Skip to content

Adox’s Color Mission chce zachránit produkci fotografických filmů

4 de Duben de 2022
ScreenShot2022 02 11at10.01.54AM ad16f50f5c6d45e79c587c1a0fc73a7a

Klíčové věci

  • Zisky z filmu Colour Mission společnosti Adox budou financovat výzkum budoucnosti filmu.
  • Filmová fotografie je zdravý, rostoucí trh, který nestíhá držet krok s poptávkou.
  • Colour Mission vypadá jako docela dobrý film.
Německá fotografická společnost Adox využívá zisky ze svého nového 35mm filmu Color Mission na financování výzkumu budoucnosti filmu. Filmová fotografie je stále populárnější. Fólie přitom zdražuje a výrobci mají problém ji vyrobit, mimo jiné i kvůli problémům s dodávkami. V podivném zvratu Fujifilm dokonce prodává přeznačené role Kodak Gold 200 jako své vlastní. Adox, jak uvidíme níže, je německá společnost s posláním vyrábět staré filmové a fotografické chemikálie a nyní vytvářet nové. „Jakkoli miluji snadnost digitální fotografie, fotografování s filmem je skutečně radost,“ řekl fotograf CJ Moll Lifewire e-mailem. „S digitální fotografií můžete rychle vytvářet, prohlížet a upravovat snímky. Film zpomaluje fotografa a nutí nás přemýšlet o tom, co fotíme, a ve skutečnosti existuje v reálném světě a dává každému snímku mnohem větší hodnotu než něco ztraceného v digitální propasti.“

Záchranná mise

Společnost Adox začala v roce 1860 vyrábět fotografický film, papír a chemikálie. Stejně jako většina ostatních společností zabývajících se analogovou fotografií málem zanikla, ale nyní je silná, s továrnou v Berlíně v Německu a další v Marly ve Švýcarsku. Dokonce vzkřísil některé starověké produkty od historicky důležitých a dnes již zaniklých společností, jako je Agfa.

Limitovaný film Colour Mission společnosti Adox

Color Mission začal jako barevný film ISO 200, který spoluvyzkoumala a navrhla společnost Adox a další nejmenovaný výrobce. Tento výrobce zkrachoval po prvním výrobním cyklu. Tento film byl uložen v chladírně a je nyní na prodej. Testem je, že zisky z tohoto filmu z limitované edice půjdou zcela na financování filmového výzkumu. Cílem je vyrobit nový, moderní barevný film. Adox říká, že to bude pravděpodobně trvat až čtyři roky, ale co jsou filmoví fotografové, když nejsou trpěliví? Zásoby Color Mission do té doby vystačí. Je k dispozici pouze v berlínském obchodě Fotoimpex, prostřednictvím webu nebo poštou.

Proč Film?

Proč je film tak populární? A myslíme opravdu populární. Můj místní obchod s filmovým zpracováním, který také prodává použité fotoaparáty a pořádá komunitní akce, má obvykle tak vysokou poptávku, že vývoj filmů trvá až týden. Většina obchodů nemůže mít oblíbené filmy, jako je Kodak Tri-X, na skladě, a to za 11 EUR (12–13 USD) za roli, pouze 36 fotografií. Vyvolání této role stojí znovu stejně, bez jakýchkoliv výtisků. „Jakkoliv miluji snadnost digitální fotografie, fotografování s filmem je skutečně radost.“ „Je mnoho důvodů pro opětovný nárůst popularity ve filmu,“ řekl fotograf Bre Elbourn Lifewire e-mailem. „Myslím, že tato generace vracející film je [revealing a] touha zpomalit a zůstat v přítomném okamžiku. Mileniálové a Gen-Z jsou zvyklí na okamžité potěšení z focení na mobilní telefony. Film vás naplní obohacujícím pocitem očekávání, když čekáte, až se rozvine – pocit, který v dnešní okamžité společnosti může být těžké získat.“

Sami si to možná takto nevysvětlíme, ale Elbournovo vysvětlení rozhodně zapadá do silného tahu, kterým toto starší médium na některé z nás působí. Tyto staré fotoaparáty je také radost používat. „Mně osobně přestalo fungovat více digitálních fotoaparátů za kratší dobu než například 60 let starý fotoaparát mého dědečka, který stále šlape,“ říká Elbourn.

Vyskakovací stan pro temnou komoru od Ilford Photo

Filmová fotografie se nikdy nevrátí k dominanci, ale pro společnosti jako Adox to nevadí. Poptávka po filmových produktech je zdravá a roste a stačí k podpoře nezávislých společností, jako je Adox, zejména na celosvětovém trhu internetu. Ve Velké Británii Ilford pokračuje ve výrobě svých ikonických černobílých filmů a nedávno dokonce uvedl na trh vyskakovací stan v temné komoře, takže si můžete zřídit laboratoř v jakémkoli volném prostoru, který máte, jako je garáž nebo sklep. Ať už jsou důvody pro oživení filmu jakékoli, vypadá to, že zde zůstane jako alternativa k digitálu, což se zdá jako dokonalá rovnováha.