Od svého uvedení v roce 2012 je úspěch 4K Ultra HD TV nepopiratelný. Na rozdíl od 3DTV skočili spotřebitelé na pásmo 4K kvůli jeho zvýšenému rozlišení, HDR a širokému barevnému gamutu. Všichni zvýšili zážitek ze sledování televize.
Je to všechno o pixelech
Než se vrhneme na to, jak výrobci implementují 4K v televizorech vs. videoprojektorech, potřebujeme odkaz. Tím bodem je pixel. Pixel je obrazový prvek obsahující informace o červené, zelené a modré barvě (označované jako subpixely). Televizní nebo videoprojekční plátno vyžaduje k vytvoření úplného obrazu velký počet pixelů. Počet zobrazitelných pixelů určuje rozlišení obrazovky.
Jak je 4K implementován v televizorech
Televizory mají velkou plochu obrazovky, aby bylo možné zabalit do počtu pixelů potřebných k zobrazení konkrétního rozlišení. Bez ohledu na skutečnou velikost obrazovky u televizorů s rozlišením 1080p je na obrazovce vodorovně (na řádek) 1 920 pixelů a 1 080 pixelů svisle nahoru a dolů (na sloupec). Chcete-li určit počet pixelů pokrývajících povrch obrazovky, vynásobte počet horizontálních pixelů počtem vertikálních pixelů. U televizorů s rozlišením 1080p je to celkem asi 2,1 milionu pixelů. U televizorů 4K Ultra HD je k dispozici 3 480 horizontálních pixelů a 2 160 vertikálních pixelů, což má za následek vyplnění obrazovky přibližně 8 miliony pixelů. To je spousta pixelů, ale s velikostí TV obrazovky 40, 55, 65, 75 nebo 80 palců mají výrobci velkou plochu (relativně řečeno). Přestože se u DLP a LCD videoprojektorů promítají obrazy na velkou obrazovku, procházejí skrz projektor nebo odráží čipy, které jsou menší než LCD nebo OLED TV panel. Jinými slovy, potřebný počet pixelů musí být menší, aby se vešel do čipu s obdélníkovým povrchem, který může mít pouze asi 1 palec čtvereční. Vyžaduje přesnější výrobu a kontrolu kvality, což zvyšuje náklady pro výrobce a spotřebitele. Výsledkem je, že implementace rozlišení 4K ve videoprojektorech není tak přímočará jako v televizi.
The Shifty přístup: Snižování nákladů
Protože mačkání všech pixelů potřebných pro 4K na menších čipech je drahé, JVC, Epson a Texas Instruments mají alternativu, která přináší stejný vizuální výsledek za nižší cenu. Jejich metodou je Pixel Shifting. Společnost JVC označuje svůj systém jako eShift, Epson jako 4K Enhancement (4Ke) a Texas Instruments jej neformálně označuje jako TI UHD.
Přístup Epson a JVC pro LCD projektory
I když existují malé rozdíly mezi systémy Epson a JVC, zde jsou základní informace o tom, jak tyto dva přístupy fungují. Namísto nákladného čipu, který obsahuje všech 8,3 milionu pixelů, začínají společnosti Epson a JVC se standardními čipy 1080p (2,1 milionu pixelů). Jinými slovy, projektory Epson a JVC jsou videoprojektory 1080p.
Přístup společnosti Texas Instruments pro projektory DLP
Společnosti Epson a JVC používají technologii LCD. Společnost Texas Instruments vyvinula pro svou platformu projektorů DLP variantu posunu pixelů.
- Jedna z možností využívá DLP čip s rozlišením 1080p podobný tomu, s čím začínají společnosti Epson a JVC. Místo toho, aby se pixely rychle posunovaly tam a zpět, aby se dosáhlo výsledku podobného 4K, se pixely ve stejném období posunou dvakrát horizontálně i vertikálně. To má za následek vzhled přesnějšího obrazu podobného 4K.
- Místo použití DLP čipu 1080p nabízí společnost Texas Instruments další čip. Začíná to s rozlišením 2716 x 1528 (4,15 milionu) pixelů (dvojnásobné číslo, než které začínají čipy Epson a JVC). Poté posouvá pixely úhlopříčně podobným způsobem, jako to dělají společnosti Epson a JVC.
Když je proces Pixel Shift a další zpracování videa implementovány v projektoru využívajícím systém TI pomocí jejich čipu 1080p nebo 2716 x 1528, namísto přibližně 4 milionů pixelů vyšle projektor na obrazovku 8,3 milionu pixelů. To je dvakrát tolik pixelů než projektory JVC eShift a Epson 4Ke. Tento systém není stejný jako 4K od Sony, protože nezačíná 8,3 miliony fyzických pixelů. Přichází však vizuálně nejblíže, za cenu srovnatelnou se systémem používaným společnostmi Epson a JVC. Stejně jako systémy Epson a JVC jsou příchozí videosignály buď upscalovány, nebo odpovídajícím způsobem zpracovány. Při sledování 3D obsahu je proces Pixel Shifting deaktivován. Optoma byl první, kdo implementoval systém TI UHD, následovaný společnostmi Acer, Benq, SIM2, Casio a Vivitek.
Skutečný 4K přístup: Sony jde sám
Sony má tendenci jít svou vlastní cestou (pamatujete si na zvukové kazety BETAMAX, miniDisc, SACD a DAT?) A dělají to také ve videoprojekci 4K. Místo nákladově efektivnějšího přístupu k posunu pixelů se Sony vydala se skutečným 4K a hlasitě o tom mluvila.
Sečteno a podtrženo
Snižuje se na rozlišení 4K, s výjimkou metody Sony, která je u většiny videoprojektorů implementována odlišně než u televize. Přestože při nákupu videoprojektoru 4K není nutné znát technické podrobnosti, mějte na paměti štítky jako Native, e-Shift, 4K Enhancement (4Ke) a systém TI DLP UHD. Pokračuje debata s obhájci na obou stranách, která se týká výhod posuvu pixelů jako náhrady skutečného 4K. Při čtení recenzí videoprojektorů a nakupování u místního prodejce uslyšíte výrazy 4K, Faux-K, Pseudo 4K a 4K Lite.