteční nahrávání a mixování může být kombinací analogových i digitálních procesů. Od svého debutu zhruba do roku 1995 obsahovaly předem nahrané disky CD na obalu speciální kódy (označované jako kódy SPARS). Tyto kódy informovaly spotřebitele o procesu nahrávání, mixování a masteringu použitého k výrobě konkrétního CD. Toto označení můžete mít i nadále na některých discích CD, která vlastníte.

Kódy SPARS pro disky CD

Kódy SPARS pro disky CD byly:

  • AAD: Počáteční záznam zvuku byl proveden pomocí analogového záznamového zařízení (jako je audiokazeta). Míchání bylo také provedeno pomocí analogového zařízení a finální mastering byl proveden digitálně.
  • PŘIDAT: Počáteční záznam zvuku byl proveden pomocí analogového záznamového zařízení (jako je audiokazeta). Míchání bylo provedeno digitálně a finální mastering byl proveden digitálně.
  • DDD: Všechny fáze, od počátečního nahrávání až po finální mastering, byly prováděny digitálně.

U disků CD bylo poslední písmeno kódu SPARS vždy a D.

Další použití pro disky CD

Kromě předem nahraného zvuku lze disky CD použít také v několika dalších aplikacích:

  • CD-R: CD-R znamená CD-Recordable. Tyto disky lze použít k záznamu nebo vypalování hudby nebo dat pomocí rekordéru CD (pouze hudba) nebo počítače (hudba nebo data). Některé disky CD-R jsou určeny pouze pro nahrávání hudby a jiné mohou nahrávat hudbu nebo data. Disky CD-R lze zaznamenat pouze jednou.
  • CD-RW: Stejné možnosti jako disk CD-R, kromě toho, že disk CD lze vymazat a znovu použít. Označení RW znamená přepisovatelné.
  • CD-TEXT: Jedná se o variantu zvukového disku CD, která kromě hudby poskytuje textové informace na disku. To může zahrnovat například obsah disku, názvy skladeb, umělce a v některých případech texty a žánr. Na přehrávačích CD se textové informace zobrazují na stavovém displeji přehrávače, pokud jej má. Pokud je disk CD přehráván na přehrávači disků DVD nebo Blu-ray, ve většině případů se informace mohou zobrazit na televizní obrazovce.
  • MP3-CD: MP3 CD může být disk CD-R nebo RW, na který jsou nahrány hudební soubory MP3, namísto standardních zvukových souborů CD. Tyto disky lze přehrávat na většině přehrávačů disků CD, DVD a Blu-ray.
  • Foto CD ve formátu JPEG: Disk JPEG Photo CD může být disk CD-R nebo RW, na kterém jsou fotografie zaznamenané ve formátu souboru JPEG. Disky JPEG Photo CD lze přehrávat na počítačích PC a kompatibilních přehrávačích disků CD, DVD a Blu-ray Disc.
  • VideoCD: Kromě zvuku a fotografií můžete na disk CD nahrávat i video. To není totéž jako DVD, přičemž kvalita je mezi formáty VHS a DVD. Video CD nelze také přehrávat na přehrávačích CD, pokud přehrávač CD nemá připojení výstupu videa, což není pravděpodobné. VideoCD lze přehrávat na kompatibilních přehrávačích disků DVD a Blu-ray.
  • CD grafika: Tato vzácná variace formátu CD obsahuje základní grafiku, kterou lze přečíst na kompatibilním přehrávači s video výstupem pro zobrazení na TV nebo videoprojekčním plátně. Tato funkce se používá především k zobrazení textů písní pro karaoke aplikace. Tato funkce může mít označení CD+G, CD-G, CD+Graphics, CD-Extended Graphics nebo TV-Graphics.

Další informace o historii zvukového disku CD najdete na fotografii a kompletní recenzi prvního CD přehrávače prodaného veřejnosti (napsaného v roce 1983 časopisem Stereophile Magazine).

Kompaktní disk s vysokým rozlišením (HDCD)

HDCD je variací zvukového standardu CD, který rozšiřuje zvukové informace uložené v signálu CD o 4 bity (disky CD jsou založeny na 16bitové zvukové technologii) na 20 bitů. HDCD může rozšířit zvukovou kapacitu současné technologie CD na nové standardy, ale přesto umožňuje přehrávání disků s kódováním HDCD na přehrávačích CD jiných než HDCD, aniž by se zvýšila cena softwaru CD. Také, jako vedlejší produkt přesnějších filtračních obvodů v HDCD čipech, znějí i běžné CD na CD přehrávači vybaveném HDCD plněji a přirozeněji. HDCD byl původně vyvinut společností Pacific Microsonics a později se stal majetkem společnosti Microsoft. První disk HDCD byl vydán v roce 1995. Přestože nikdy nepřekonal formát CD Redbook, bylo vydáno přes 5 000 titulů. Podívejte se na částečný seznam. Při nákupu hudebních disků CD hledejte iniciály HDCD na zadní straně nebo na vnitřním obalu. Mnoho verzí nemusí obsahovat štítek HDCD, ale stále se může jednat o disky HDCD. Pokud máte přehrávač disků CD s dekódováním HDCD, automaticky jej detekuje a poskytne další výhody. HDCD je také označován jako High Definition Compatible Digital, High Definition Compact Digital a High Definition Compact Disc.

Super audio kompaktní disk (SACD)

SACD (Super Audio Compact Disc) je formát zvukového disku s vysokým rozlišením vyvinutý společností Sony a Philips. Pomocí formátu souboru Direct Stream Digital (DSD) poskytuje SACD alternativu k Pulse Code Modulation (PCM) používanému ve formátu CD. Zatímco standardní formát CD je vázán na vzorkovací frekvenci 44,1 kHz, vzorkování SACD na 2,8224 MHz. Místo 16bitové hloubky také používá hloubku 1bitovou. S úložnou kapacitou 4,7 gigabajtů na disk (tolik jako DVD) může SACD pojmout samostatné stereo a šestikanálové mixy po 100 minutách. Formát SACD může také zobrazovat fotografie a textové informace, například poznámky k nahrávce. Tato funkce však není součástí většiny disků.

Zkontrolujte kompatibilitu svého přehrávače disků CD

Přehrávače disků CD nemohou přehrávat disky SACD, ale přehrávače SACD jsou zpětně kompatibilní s běžnými disky CD. Některé disky SACD jsou dvouvrstvé disky s obsahem PCM, které lze přehrávat na standardních přehrávačích disků CD. Jinými slovy, stejný disk může obsahovat verzi zaznamenaného obsahu CD i SACD. To znamená, že můžete investovat do dvouformátových SACD pro přehrávání na vašem aktuálním CD přehrávači a poté přistupovat k obsahu SACD na stejném disku později na přehrávači kompatibilním se SACD. Ne všechny disky SACD mají standardní vrstvu CD. To znamená, že musíte zkontrolovat štítek disku a zjistit, zda konkrétní disk SACD lze přehrávat na standardním přehrávači disků CD. Existuje několik přehrávačů disků DVD, Blu-ray a Ultra HD vyšší třídy, které také přehrávají SACD. SACD se dodávají ve dvoukanálových nebo vícekanálových verzích. V případech, kdy má SACD na disku také verzi CD, bude disk CD vždy dvoukanálový, ale vrstva SACD může být dvoukanálová nebo vícekanálová verze. Kódování formátu souboru DSD používané v SACD je také používáno jako jeden z dostupných formátů pro stahování zvuku ve vysokém rozlišení. To nabízí posluchačům lepší kvalitu zvuku ve formátu jiných než fyzických zvukových disků. Hudební soubory kódované DSD lze stáhnout ze služeb, jako jsou HD Tracks, HighResAudio, Native DSD, ProStudio Masters a Super HiRez. Soubory lze ukládat do počítačů a ukládat na paměťová média, jako je pevný disk nebo USB flash disk. SACD je také označován jako Super Audio CD, Super Audio Compact Disc a SA-CD.