Skip to content

Webová kamera Windows 10 nefunguje? 15 způsobů, jak to opravit

1 de Červenec de 2021
windows10webcam 5c66c01e46e0fb0001befaaa

Existuje několik věcí více frustrujících, než když kamera s Windows 10 přestane správně fungovat. Ať už máte integrovanou webovou kameru, například na zařízeních Microsoft Surface, nebo samostatný hardware, k opravě můžete použít celou řadu tipů a triků.

Příčina chyb webové kamery ve Windows 10

Webová kamera, která nefunguje na počítači, tabletu nebo notebooku se systémem Windows 10, je obvykle výsledkem vadných nebo zastaralých ovladačů. Další příčinou je nesprávné nastavení v operačním systému Windows 10 nebo souvisejícím softwaru webové kamery, které může webovou kameru deaktivovat nebo skrýt.

Jak opravit webovou kameru systému Windows 10

Pokud webová kamera se systémem Windows 10 nefunguje, vše není ztraceno. Existuje několik věcí, které můžete vyzkoušet, které by mohly fungovat znovu. Postupujte podle těchto kroků jeden po druhém a vyzkoušejte každý, dokud nenajdete řešení svého problému.

  1. Odpojte jej a znovu připojte. Pokud se vaše webová kamera připojuje k zařízení se systémem Windows 10 pomocí USB, je to rychlý způsob, jak to opravit. Vypnutí a zapnutí webové kamery ji resetuje. Reset může také přinutit vaše zařízení Windows 10 detekovat kameru, jakmile je připojena.

  2. Zkuste jej zapojit do jiného portu USB. Pokud vaše zařízení se systémem Windows 10 vůbec nedetekuje webovou kameru USB, zkuste jiný port.

  3. Restartujte váš počítač. Je to trik starý jako čas, ale funguje. Restartování počítače, notebooku nebo tabletu se systémem Windows 10 může často vyřešit celou řadu problémů včetně nefunkční webové kamery.

  4. Odpojte a restartujte. Vyzkoušejte kombinaci předchozích dvou řešení. Odpojte webovou kameru USB, restartujte počítač a webovou kameru znovu připojte.

  5. Zkontrolujte aktualizace systému Windows. Aktualizace systému Windows 10 může vyřešit všechny problémy, které máte, stejně jako stáhnout aktualizace firmwaru a ovladačů, které mohou zlepšit výkon vaší webové kamery.

  6. Zkontrolujte tělo fotoaparátu. Je možné, že je webová kamera poškozená a vyžaduje opravu. Pokud nejsou viditelné žádné známky poškození, dalším nejlepším způsobem, jak zkontrolovat, zda není poškozený, je připojení k jinému kompatibilnímu počítači nebo notebooku. Pokud to nefunguje ani na tomto zařízení, máte odpověď. Pokud nemáte jiný počítač, notebook nebo tablet kompatibilní s webovou kamerou, zkuste webovou kameru připojit ke konzole Xbox One.

  7. Zkontrolujte aplikaci, kterou používáte, s webovou kamerou. Je možné, že webová kamera funguje, ale aplikace způsobuje problémy. Nejjednodušší způsob, jak to zkontrolovat, je zkusit použít kameru v jiné aplikaci pro Windows 10, jako je Skype, Instagram nebo Fotoaparát. Pokud je v aplikaci problém, možná jí budete muset v nastavení aplikace poskytnout přístup ke kameře.

  8. Zkontrolujte nastavení ochrany osobních údajů. Ve Windows 10 musíte aplikacím poskytnout přístup k webové kameře, než ji budou moci detekovat a používat. Jít do Nastavení > Soukromí > Fotoaparát a zapnout Povolte aplikacím přístup k vaší kameře. V této obecné možnosti uvidíte také přepínače pro jednotlivé aplikace. Stojí za to projít si tímto seznamem a povolit nebo zakázat přístup k webové kameře pro každou aplikaci, abyste mohli nechat fotoaparát pracovat s požadovanými aplikacemi. Pak budete vědět, které aplikace mohou a nemohou zapnout vaši webovou kameru.

  9. Zkontrolujte nastavení softwaru webové kamery. Některé webové kamery jsou dodávány se softwarem, který spravuje nastavení zařízení. Například aplikace Lenovo Settings má nastavení režimu soukromí, které webovou kameru úplně deaktivuje.

  10. Pokud používáte bezdrátovou webovou kameru, zkontrolujte připojení Bluetooth. Zkontrolujte, zda je ve Windows 10 povoleno Bluetooth, aby jej vaše zařízení mohlo detekovat. Můžete to udělat otevřením Windows Action Center a kliknutím na Bluetooth dlaždice. Chcete-li otevřít Centrum akcí ve Windows 10, klikněte na Oznámení ikona v pravém dolním rohu hlavního panelu. Pokud má vaše zařízení dotykovou obrazovku, můžete také přejet prstem z pravé strany obrazovky.

  11. Zkontrolujte, zda je kamera ve Správci zařízení Windows 10 zakázána. Chcete-li ji znovu povolit, otevřete Správce zařízení a klikněte na šipku vlevo od Fotoaparáty pro zobrazení všech vašich webových kamer. Pokud je na samotné ikoně kamery malá ikona šipky, znamená to, že je deaktivována. Můžete jej znovu povolit kliknutím pravým tlačítkem myši a kliknutím Umožnit. Chcete-li otevřít Správce zařízení, vyhledejte jej ve vyhledávacím poli na hlavním panelu Windows 10.

  12. Deaktivujte a povolte webovou kameru ve Správci zařízení. To může někdy způsobit, že si Windows 10 všimne zařízení. Vyhledejte kameru ve Správci zařízení jako v předchozím kroku, klikněte pravým tlačítkem na název kamery a klikněte na Zakázat. Poté na něj znovu klikněte pravým tlačítkem a vyberte Umožnit. Neklikejte Odinstalovat.

  13. Aktualizujte ovladač webové kamery. Ovladače zařízení udržují věci v pořádku a pro zachování kompatibility s nejnovějšími verzemi systému Windows jsou často nutné aktualizace. Chcete-li zkontrolovat nový ovladač pro webovou kameru, vyhledejte webovou kameru ještě jednou ve Správci zařízení, klikněte na ni pravým tlačítkem, klikněte na Aktualizujte ovladač > Vyhledejte automaticky aktualizovaný software ovladače.

  14. Vraťte ovladač zpět na předchozí verzi. Občas nová verze ovladače negativně ovlivní zařízení. Chcete-li jej vrátit zpět, vyhledejte kameru ve Správci zařízení, klikněte na ni pravým tlačítkem a klikněte na Vlastnosti > Řidič > Vrátit řidiče zpět > Ano. Po dokončení procesu restartujte Windows 10.

  15. Zkontrolujte kompatibilitu se systémem Windows 10. Některé webové kamery byly vytvořeny pro starší verze systému Windows a nemusí být kompatibilní se stolními počítači, tablety nebo notebooky se systémem Windows 10. Jedním ze způsobů, jak to zkontrolovat, je podívat se na obal nebo příručky dodané s fotoaparátem. Další možností je najít jej ve Správci zařízení, kliknout pravým tlačítkem na jeho název a kliknout na Vlastnosti > Řidič > Podrobnosti ovladače a v seznamu souborů vyhledejte soubor s názvem stream.sys. Pokud tento soubor uvidíte, znamená to, že je vaše webová kamera příliš stará a není kompatibilní se systémem Windows 10. V takovém případě vám nezbývá než si pořídit novou.