Skip to content

Co by pro hráče mohlo znamenat ukončení herních obchodů společnosti Sony

6 de Červenec de 2021
GettyImages 723028731 8901283b45db4519b4db78196db84b7c

Klíčové jídlo

  • Ověřený únik naznačuje, že Sony plánuje letos v létě uzavřít digitální výklady pro tři ze svých starých konzolí.
  • PlayStation Vita byl prodejní propadák, ale stále má oddané pokračování.
  • Závod bude pokračovat pro sběratele a historiky, aby se zachovalo co nejvíce.
Sběratelé videohry a historici se budou snažit uchovat co nejvíce digitálních knihoven PlayStation 3 a PlayStation Vita, než je Sony nadobro vypne. Tento týden se objevily pověsti, že společnost Sony letos v létě ukončí provoz online obchodů se třemi ze svých starých konzolí – PlayStation 3, Vita a PlayStation Portable. Jakmile k tomu dojde, vlastníci nebudou moci digitálně nakupovat obsah pro každý systém, což má potenciál vyřadit desítky starých videoher z oběhu. Společnost Sony k tomuto problému zatím oficiálně nekomentovala, ale bylo to nevyhnutelné. Je působivé, že společnost Sony vydržela tak dlouho – systém PSP byl přerušen již sedm let – než vytáhl zástrčku. Jakmile to všechno vypne, ať už je to letos v létě nebo později, bude to konec éry. „Je tu spousta historie, která zde může zmizet.“

Herní hřbitovy

Tento scénář jsme viděli už jednou, když Nintendo v roce 2019 vyplo kanál Wii Shop a s ním i mnoho digitálně exkluzivních her Wiiware. Kvůli nedostatku lepšího termínu jsou až do dalšího oznámení „mrtví“. Totéž se může stát s hrami PS3 / PSP / Vita v síti PlayStation Network. Společnost Sony tyto hry odstranila z online obchodu, takže jediným způsobem, jak je koupit, je nastartovat konzolu a zakoupit je v aplikaci obchodu. Jakmile společnost Sony tuto možnost vypne, mohou být tyto hry nadobro pryč.

Detailní záběr na PlayStation 3 s ovladačem.

Další problém pochází z fyzické knihovny PS3. Zatímco několik her PS3 bylo přeneseno na PS4 prostřednictvím opětovných vydání jako Uncharted: The Nathan Drake Collection nebo streamovací služba PS Now, mnoho z nich stále zůstávají na svém původním systému. To je údajně způsobeno procesorem PS3 Cell, který byl v té době přemožen, ale bylo také mimořádně těžké s ním pracovat. I když tyto hry můžete stále hrát zakoupením použitých kopií, ukončení podpory sítě PlayStation Network pro systém PS3 také znamená, že si nemůžete koupit obsah ke stažení pro hry PS3. To nemusí vždy vadit, ale od titulů jako to bere určitou hodnotu BioShock 2, Fallout: New Vegas, nebo Rocková kapela. Retro hráči pozor.

Na co si dát pozor

V době psaní tohoto článku existuje zhruba 50 her, u kterých hrozí, že zmizí, když se obchod PlayStation 3 zavře. Mezi ty nejlepší patří Savage Moon, Trash Panic, House of the Dead 4, Ratchet & Clank Future: Quest for Booty, Echochrome, a Lumines Supernova. (Pokud je váš pevný disk plný, nezapomeňte, že můžete data PS3 ukládat na jakoukoli jednotku USB.) Absolutní nutností šarže je Tokijská džungle, kultovní oblíbenec zvířat, která se snaží přežít v postapokalyptickém Japonsku. Je to digitální exkluzivita v Severní Americe a každých pár let ji objeví nová skupina fanoušků. Teď na řadě, dokud ještě můžeš.

PS3, PSP a Vita také obsahují obrovské množství portů PSOne a PS2, včetně her, které se mezitím vytratily. Na eBay můžete utratit stovky dolarů za hledání klasických JRPG jako Suikoden II nebo Chrono Cross nebo je vyzvedněte pro relativní skladbu na PSN. Exkluzivní knihovna Vita je relativně malá, protože systém netrval příliš dlouho. Budeš chtít Uncharted: Golden Abyss, který má hratelnost specifickou pro Vita, která může zaručit, že se nikdy nepřenesou, a Killzone: Žoldák.

Vyzvednout by se měli také fanoušci velkolepých vraků vlaků Silent Hill: Book of Memories, pokus Konami učinit z hororové série ze všeho dungeon crawler. Existuje spousta historie, která zde může zmizet. PS3, zejména, má obrovský digitální výběr klasických portů, nepředvídatelných indies a výklenku šílenství. I když není reálné očekávat, že společnost Sony bude navždy podporovat výklady online obchodů tří mrtvých systémů, zdůrazňuje, že jednou z nejvýznamnějších slabin PlayStation 4 a 5 je jejich upuštění od zpětné kompatibility. Zdá se, že Sony má v úmyslu zrychlit ze své minulosti a prozkoumat knihovnu PS3 v roce 2021. To může být jeho největší celková chyba.