Klíčové jídlo
- Pořízení umožňuje kdykoli existovat pouze jednu kopii fotografie.
- Blockchain lze použít k autentizaci obrázků a k prokázání, že s nimi nebylo manipulováno.
- Umělci a tvůrci mohou konečně dokázat, že jsou autorem díla.
Capture from Numbers Protocol je aplikace, která by mohla znemožnit krádež obrázků chráněných autorskými právy. Nebo vám alespoň umožní prokázat, že byly ukradeny. Pokud jste fotograf, jak prokážete, že obraz je váš? Je možné zaregistrovat autorská práva k obrázku, ale to může být nepraktické. Místo toho Capture používá technologii blockchain k identifikaci vašich obrázků, bez ohledu na to, jak daleko jsou sdíleny. Mohlo by to zastavit krádež autorských práv? „Naším cílem v Numbers je vždy vytvářet nástroje, které uživatelům pomohou zachovat integritu fotografií a potenciálně změnit způsob, jakým lidé konzumují informace na platformách zpráv a sociálních médií,“ řekl Ethan Wu, manažer komunity v Numbers
Záchranný drát prostřednictvím přímé zprávy,
Blockchain
Blockchain je druh digitálního řetězce autentizace. Právě to umožňuje existenci digitálních měn, jako je bitcoin. Na příkladu fotografie to funguje takto: Pokaždé, když je fotografie kopírována (například když ji sdílíte), je tato „transakce“ zaznamenána jako „blok“. Nový blok také obsahuje šifrovanou identitu předchozího bloku. Ty odkazují celou cestu zpět k originálu, v řetězu. Odtud název. „V budoucnu můžeme rozšířit podporu na další důvěryhodné fotografické platformy.“ To znamená, že s blokem nemůžete manipulovat. Nebo můžete, ale je snadné to zjistit. „Důvodem je, že jakmile jsou data v daném bloku zaznamenána, nelze je zpětně změnit bez změny všech následujících bloků,“ uvádí Wikipedia. Při použití na originální tvůrčí díla to umožňuje obvyklé kopírování, ale můžete také dokázat, že tyto kopie pocházely z originálu. Úlovek je v tom, že musíte pořídit fotografii pomocí aplikace Capture – digitální „vodoznak“ musí být zahrnut v místě vytvoření.
Autorská práva pro lidi
Autorské právo má chránit tvůrce před krádeží a vykořisťováním. Princip chápeme na úrovni vnitřností: Pokud namalujete obrázek, pořídíte fotografii, napíšete příběh nebo navrhnete grafiku, nikdo jiný to nesmí kopírovat a prodat. V praxi však autorská práva téměř nic nepomáhají jednotlivým tvůrcům. Disney tlačí na zákonodárce, aby neustále rozšiřovali podmínky autorských práv na díla, která jsou sama založena na dílech ve veřejném vlastnictví, a zákon DMCA (Digital Millennium Copyright Act) se běžně zneužívá k umlčení nechtěné kritiky. Ale pro obyčejné lidi jsou autorská práva k ničemu. Co například děláte, když velký módní maloobchodní řetězec používá váš design na tričku? I když můžete prokázat, že jde o váš návrh, pravděpodobně nechcete začít platit právníky. To je místo, kde přicházejí blockchainové aplikace jako Capture.
Zachyťte
Pokud jde o tuto technologii, je Capture spíše důkazem konceptu. Aplikace aktuálně umožňuje pořizovat fotografie a poté je rozdávat ostatním. Když dáte fotografii pryč, přenese se této osobě a stane se jedinou existující kopií tohoto obrázku. „Pořízená je pouze jedna kopie, takže když se rozhodnete ji darovat, vlastnictví se převede,“ říká reklama v App Storu. Je to podobné jako u kryptoměn, které pomocí blockchainu zajišťují, že může existovat pouze jedna kopie, řekněme, bitcoinu. Ale technologie blockchain má mnoho dalších využití. Lze jej použít například ke kontrole, zda byla fotografie upravena, což by mohlo být dobré pro fotožurnalisty, kteří chtějí dokázat, že jejich fotografie nebyla photoshopována. Tvůrci fotoaparátů to již ve skutečnosti dělají, nebo se o to snaží: Ověřovací systém Nikon používaný ve svých profesionálních fotoaparátech byl prolomen v roce 2011. Technologie Nikon nepoužila blockchain, ale v roce 2018 společnost Kodak oznámila, že její platforma pro kryptoměnu KodakOne bude slouží k ochraně autorských práv fotografů. „[It] vytvoří šifrovanou digitální knihu vlastnictví práv pro fotografy, aby mohli registrovat jak nová, tak archivní díla, na která si pak budou moci licencovat v rámci platformy, “uvedla společnost na svém webu. „Již máme řešení, které spojuje technologii Numbers s mobilními telefony s fotoaparáty a externími fotoaparáty DSL,“ řekl Wu. „V budoucnu můžeme rozšířit podporu na další důvěryhodné fotografické platformy.“ „Naše technologie využívá různé environmentální senzory k zachycení metadat, jako je umístění, časové razítko atd.,“ Pokračoval Wu. „Naše řešení DSLR nám umožňuje synchronizovat fotoaparáty DSLR (tj. Digitální zrcadlovku Canon) s mobilním zařízením, abychom mohli zaznamenávat informace o narození a generovat certifikáty a jedinečné podpisy.“ Technologie blockchain by také mohla pomoci odhalit přepracované obrázky sdílené na sociálních médiích. „Ve zpravodajském mediálním průmyslu panuje velká nedůvěra kvůli zvýšenému povědomí o falešných zprávách,“ uvedl Numbers Protocol ve svém technickém článku. Aby k tomu však mohlo dojít, diváci by museli být stejně pozorní k opravám, jako jsou senzační falešné zprávy. Služby jako Capture a KodakOne mohou prokázat autentičnost, ale bude to někomu záležet?