Skip to content

Vše o klávesnici Gboard pro Android a iOS

12 de Červenec de 2021
keyboard 1143867 1920 5862e3aa3df78ce2c393233d

Gboard je klávesnice společnosti Google pro mobilní zařízení. Je k dispozici pro Android i iPhone; ve skutečnosti společnost vydala verzi pro iOS měsíce před verzí pro Android. Mají podobné vlastnosti, s několika drobnými rozdíly.

Pro uživatele Androidu nahrazuje Gboard klávesnici Google. Pokud již máte na svém zařízení Android klávesnici Google, aktualizujte tuto aplikaci a získejte Gboard. V opačném případě si jej můžete stáhnout z obchodu Google Play nebo Apple App Store,

Gboard pro Android

K nejlepším funkcím, které klávesnice Google nabízí, jako je režim jednou rukou a psaní na klouzání, přidává Gboard několik skvělých nových. Klávesnice Google měla pouze dvě témata (tmavou a světlou), Gboard nabízí 18 možností v různých barvách. Můžete také nahrát obrázek, zvolit, zda má být kolem kláves ohraničení a zda se má zobrazit číselná řada. Pomocí posuvníku můžete dokonce určit výšku klávesnice. Chcete-li získat rychlý přístup k vyhledávání, klepněte na ikonu lupy v nabídce v horní části klávesnice. Umožňuje vám vyhledávat na Googlu přímo z libovolné aplikace a poté výsledky vložit do textového pole v aplikaci pro zasílání zpráv. Můžete například hledat nedaleké restaurace nebo časy filmů a posílat je přímo kamarádovi, když plánujete. Gboard má prediktivní vyhledávání, které vám při psaní navrhuje dotazy. Do konverzací můžete také vložit soubory GIF. Mezi další nastavení patří povolení zvuků stisknutí klávesy a vyskakovací okno písmene, které jste zadali po stisknutí klávesy. Druhá možnost může být užitečná, pokud chcete potvrdit, že stisknete správnou klávesu, ale může to také představovat problém s ochranou osobních údajů při zadávání hesla. Můžete si také zvolit přístup ke klávesnici se symboly pomocí dlouhého stisknutí a dokonce nastavit prodlevu dlouhého stisknutí, abyste to nedělali náhodou. U psaní s klouzáním můžete zobrazit stopu gesta, která může být užitečná nebo rušivá v závislosti na vašich preferencích. Můžete také povolit některé příkazy gest, včetně mazání slov posunutím doleva z klávesy pro odstranění a pohybem kurzoru posunutím přes mezerník. Jedna chybějící funkce Gboard: schopnost upravit šířku klávesnice. Můžete jej upravit svisle, ale nemůžete ji upravit vodorovně, a to ani v režimu na šířku na vašem zařízení. Gboard umožňuje přepínat mezi více jazyky (podporuje více než 120) stisknutím klávesy. Nepotřebujete tuto funkci? Stejný klíč použijte místo toho k přístupu k emodži. K dispozici je také možnost zobrazit nedávno použité emodži v pruhu návrhů. Pokud chcete psát hlasem, rozhodněte se zobrazit klávesu hlasového vstupu. Existuje také řada možností automatických oprav: Pro začátek zablokujte návrhy nevhodných slov, navrhněte jména z kontaktů a vytvořte osobní návrhy na základě vaší aktivity v aplikacích Google. Můžete také nechat Gboard automaticky psát velká písmena prvního slova věty a navrhnout možné další slovo. Ještě lépe, můžete synchronizovat naučená slova napříč zařízeními, takže můžete používat svůj žargon bez obav z nepříjemné automatické opravy. Tuto funkci můžete samozřejmě také zcela deaktivovat, protože tato výhoda znamená vzdát se ochrany osobních údajů společnosti Google.

Gboard pro iOS

Verze Gboard pro iOS má většinu stejných funkcí jako verze pro Android, až na několik výjimek – jmenovitě hlasové psaní, protože nemá podporu Siri. V opačném případě zahrnuje podporu GIF a emodži, integrované vyhledávání Google a psaní sklouznutím. Google neukládá prediktivní vyhledávání ani opravy textu na svých serverech, pouze lokálně ve vašem zařízení. Klávesnici také můžete povolit prohlížení kontaktů, aby vám mohla navrhovat jména již při psaní. Nemusí to vždy fungovat správně, protože podpora klávesnice jiného výrobce od Apple je méně než plynulá. Podle editora na BGR.com mají klávesnice třetích stran často zpoždění a jiné závady. Váš iPhone se také někdy přepne zpět na výchozí klávesnici Apple a pro přepnutí zpět musíte přejít do nastavení.

Jak změnit výchozí klávesnici

Stojí za to vyzkoušet Gboard pro Android nebo iOS, zvláště pokud máte rádi psaní na klouzání, režim jednou rukou a integrované vyhledávání. Pokud máte rádi Gboard, můžete si jej nastavit jako výchozí klávesnici. Na obou platformách si můžete stáhnout více klávesnic a libovolně mezi nimi přepínat.

Nastavte si Gboard jako výchozí v Androidu

Chcete-li nastavit Gboard jako výchozí virtuální klávesnici pro Android, přejděte na Nastavení > Systém > Jazyk a vstup > Správa klávesnic. Poté jej zapněte klepnutím na posuvník vedle Gboardu. Pokud vlastníte zařízení Android, je Gboard pravděpodobně již ve výchozím nastavení zapnutý.

Nastavte si Gboard jako výchozí v iOS

Chcete-li změnit výchozí klávesnici v systému iOS, přejděte na Nastavení > Všeobecné > Klávesnice, poté vyberte Upravit a přetáhněte Gboard na začátek seznamu. Klepněte na Hotovo ukončíte režim úprav. Možná budete muset provést změny v systému iOS více než jednou, protože vaše zařízení může „zapomenout“, že výchozí je Gboard.