Skip to content

Co je to tablet?

8 de Červenec de 2021
tablets 5a4d3de147c2660036bfa872

Tablety lze považovat za malé kapesní počítače. Jsou menší než notebook, ale větší než smartphone. Tablety využívají funkce z obou zařízení k vytvoření jakési hybridního zařízení, někde mezi telefonem a počítačem, ale nemusí nutně fungovat stejným způsobem jako oba.

Jak tablety fungují?

Tablety fungují téměř stejně jako většina elektroniky, zejména počítačů a smartphonů. Mají obrazovku, jsou napájeny dobíjecí baterií, často obsahují vestavěnou kameru a mohou ukládat všechny druhy souborů. Primárním rozdílem v tabletu a jiných zařízeních je, že neobsahují všechny stejné hardwarové komponenty jako plnohodnotný stolní počítač nebo notebook. Obvykle je také zabudován speciální mobilní operační systém, který poskytuje nabídky, okna a další nastavení určené speciálně pro mobilní použití na velké obrazovce. Vzhledem k tomu, že tablety jsou konstruovány pro mobilitu a celá obrazovka je citlivá na dotek, nemusíte nutně používat klávesnici a myš. Místo toho pracujete se vším na obrazovce pomocí prstu nebo stylusu. Klávesnici a myš lze však obvykle k tabletu připojit bezdrátově. Podobně jako v počítači, kde se pohybem myši pohybujete kurzorem na obrazovce, můžete pomocí prstu nebo stylusu komunikovat s okny na obrazovce a hrát hry, otevírat aplikace, kreslit atd. Totéž platí pro klávesnice; když je čas něco napsat, na obrazovce se zobrazí klávesnice, kde můžete klepnout na potřebné klávesy. Tablety se dobíjejí kabelem, který je často totožný s nabíječkou mobilního telefonu, například kabelem USB-C, Micro-USB nebo Lightning. V závislosti na zařízení může být baterie vyměnitelná a vyměnitelná, ale to je stále méně časté.

Proč používat tablet?

Tablety lze použít pro zábavu nebo pro práci. Vzhledem k tomu, že jsou tak přenosné, ale půjčují si některé funkce z notebooku, mohou být dobrou volbou oproti plnohodnotnému notebooku, a to jak z hlediska nákladů, tak funkcí. Většina tabletů se může připojit k internetu přes Wi-Fi nebo mobilní síť, takže můžete procházet internet, telefonovat, stahovat aplikace, streamovat videa atd. Tablet si často můžete představit jako opravdu velký smartphone. Když jste doma, tablet je také užitečný pro přehrávání videí na vaší televizi, například pokud máte Apple TV nebo používáte Google Chromecast s vaší HDTV. Populární tablety vám umožňují přístup k obrovskému obchodu s mobilními aplikacemi, které si můžete stáhnout přímo do tabletu, které vám umožní dělat vše od kontroly e-mailu a sledování počasí až po hraní her, učení, navigaci pomocí GPS, čtení elektronických knih a vytváření prezentací a dokumenty. Většina tabletů má také funkce Bluetooth, takže můžete při poslechu hudby nebo sledování filmů připojit reproduktory a sluchátka pro bezdrátové přehrávání.

Omezení tabletu

I když se tablet může někomu dokonale hodit, jiným se může zdát méně užitečný, protože tablet není zcela plnohodnotný počítač, jako byste si o něm mohli myslet. Tablet neobsahuje věci, jako je optická jednotka, disketová jednotka, USB porty, ethernetové porty a další komponenty, které jsou obvykle vidět na notebooku nebo stolním počítači. Tablety proto nejsou dobrou koupí, pokud očekáváte připojení flash disků nebo externích pevných disků, ani nejsou ideální pro připojení ke kabelové tiskárně nebo jiné periferní zařízení. Protože obrazovka tabletu není tak velká jako monitor pro stolní počítače nebo notebooky, může být potřeba přizpůsobit ji pro psaní e-mailů, procházení webu atd. Na tabletech je třeba si pamatovat ještě něco, na co nejsou všechny postaveny. používat mobilní síť pro internet; někteří mohou používat pouze Wi-Fi. Jinými slovy, tyto typy tabletů mohou používat internet pouze tam, kde je k dispozici Wi-Fi, například doma, v práci nebo v kavárně či restauraci. To znamená, že tablet může po připojení k Wi-Fi provádět pouze internetové telefonní hovory, stahovat aplikace, kontrolovat počasí, streamovat online videa atd. I když je offline, může tablet stále fungovat mnoha způsoby, například vytvářet e-maily, sledovat videa stažená v době, kdy bylo pokrytí Wi-Fi, hrát videohry a další. Některé tablety je však možné zakoupit s konkrétním hardwarem, který umožňuje používat internet s mobilním operátorem, jako je Verizon, AT&T atd. V těchto případech je tablet ještě více podobný smartphonu a může být považován za phablet.

Co je Phablet?

Phablet je další slovo, které můžete vidět rozhazovat se telefony a tablety. Slovo phablet je kombinací „telefonu“ a „tabletu“ ve smyslu telefonu, který je tak velký, že se podobá tabletu. Phablety tedy ve skutečnosti nejsou tablety v tradičním slova smyslu, ale spíše zábavný název pro nadrozměrné smartphony.