- Rozpoznávání tváře je široce využíváno jak policejními, tak soukromými společnostmi.
- Portlandský zákaz zastavuje veškeré vládní využití a veřejné nasazení soukromými společnostmi.
- Klíčem k překonání této technologie je zvýšit povědomí veřejnosti.
Kde se používá rozpoznávání obličeje?
Technologie automatického rozpoznávání obličeje (AFR) využívá nejen pohraniční stráž. Používá se také v obchodech k identifikaci známých zlodějů, na letištích k automatizaci imigračních a pasových kontrol, pro držitele permanentek na přeskakování front na sportovních akcích, sledování školní docházky a dokonce k prevenci krádeží toaletního papíru v čínských veřejných koupelnách. Ve Velké Británii, která má více než spravedlivý podíl na sledovacích kamerách (6 milionů v roce 2015), lze rozpoznávání obličeje použít k vyhledávání konkrétních osob naskenováním každé tváře, která projde kamerou. Co říkáte na to klišé sci-fi filmů, billboardy, které vás poznávají a cílí na vás reklamy? Nyní je vše možné a mohlo by se stát běžným, pokud zákon nezasáhne.
Zneužití těchto systémů představuje skutečné nebezpečí. Jakmile policie ve městě nasadí rozpoznávání obličeje, je pravděpodobné, že se odtud rozsah rozšíří. Když nic jiného, můžete být automaticky sledováni, ať jste kdekoli, což znamená konec soukromí. A pokud dojde k úniku nebo unesení těchto databází – jako v případě celní a hraniční ochrany USA – tyto informace pak mohou být prodány komukoli. Je tu také další velký problém: Ukradená biometrická data. Na rozdíl od nějakého průkazu totožnosti nebo dokonce podpisu, který lze v případě kompromitace změnit, máte pouze jednu tvář a jednu sadu otisků prstů. Jakmile je špatný herec má, mohou se s vámi navždy vydávat.
A co zákazy?
Portlandský zákaz jde dál než většina ostatních. Nejenže zakazuje místním vládním úřadům používat technologii (například policii), ale také brání soukromým společnostem používat je ve veřejných prostorách. To znamená žádnou cílenou reklamu a žádné koncové zásahy policie subdodavatelstvím dohledu. „To se neobejde bez typu komunitního a zaměstnaneckého prosazování, kterého jsme byli svědky za poslední rok.“ Zákaz říká, že „obyvatelé a návštěvníci Portlandu by měli mít přístup na veřejná prostranství s rozumným předpokladem anonymity a osobního soukromí“, a upozorňuje na rasismus, který je do těchto systémů často zabudován, a říká: „Komunita černých, domorodých a barevných lidí byla podléhají nadměrnému sledování a různorodému a škodlivému dopadu zneužití dohledu. “
Další významný zákaz právě vstoupil v platnost ve Walesu ve Velké Británii. Soud zakázal AFR, protože zákon stále ještě nestíhal realitu. „Znamená to, že jakékoli používání AFR musí být zastaveno, dokud nebude vytvořen vhodný právní základ,“ řekl New Scientist Daragh Murray z Centra pro lidská práva Univerzity v Essexu ve Velké Británii.