Klíčové věci
- Sada pro vývoj her Playdate v prohlížeči Panic má úžasnou zvukovou aplikaci.
- Webové aplikace jsou stále omezené ve srovnání s místními aplikacemi na počítači.
- Hudební aplikace založené na prohlížeči jsou každým rokem výkonnější.
Playdate je nejžhavější kapesní konzole tohoto roku a dokonce i její nástroje pro tvorbu hudby jsou zábavné. Panic, softwarový vývojář stojící za Playdate, je známý svými vyleštěnými, ale zábavnými aplikacemi pro Mac a iOS. Právě vydala webový nástroj nazvaný Pulp (vyžaduje registraci) pro vytváření her pro Playdate. Nejvýraznější může být aplikace pro tvorbu hudby, která je jako Ableton Live z věku Game Boy.
Hudební nástroje založené na prohlížeči se staly dostatečně dobrými pro běžné používání, ale převezmou roli jako Dokumenty Google nebo zůstanou jen výklenku pro experimentální typy? „Rozsáhle jsem pracoval s WebAudio API (mimo jiné jsem v něm vytvořil docela propracovaný modulární syntezátor) a mohu s jistotou říci, že je velmi vyčerpávající a specifikace se nedávno také docela ustálila,“ řekl zivotdivny hudebník a vývojář audio softwaru SevenSystems. prostřednictvím zprávy na fóru.
Nejen pro prohlížení webu
Webový prohlížeč je jednou z nejnáročnějších aplikací na vašem počítači nebo telefonu. Jen se zamyslete nad webovými aplikacemi, které v něm běží, od složitých sad, jako je Slack, přes obrovské množství prohlížečových her s rychlostí škubnutí až po překvapivě hluboké alternativy Photoshopu.
Tak proč ne hudební aplikace? WebAudio API, rámec, který umožňuje vývojářům vytvářet hudební aplikace pro prohlížeč, je snadno dostatečně výkonný na vytváření komplexních aplikací s plnohodnotnými funkcemi. Nejvýraznější může být aplikace pro tvorbu hudby, která je jako Ableton Live z věku Game Boy. „Můžete s ním technicky vytvořit celý, sofistikovaný DAW, včetně složitých syntezátorů, zvukových stop, prakticky všech druhů efektů, spektrálních analyzátorů, osciloskopů, LFO, obálek atd… vše se vzorkově přesným časováním,“ říká SevenSystems. . Je to také zábavné. „To znamená, že programování webového audio API je opravdu zábavné. Udělal jsem bezplatný kurz o stavění syntezátorů pomocí něj před několika lety a opravdu se mi to líbilo.
Postavil jsem také webový bicí automat (ve skutečnosti není užitečný, více demo/učební hračka). Je úžasné, jak mocná tato technologie je a jak snadno se s ní začíná pracovat,“ řekl magazínu zivotdivny prostřednictvím zprávy na fóru elektronický hudebník Octagonist. Nástroje Pulp společnosti Panic jsou skvělým příkladem schopností moderního prohlížeče. Nástroj Zvuk je svérázným návratem do starých časů, stejně jako monochromatická konzole Playdate, a i když je jeho hudební sekvencer propracovaný, jeho pípání a šukání prohlížeč sotva zdaňuje.
Tahti je ještě působivější hudební aplikace pro web – plnohodnotný sekvencer, který funguje podobně jako 800 $ Digitakt od Elektronu. Dokonce vám umožňuje načíst vlastní vzorky. Ve skutečnosti je Tahti tak dobrá, že by se z ní měla stát správná aplikace pro iPad nebo iPhone. Ale proč? Proč dáváme přednost lokálním aplikacím před webovými?
Rychlost a bezpečnost
Nejviditelnější nevýhodou webové aplikace je, že k jejímu používání potřebujete připojení k internetu – i když některé aplikace mohou své zdroje ukládat do mezipaměti a fungovat offline. Další historickou bariérou byla bezpečnost. Pokud jste někdy napsali dlouhou odpověď na fórum nebo blogový příspěvek v prohlížeči a ztratili jste je, když se stránka znovu načetla nebo se zhroutila, je pravděpodobné, že jste se právě tehdy vzdali webových aplikací.
Ale to je také stará zpráva. Zdá se, že například Dokumenty Google nikdy nic neztratí, bez ohledu na to, jak špatné je vaše připojení nebo jak selhává váš prohlížeč. Ani rychlost už není problém. Aplikace prohlížeče jsou připojeny k internetu, ale mnoho z jejich zdrojů je uloženo lokálně a načte se při otevření stránky. To znamená, že vaše zvukové soubory nemusí být nutně streamovány z webu pokaždé, když je přehráváte. Je úžasné, jak výkonná tato technologie je a jak snadné je začít.
Stále však existují problémy s webovými aplikacemi ve srovnání s místními aplikacemi. Jedním z problémů je stále přenos souborů. Chcete-li upravit video, velkou fotografii nebo zvukový klip, je třeba je dostat do webové aplikace a z ní v určitém okamžiku nahrát. To bude vždy pomalejší než práce se soubory na místních discích. Další překážkou je konektivita. Aby byla hudební aplikace užitečná, musí se připojit k vašim stávajícím aplikacím. V Ableton Live and Logic existují aplikace třetích stran jako zásuvné moduly. Na iOS si mohou aplikace snadno posílat svůj zvuk modulárně. Ale bez použití neohrabaných řešení směrování je těžké zahrnout webový prohlížeč do těchto nastavení. A i když můžete, mohou se vyskytnout problémy se synchronizací věcí – synchronizace je stále problém s běžným hudebním softwarem.
Většině lidí webová aplikace funguje skvěle, ale jakmile budete potřebovat vyšší výkon nebo hlubší funkce, profesionál pokaždé použije běžnou aplikaci. A to je dobře, protože každý přístup má své výhody.