Klíčové věci
- Yik Yak se vrací jako aplikace čtyři roky po jejím vypnutí.
- Odborníci tvrdí, že aplikace a platformy se mohou vrátit na scénu tím, že se stanou virálními, vyžehlí minulé problémy a vydělaly na nostalgii.
- Staré aplikace vytvořené jako nové mají stále problémy, které je třeba překonat, zejména pokud se věci změnily od doby, kdy byly naposledy online.
Aplikace a platformy z minulosti mají potenciál vrátit se v současnosti, ale odborníci tvrdí, že to musí být provedeno správně. Digitální hřbitov aplikací, které byly kdysi populární, je až po okraj naplněn příklady jako Vine, Surikata, Myspace a podobně. Být populární aplikací v roce 2012 samozřejmě vyžaduje jinou sadu technologií a funkcí než být populární v roce 2021, ale modernizace staré platformy pro dnešní uživatele může vaše staré oblíbené aplikace vrátit k životu. „V tomto věku předělávek a aktualizací verzí je možný jakýkoli návrat,“ řekl Arvind Patil, obchodní vývojář ve společnosti Selectra, v e-mailovém rozhovoru pro Lifewire. „Jak již bylo řečeno, zůstává skutečností, že to vyžaduje obrovské úsilí k přestavbě technologické infrastruktury a oživení veřejného zájmu.“
Yik Yak se vrací
Jedním z hlavních příkladů dříve mrtvé aplikace, která se vrací k životu, je Yik Yak. Aplikace se zpočátku stala populární v roce 2013 díky svým anonymním zprávám, zejména na univerzitách. Bohužel se nakonec v roce 2017 vypnula kvůli příliš velkému množství šikany, obtěžování a hrozeb na platformě, ale aplikace slibuje, že tentokrát bude jiná. Společnost uvedla, že její novou prioritou bude boj proti šikaně a nenávistným projevům na její platformě. Aktualizované Community Guardrails zakazují uživatelům posílat šikanující zprávy nebo používat nenávistné projevy, vyhrožovat nebo sdílet něčí soukromé informace. Uživatelé, kteří alespoň jednou poruší tyto zásady, budou okamžitě vyloučeni z Yik Yak.
A zatím se návrat aplikace ukázal jako plodný. Podle údajů ze Sensor Tower zaznamenala znovu spuštěná aplikace během prvních dvou dnů asi 107 000 instalací. Navíc, když byl Yik Yak 16. srpna znovu spuštěn, zařadil se na 66. místo mezi nejlepšími bezplatnými aplikacemi pro iPhone v americkém App Store a nyní se posunul na 18. místo.
Opět virální
Odborníci tvrdí, že k úspěšnému návratu musí dojít k několika nezbytným katalyzátorům, jedním z nich je viralita. „Aby se aplikace vrátila do očí veřejnosti a zaznamenala zvýšenou aktivitu uživatelů, musí se aplikace znovu jevit jako aktuální a relevantní,“ řekl David Batchelor, podnikatel a zakladatel DialMyCalls, v e-mailovém rozhovoru pro Lifewire. „Toho lze dosáhnout různými prostředky – například pokud cílové publikum uvidí, že aplikaci používá myšlenkový vůdce nebo influencer.“ Batchelor dodal, že aplikace mohou být znovu úspěšné, pokud vylepší uživatelskou zkušenost nebo rozhraní a vyřeší minulé problémy, jak Yik Yak slíbil, že to udělá ve svém opětovném vydání. Dalším velkým důvodem, proč se aplikace a platformy mohou vrátit, je nostalgie. „Aplikace jako Yik Yak atd. okamžitě upoutají pozornost veřejnosti, zejména teenagerů,“ dodal Patil. „Po oživení se vzpomínky vracejí a kdysi teenageři, kteří jsou nyní dospělí, by je jistě nainstalovali a představili je i mladším generacím.“
Stejné výzvy
Výzvy minulosti platformy se však mohou vrátit a pronásledovat ji i poté, co jí byl dán nový život. Andrew Selepak, profesor sociálních médií na Floridské univerzitě, řekl, že existuje důvod, proč se tyto stránky zavírají. „Sociální média jsou bohužel plná trollů, šikany a nenávistných zpráv a Yik Yak se svou anonymitou a používáním mezi studenty středních a vysokých škol byl v epicentru této temné stránky sociálních médií, a to v roce 2017,“ řekl Selepak. v e-mailovém rozhovoru s Lifewire. Yik Yak byl sužován zákazem vstupu na univerzitní kampusy a dokonce i hrozbami střelby ve škole, protože její anonymní povaha umožňovala uživatelům být ve svých příspěvcích odvážnější. Platforma sociálních médií, která nám umožňuje anonymně ventilovat, by mohla zaplnit prázdnotu, kterou v současné době nemáme, ale Selepak řekl, že se vždy může proměnit v semeniště falešných informací, hrozeb a hněvu vůči ostatním, jak jsme viděli na sociálních sítích. celku za poslední rok. „Jak to vypadá, že svět dál hoří, vítejte v roce 2021 Yik Yak. Uvidíme, jestli se dostanete do roku 2022,“ řekl.