Skip to content

Co je sociální síť?

31 de Červenec de 2021
midsection of woman using smart phone on table in cafe 1167165311 18446267242c4c779c31e777eb9aa99c

Sociální sítě se staly každodenním, běžným způsobem používání internetu. Sociálními sítěmi se rozumí používání webových stránek a aplikací sociálních médií, jako jsou Facebook, Instagram a Twitter, k propojení s rodinou, přáteli a lidmi, kteří sdílejí vaše zájmy. Sociální sítě jsou běžné po celém světě, zejména u mladých lidí, ale ne každý přesně chápe, co to znamená. Zde je jednoduchý rozbor použití, komponent a běžných výrazů v sociálních sítích. Abychom ukázali, jak převládající sociální sítě jsou, podle společnosti Emarketer je 90,4% Millennials, 77,5% generace X a 48,2% Baby Boomers aktivními uživateli stránek sociálních sítí.

Sociální sítě vysvětleny

Pokud se účastníte sociálních sítí, znamená to, že k připojení k ostatním používáte stránky sociálních médií, známé také jako sociální sítě. Mezi nejoblíbenější sociální sítě patří Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, LinkedIn a Pinterest. Přestože různé weby sociálních médií přitahují určité typy uživatelů, Facebook je dobrým příkladem obecné sociální sítě. Když se připojíte k Facebooku, můžete znát další lidi, kteří používají tento web, a přidat si je jako přátele. Jak budete platformu více využívat, můžete si přidat přátele, kteří sdílejí vaše zájmy, nebo objevit lidi, které znáte, a také je přidat. Ostatní lidé vás mohou najít na Facebooku a snažit se s vámi spojit. Čím více budete komunikovat se stránkou sociálních médií, jako je Facebook, tím více bude vaše síť přátel a zájmů růst. Je to podobné síťování v reálném životě, například na obchodní konferenci. Čím více budete komunikovat s ostatními lidmi a objevovat společné přátele a zájmy, tím bude váš kruh širší. Podle Omnicore používá Facebook ze všech lidí, kteří aktivně používají internet, 83% žen a 75% mužů.

Běžné podmínky a prvky sociálních sítí

Sociální sítě a aplikace mají jedinečné funkce a úhly pohledu, ale většina z nich má společné prvky. Ať už začínáte s Facebookem Twitter nebo novým webem, s těmito podmínkami se setkáte.

Váš veřejný profil

Váš profil obsahuje základní informace o vás, včetně fotografie, krátkého životopisu, města, kde žijete, a někdy i více osobních údajů, jako jsou vaše narozeniny, kde jste chodili na vysokou školu a jaké jsou vaše zájmy. Svůj profil můžete obvykle nastavit jako osobní nebo vágní, jak vám to vyhovuje. Sociální sítě věnované konkrétnímu tématu, jako je hudba nebo filmy, mohou vyžadovat, abyste k tomuto tématu poskytli více informací. Seznamovací webové stránky jsou například sociální sítě, které se zaměřují na vytváření milostných zápasů, takže musíte mít jasno v tom, kdo jste a co hledáte, abyste našli kompatibilní osobu.

Přátelé a následovníci

Přátelé a následovníci jsou srdcem a duší sociálních sítí sociální komponent. Přátelé a sledující jsou lidé, kterým povolíte přístup k vašemu profilu. Mohou vidět všechny vámi vytvořené fotografie a příspěvky a komunikovat s vámi prostřednictvím komentářů a „lajků“ (více o tom později). Můžete také vidět a pracovat s jejich příspěvky. Někteří lidé si užívají získání co největšího počtu přátel a sledujících, zatímco jiní dávají přednost menší, intimnější skupině přátel a následovníků, s nimiž by mohli komunikovat. Někteří lidé dokonce nastavili svůj profil na „veřejný“, což znamená, že kdokoli chce, může je sledovat nebo se s nimi spřátelit. To se často používá jako marketingový nástroj. Ne každý web na sociálních sítích používá výrazy „přátelé“ nebo „sledující“. Například LinkedIn označuje „připojení“. Ať už používají jakýkoli výraz, všechny sociální sítě mají způsob, jak určit důvěryhodné členy, kteří mají přístup k vašemu profilu.

Domácí krmivo

Většina sociálních sítí má nějakou domovskou stránku, kterou vidíte při přihlášení. Obvykle se zobrazí kanál zobrazující aktualizace od přátel. Při procházení domovským kanálem se rychle zorientujete v aktivitách, myšlenkách a novinkách, které chtějí přátelé sdílet.

Lajky, komentáře a sdílení

Získávání a poskytování zpětné vazby je obrovskou součástí sociálních sítí. Většina stránek má nějaké tlačítko „To se mi líbí“, což znamená srdce nebo palec nahoru. Facebook má řadu ikon, pomocí kterých můžete vyjádřit své reakce na příspěvek, například smutek, překvapení nebo lásku. Vyjadřujete se, aniž byste museli říkat něco konkrétního. Většina webů na sociálních sítích podporuje komentáře k příspěvkům. Jelikož se sociálním sítím daří v interakci, jsou komentáře důležitým prvkem. Ať už komentujete, že něčí dítě je roztomilé, nebo děláte ostré politické postřehy, komentáře vytvářejí konverzace a posilují synergii sociálních sítí. Pokud jeden příspěvek komentuje více lidí, nazývá se to vlákno. Vlákna mohou být krátká nebo mohou obsahovat stovky nebo tisíce komentářů.

Skupiny

Některé weby sociálních sítí mají prvek „skupiny“, který pomáhá uživatelům najít lidi s podobnými zájmy nebo se zapojit do diskuzí na určitá témata. Skupinou může být cokoli od „Johnson High Class of ’98“ a „People Who Like Books“ až po „Doors Fans“. Skupiny sociálních sítí představují způsob, jak se spojit s podobně smýšlejícími lidmi, a také způsob, jak identifikovat vaše zájmy.

Hashtagy

Hashtag je slovo nebo fráze, které předchází symbol #, který se nazývá a hash nebo znak libry. Uživatelé vloží hashtag podle názvu nebo fráze, aby pomohli ostatním, které by to mohlo zajímat, najít ho při hledání klíčového slova nebo konkrétního hashtagu. Pokud například zveřejníte obrázek roztomilé tváře vašeho dítěte a přidáte #babysmiles, lidé jej mohou najít spolu s dalšími příspěvky se stejným hashtagem, pokud vyhledají tuto frázi. Hashtagy pomáhají upoutat pozornost na vaše příspěvky a podporovat interakci. Někteří uživatelé se nechají unést a každých pár slov použijí hashtag. Obvykle má jeden nebo dva hashtagy větší dopad než vysoký počet z nich.

Označování

Značkování je dalším běžným prvkem sociálních sítí, zejména Facebooku a Instagramu. Pokud zveřejníte fotografii několika lidí, můžete na fotografii identifikovat jinou osobu tím, že ji označíte, obvykle kliknutím na obrázek a přidáním jeho jména. Značkování je způsob, jak vytvořit větší interakci s vašimi příspěvky.

Měli byste začít sociální sítě?

Sociální sítě mohou být zábavné a zábavné. Je to skvělý způsob, jak zůstat v kontaktu s přáteli a rodinou, a může to být účinný propagační nástroj pro firmy, umělce nebo kohokoli, kdo potřebuje nějakou expozici. Sociální sítě nám umožňují oslovit další lidi s podobnými zájmy, jako jsou knihy, televize, videohry nebo filmy. Může to být skvělý nástroj pro společnost a interakci.

K jaké sociální síti se mám připojit?

Sociální sítě jsou určeny mladým i starším lidem a nabízejí stránky sociálních médií, které pokrývají vše od obecných zájmů po konkrétní koníčky. Existují specializované sociální sítě, které se zaměřují na konkrétní téma nebo styl zveřejňování. Nejlepší weby sociálních sítí oslovují širokou škálu uživatelů. Zkuste web, který vás osloví, a zjistěte, zda je vhodný. Vždy můžete odejít a zkusit něco jiného. Trendy zveřejňování na sociálních sítích se mohou často měnit, ale mezi současné oblíbené trendy patří selfie, příspěvky ve čtvrtek a parodické účty.