Skip to content

Problémy soukromého relé iCloud pramení z nedostatečné srozumitelnosti

24 de Duben de 2023
Problemy soukromeho rele iCloud prameni z nedostatecne srozumitelnosti

Klíčové věci

  • Zdálo se, že T-Mobile úmyslně blokoval Private Relay pro některé uživatele, i když nepoužívali filtrování obsahu / rodičovskou kontrolu.
  • Později se věřilo, že problém způsobila chyba v iOS 15.2, ale měla více společného s fyzickým přesunem mimo dosah sítě nebo návštěvou nekompatibilních webových stránek.
  • Nakonec šlo o to, že se Private Relay vypnul, když ho síť nemohla podporovat, a následná chybová zpráva nebyla dostatečně jasná.

Navzdory počátečním dojmům a některým firemním osočováním nejsou problémy s privátním relé iCloud způsobeny podvody operátora nebo chybou iOS 15.2. Private Relay je speciální možnost ochrany soukromí pro předplatitele iCloud+, která skryje vaši IP adresu a znesnadňuje společnostem, inzerentům a špatným aktérům zjistit vaši fyzickou polohu nebo sledovat vaše zvyky při procházení. Věci se začaly zamotávat nedávno, když si někteří uživatelé T-Mobile všimli, že Private Relay nefunguje. Kromě toho také obdrželi chybovou zprávu naznačující, že problém byl způsoben jejich operátorem a nikoli Private Relay nebo jejich účtem iCloud. Pro mnohé to vypadalo, že T-Mobile mohl blokovat funkci Private Relay, ale operátor s tím neměl nic společného. „Váš mobilní tarif nepodporuje iCloud Private Relay,“ stálo ve zprávě. „S vypnutým Private Relay může tato síť sledovat vaši internetovou aktivitu a vaše IP adresa není skryta před známými sledovači nebo weby.“

Ukazování prstem

Zpočátku T-Mobile trval na tom, že neblokuje Private Relay pro většinu svých uživatelů. Podle dopravce by funkce filtrování obsahu, jako je rodičovská kontrola, byly jediným faktorem, který omezuje Private Relay pro jeho zákazníky. Pochopitelný problém, protože filtrování obsahu je určeno ke sledování aktivity uživatele, kterou má Private Relay maskovat nebo blokovat.

ruka osoby ukazuje na druhou zvednutou ruku

Ve skutečnosti, když Lifewire a mnoho dalších webů oslovilo T-Mobile, uvedlo, že problém je na straně Applu. Přesněji řečeno, T-Mobile poznamenal, že problém byl s iOS 15.2. „Náš tým přes noc zjistil, že ve verzi 15.2 iOS byla některá nastavení zařízení ve výchozím nastavení vypnuta,“ řekl T-Mobile Lifewire v e-mailu. „Sdíleli jsme to s Apple. Není to specifické pro T-Mobile. Opět jsme však plošně neblokovali iCloud Private Relay.“ To se však později ukázalo jako nesprávné, protože Apple vysvětlil, že iOS 15.2 nezměnil nic, co by ovlivnilo Private Relay tímto způsobem. T-Mobile také revidoval své prohlášení a vysvětlil, že chybová zpráva je pravděpodobně způsobena náhodným vypnutím funkce.

Co se opravdu děje

Jako u většiny věcí v životě záleží na umístění. A také to, že Private Relay je stále v beta verzi, takže se pravděpodobně občas dostane do škytavky. Ale problém je v podstatě v tom, co funguje na jednom místě, nemusí fungovat na jiném. Ne všechny sítě nebo webové stránky v současné době podporují Private Relay, a pokud se připojíte k jiné síti nebo přejdete na nepodporovaný web, může být nutné jej zakázat.

muž s rukou na bradě sedící na pracovní stanici v kanceláři

Podle stránky podpory Private Relay „… pokud cestujete někam, kde Private Relay není k dispozici, automaticky se vypne a znovu se zapne, když znovu zadáte zemi nebo region, který jej podporuje.“ Nikdy to nebyla chyba T-Mobile, že Private Relay nefungoval. Proč ale chybová zpráva naznačovala, že ano? Zdá se, že hlavním důvodem je špatná volba slov a nedostatečná srozumitelnost, protože beta pro iOS 15.3 již obsahuje trochu podrobnější chybovou zprávu. „Private Relay je vypnuto pro váš mobilní tarif,“ uvádí nová zpráva. „Private Relay buď není podporováno vaším mobilním tarifem, nebo bylo vypnuto v Cellular Settings. Když je Private Relay vypnuté, může tato síť sledovat vaši internetovou aktivitu a vaše IP adresa není skryta před známými sledovači nebo weby.“ Nová zpráva je aktivní pouze v beta verzi iOS 15.3, což znamená, že kdokoli, kdo stále používá iOS 15.2 nebo čeká na veřejné vydání iOS 15.3, stále uvidí starší zprávu. Ale buďte si jisti, že navzdory tomu, co by zpráva mohla říkat, vaši neschopnost s největší pravděpodobností nebrzdí váš operátor. Pokud se zdá, že bylo soukromé relé omylem vypnuto, můžete jej znovu zapnout v nabídce nastavení iCloud. Krize odvrácena.