Skip to content

Využití měření k vyjasnění kontroverze kabelů

5 de Červenec de 2021
cables 57bc1ee93df78c8763b46f3f

Účinky kabelů reproduktorů na výkon reproduktorů lze měřit a mohou ukázat, že výměna kabelů reproduktorů může mít slyšitelné účinky na zvuk systému.

Využití měření k vyjasnění kontroverze kabelů

Metoda testování vzorků používala zvukový analyzátor Clio 10 FW a měřicí mikrofon MIC-01 k měření odezvy reproduktoru Revel Performa3 F206 v místnosti. Měření v místnosti bylo nutné, aby bylo zajištěno, že nedojde k žádnému významnému hluku prostředí. Ano, měření v místnosti ukazuje mnoho efektů akustiky místnosti, ale to nevadilo, protože tady, protože hledáme pouze rozdíl v naměřeném výsledku, když jsme vyměňovali kabely. A jen pro rekapitulaci teorie, která za tím stojí: Ovladače reproduktoru a crossover komponenty fungují jako komplexní elektrický filtr, který je vyladěn tak, aby poskytoval reproduktoru požadovaný zvuk. Přidáním odporu ve formě odolnějšího kabelu reproduktoru se změní frekvence, při kterých filtr funguje, a tím se změní frekvenční odezva reproduktoru. Pokud kabel dodává filtru výrazně větší indukčnost nebo kapacitu, může to také ovlivnit zvuk.

Test 1: AudioQuest vs. QED vs. 12-Gauge

generické QED-AQ

V těchto testech jsme měřili účinky různých špičkových kabelů v délce 10 až 12 stop a porovnávali je s měřením pomocí obecného reproduktorového kabelu o rozměru 12. Protože měření byla ve většině případů tak podobná, představíme je zde tři najednou, se dvěma špičkovými kabely oproti obecnému kabelu. Tabulka zde ukazuje obecný kabel (modrá stopa), kabel AudioQuest Type 4 (červená stopa) a kabel QED Silver Anniversary (zelená stopa). Jak vidíte, rozdíly jsou z velké části extrémně malé. Ve skutečnosti je většina odchylek v rámci normálních, drobných rozdílů mezi měřeními, které získáte při měření zvukových převodníků kvůli stopovému množství šumu, teplotním výkyvům v ovladačích atd. Existuje malý rozdíl pod 35 Hz; kabely vyšší třídy ve skutečnosti produkují méně basů z reproduktoru pod 35 Hz, i když rozdíl je řádově -0,2 dB. Je vysoce nepravděpodobné, že by to bylo slyšet, kvůli relativní necitlivosti ucha v tomto rozsahu; skutečnost, že většina hudby v tomto rozsahu nemá příliš velký obsah (pro srovnání, nejnižší nota u standardních basových kytar a vzpřímených basů je 41 Hz); a protože pouze velké věžové reproduktory mají velký výkon pod 30 Hz. (Ano, můžete přidat subwoofer, aby šel tak nízko, ale téměř všechny jsou napájeny samy, a proto by nebyly ovlivněny kabelem reproduktoru.) Větší rozdíl v basové odezvě byste slyšeli pohybem hlavy 1 noha v jakémkoli směru. Neměli jsme šanci měřit elektrické vlastnosti kabelu AudioQuest (ten ho náhle potřeboval zpět), ale změřili jsme odpor a kapacitu QED a obecných kabelů. (Indukčnost kabelů byla pro můj Clio 10 FW příliš nízká na měření.)

Obecný rozchod 12
Odpor: 0,0057 Ω na stopu.
Kapacita: 0,023 nF na stopu

Stříbrné výročí QED
Odpor: 0,0085 Ω na stopu.
Kapacita: 0,014 nF na stopu

Test 2: Shunyata vs. High-End Prototype vs. 12-Gauge

generický-CA-Shunyata

Toto další kolo přineslo mnohem kvalitnější kabel: 1,25 palce silný Shunyata Research Etron Anaconda a 0,88 palce silný prototypový kabel, který je vyvíjen pro špičkovou zvukovou společnost. Oba vypadají silnější, protože používají tkané hadice k zakrytí vnitřních drátů, ale přesto jsou oba těžké a drahé. Kabel Shunyata Reserach jde asi za 5 000 $ / pár. Tabulka zde ukazuje obecný kabel (modrá stopa), kabel Shunyata Research (červená stopa) a nepojmenovaný prototyp špičkového kabelu (zelená stopa). Zde jsou elektrická měření:

Shunyata Research Etron Anaconda
Odpor: 0,0020 Ω na stopu.
Kapacita: 0,020 nF na stopu

Špičkový prototyp
Odpor: 0,0031 Ω na stopu.
Kapacita: 0,038 nF na stopu Zde začneme vidět určité rozdíly, zejména nad přibližně 2 kHz. Pojďme se přiblížit pro bližší pohled …

Test 2: Zvětšené zobrazení

generic-CA-Shun-CU

Rozšířením stupnice velikosti (dB) a omezením šířky pásma vidíme, že tyto větší a tlustší kabely produkují měřitelný rozdíl v odezvě reproduktoru. F206 je 8-ohmový reproduktor; velikost tohoto rozdílu by se zvýšila se 4-ohmovým reproduktorem. Není to velký rozdíl – obvykle podpora +0,20 dB u Shunyata, +0,19 dB u prototypu – ale pokrývá rozsah více než tří oktáv. U 4-ohmového reproduktoru by čísla měla být dvojnásobná, tedy +0,40 dB pro Shunyata, +0,38 dB pro prototyp. Podle výzkumu citovaného v původním článku lze slyšet rezonance s nízkou Q (velkou šířkou pásma) o velikosti 0,3 dB. Takže přechodem z obecného kabelu nebo špičkového kabelu menšího rozměru na jeden z těchto větších kabelů je zcela určitě možné, že bude slyšet rozdíl. Co ten rozdíl znamená? To záleží na jednotlivci. Možná si to možná ani nevšimnete, a bylo by to přinejmenším jemné. Nemůžeme spekulovat o tom, zda by to zlepšilo nebo degradovalo zvuk reproduktoru; zvýšilo by to výšky a s některými reproduktory, které by byly dobré, a jinými by to bylo špatné. Všimněte si, že typická absorpční akustika v místnosti by měla větší měřený účinek.

Test 3: Fázový posun

Testování zvukové fáze

Z pouhé zvědavosti jsme také provedli srovnání stupně fázového posunu způsobeného kabely, s obecným kabelem v modré barvě, Audioquest v červené barvě, prototypem v zelené barvě, QED v oranžové barvě a Shunyata ve fialové barvě. Jak vidíte výše, není pozorovatelný fázový posun, kromě velmi nízkých frekvencí. Začneme vidět efekty pod 40 Hz a budou viditelnější dolů kolem 20 Hz. Jak již bylo zmíněno dříve, tyto efekty by pro většinu lidí pravděpodobně nebyly příliš slyšitelné, protože většina hudby nemá při tak nízkých frekvencích mnoho obsahu a většina reproduktorů nemá velký výstup mezi 30 Hz. Přesto nemůžeme s jistotou říci, že by tyto účinky byly vslyšitelný.

Rozlišují tedy kabely reproduktorů?

kabely.jpg

Tyto testy ukazují, že lidé, kteří trvají na tom, že neslyšíte rozdíl mezi dvěma různými reproduktorovými kabely s přiměřeným rozchodem, se mýlí. To je je možné slyšet rozdíl přepínáním kabelů. Co by pro vás ten rozdíl znamenal? Určitě by to bylo jemné. Jak ukázalo slepé srovnání obecných kabelů reproduktorů, které jsme provedli v The Wirecutter, i v případech, kdy posluchači slyší rozdíl mezi kabely, se může vhodnost tohoto rozdílu změnit v závislosti na použitém reproduktoru. Z těchto jistě omezených testů to vypadá, že velké rozdíly ve výkonu kabelu reproduktoru jsou způsobeny především velikostí odporu kabelu. Největší změřené rozdíly byly u dvou kabelů, které měly podstatně nižší odpor než ostatní. Ano, kabely reproduktorů mohou změnit zvuk systému. Ne hodně. Ale určitě mohou změnit zvuk.