Skip to content

Ableton Live 11.1 nyní využívá M1 Mac naplno

21 de Srpen de 2022
1 l11 1 release blog 800x400.jpg 800.0x400.0 q85 subsampling 2 1bea336e90714954a6d41a34bbaacfb4

Klíčové věci

  • Ableton Live nyní běží jako univerzální aplikace na Apple Silicon Mac.
  • Live 11.1 také přináší nové aktualizace svých vestavěných funkcí.
  • Starší pluginy se na M1 Mac nenačtou, ale existuje řešení.

Ableton Live 11.1 je obrovská nabídka pro každého hudebníka, který si v minulém roce koupil Mac – nyní je optimalizován pro čipy Apple M1. Muzikanti jsou možná samí kožení bundy, Jack Daniel’s a spí přes poledne, ale jsou to konzervativní parta, pokud jde o vybavení – zejména software. Zlaté pravidlo je nikdy neupgradovat fungující nastavení, pokud nemusíte. Ale pokud používáte Ableton Live na jakémkoli nejnovějším Macu, měli byste na stránku aktualizace běžet, ne chodit. Nyní, když podporuje Apple Silicon, Live je rychlejší a využívá mnohem méně CPU.

Ale to nejsou všechny dobré zprávy – pokud se pro svou hudbu spoléháte na staré pluginy, můžete být zklamáni. „Zatím je to bezchybné. Měřič CPU se zdá mnohem stabilnější a v hektičtějších částech velkých projektů sedí o dobrých 20-30 % níže,“ řekl hudebník a uživatel Ableton Evpat pro zivotdivny v příspěvku na fóru. „Také zažívám méně špiček/výpadků při současném používání jiných programů. Rád poslouchám své skladby při provádění jiných úkolů a výpadky zvuku bývaly časté, když bylo otevřeno několik karet Chrome a posouvám se atd., ale už ne.“ .“

Žij rychle

Ableton Live je jednou z nejkreativnějších digitálních audio pracovních stanic (DAW) v okolí. Umožňuje vám vše prohrabat a upravit, stejně jako Pro Tools a Logic Pro, ale je také silně zaměřen na živé hraní, odtud jeho název. Umět spustit složitý projekt na lehkém notebooku je zásadní. „Zlepšení výkonu je velmi patrné.“ Live 11.1 lze nyní spustit přímo na počítačích Apple Silicon Mac bez použití překladové vrstvy Rosetta 2, která umožňuje počítačům M1 spouštět starší aplikace kompilované pro čipy Intel. Výsledkem je masivní zvýšení výkonu. Live byl na nových počítačích Mac už docela svižný, protože jsou samy o sobě tak pohotové. Ale na hudebních fórech se mluví o tom, že aplikace nejen běží plynuleji, ale také spotřebovává mnohem méně zdrojů. To znamená, že Live nyní zabírá procesor počítače tam, kde dříve „Základní využití procesoru v předchozích verzích Live bylo kolem 27 %. Nyní je to 5 %,“ říká uživatel Abletonu a hudebník Badbass na fóru Elektronauts.

To je dobré v abstraktních termínech, ale Live má tendenci podporovat použití spousty živých efektů a zpracování k vytvoření nějaké divoké hudby. Snížení CPU, které jsme vidět reporty jsou pro mnoho lidí lepší než kupovat úplně nový počítač. A na počítačích M1 Mac to v kombinaci s již tak působivým výkonem a dlouhou výdrží baterie vytváří snad to nejlepší přenosné hudební studio.

Plugin Perils

To však nejsou všechny skvělé zprávy. Ableton, stejně jako všechny DAW, vám umožňuje používat pluginy, což jsou hudební aplikace třetích stran, které běží v hlavní aplikaci. Mnohé byly aktualizovány tak, aby fungovaly na Apple Silicon, ale mnoho ne. A ty se v Ableton Live 11.1 nenačtou. Pokud máte projekt, který včera běžel dobře, a aktualizujete, váš projekt bude přerušen. To je přesně důvod, proč hudebníci rádi odkládají aktualizaci tak dlouho, jak je to možné. Ale existuje řešení. Můžete spustit Live in Rosetta 2, výše zmíněnou překladovou vrstvu společnosti Apple. Problém je v tom, že pluginy Intel nemohou běžet uvnitř hostitele M1. Pokud tedy znovu spustíte Live pomocí jeho verze kompatibilní s Intelem, tyto pluginy se znovu spustí.

Snímek obrazovky pro Ableton Live 11.1.

To je dobré řešení, dokud nebudou aktualizovány vaše oblíbené pluginy. Ztratíte část zvýšení výkonu, ale ne všechno. Hudebník a člen fóra Elektronauts v00d00ppl používá starší Intel Mac a stále dosahuje působivého skoku. „Zlepšení výkonu je velmi patrné. Na svém iMacu Pro z roku 2017 jsem občas dostával 27–30 % CPU na jednotlivých stopách. Nyní běžím na 3–5 % v závislosti na tom, co se děje,“ říká v00d00ppl na fóru Elektronauts.

A Live stále nepodporuje zásuvné moduly AUv3, což jsou nejnovější verze zásuvných modulů Audio Unit, které jsou oblíbené na platformách Apple. To obvykle není velký problém, protože vývojáři pluginů obvykle uvolňují svůj software v alternativních formátech, jako je VST, které jsou kompatibilní s jakýmkoli hostitelem. Ale AUv3 je také formát pluginu používaný na iOS. Na iPadu jsou stovky, možná tisíce skvělých aplikací AUv3 a mnoho z těchto aplikací lze nyní spustit na počítačích M1 Mac. Pokud používáte logiku Apple, můžete tyto pluginy načíst, což je docela divoké. V Abletonu nemůžete. Ale toto je stále milník vydání pro Live. Hudebníci vlastnící M1 Mac budou velmi šťastní.