Skip to content

Co znamená nejnovější nákup společnosti Apple za hotovost

8 de Srpen de 2021
ScreenShot2020 08 06at12.55.16PM 238914b9c9b248ce85c7ddac5e196784

Klíčové informace

  • Apple kupuje Mobeewave, společnost, která vám umožňuje přijímat kreditní karty pouhým klepnutím na ně na vašem iPhone.
  • Hotovostní platby od COVID-19 výrazně poklesly.
  • Platby iPhone mohou být nejužitečnější pro jednotlivce a obchodníky, kteří dosud nepřijímají karty.
Apple koupil Mobeewave, společnost, která z telefonů dělá terminály pro kreditní karty. To znamená, že v budoucnu budete moci přijímat platby kreditní kartou pomocí svého iPhonu pouhým poklepáním na kartu na zadní straně. Nebudou vyžadovány žádné čtečky magnetických proužků ani jiné externí boxy; prostě aplikace. Tato technologie je již k dispozici pro telefony Samsung, ale Apple by ji mohl posunout na další úroveň. Každý vlastník iPhonu na světě má také Apple ID a většina má k tomuto ID svázanou platební metodu. Stejně jako nyní můžete používat Apple Pay, při platbě za zboží poklepáním na váš iPhone na terminál v obchodě můžete udělat opak a klepnutím přijímat platby. To by mohlo znamenat revoluci ve způsobu, jakým si navzájem platíme.

Jaký to má rozdíl?

V mnoha zemích je kreditní karta již výchozí platební metodou většiny lidí. A téměř všude mimo USA jsou terminály karet NFC výchozí. To jsou terminály, které bezdrátově čtou čip vložený do karty. Téměř nikdo již nepoužívá čtečky magnetických proužků k přetahování karet. Ty zůstávají pouze kvůli starší kompatibilitě a jsou mnohem méně bezpečné. Ve Velké Británii, kde jsou bezkontaktní platby již normou, je hotovost téměř mrtvá. „Nepamatuji si, kdy jsem naposledy použil hotovost,“ řekl britský spisovatel Luke Dormehl pro Lifewire. „Směřuje to více směrem k bezkontaktním platbám.“ I když jde do hospody nebo si koupí čokoládovou tyčinku nebo nealkoholický nápoj z rohového obchodu, většina lidí k placení používá kreditní kartu nebo telefon, říká.

Díky tomu je hotovost ještě méně pohodlná, když ji potřebujete. Nastavení Apple/Mobeewave by mohlo malým obchodníkům otevřít celé nové trhy. Představte si, že byste na dovolené mohli platit kreditní kartou na vyskakovacím bleším trhu. Na místním Craigslistu můžete dokonce najít nábytek z druhé ruky a při vyzvednutí použít kreditní kartu k zaplacení prodávajícímu.

Jak to bude fungovat?

V loňském roce společnost Mobeewave spolupracovala se společností Samsung na pilotním programu v Kanadě. Krása systému spočívá v tom, že pracuje se stávající technologií. Kreditní karty musí obsahovat čip a téměř všechny moderní kreditní karty již ano. Toto je čip, který umožňuje stávající bezkontaktní platby na čerpací stanici, v kavárně nebo v pokladně supermarketu. Poté musí přijímající telefon obsahovat čtečku čipů NFC. IPhone 6 a novější podporují platby v obchodech pomocí Apple Pay, ale budete k tomu potřebovat alespoň iPhone 7 číst NFC čipy. Pokud tedy máte iPhone 7, budete pravděpodobně moci přijímat platby kartou. Ve stávající aplikaci Mobeewave stačí zadat částku, kterou je třeba zaplatit, a poté zákazník přiloží svou kreditní kartu k vašemu iPhonu (nebo s ní jen mávne poblíž). A je to. V závislosti na nastavení kreditní karty může být nutné zadat PIN.

Dokonce byste měli být schopni platit přímo z jednoho telefonu na druhý. Zákazník by místo fyzické kreditní karty použil funkci Apple Pay svého iPhonu a přiložil ji na iPhone prodejce.

Hotovost a COVID-19

Pandemie COVID-19 způsobila vážný pokles plateb v hotovosti. V Německu je stále výchozí hotovost a ještě před několika lety by dokonce některé velké řetězcové supermarkety přijímaly pouze debetní karty ES (elektronické peníze), nikoli kreditní karty. To se změnilo. Navštívil jsem dva místní majitele kaváren, abych se zeptal, jak by je tato technologie mohla ovlivnit. „Vzhledem k tomu, Corona (virus), 80-90% zákazníků platí kreditní kartou,“ řekl Ferhan Güllü, majitel Elf Café v Berlíně, pro Lifewire. Aby byla splněna tato poptávka, kavárna se u své banky přihlásila ke standardnímu balíčku obchodníka s kreditní kartou. „Je to drahé, ale nutné,“ řekl. Předtím zkoušeli přijímat karty gadgetem třetí strany, ale bylo to nespolehlivé. Güllü říká, že není ochoten přidat další mobilní technologie. Systém Apple/Mobeewave pak může nakonec být nejužitečnější pro jednotlivce, ne pro firmy – dokonce i pro malé podniky. A v mnoha případech může být stejně pozdě. Evelyn Csabai, spolumajitelka další berlínské kavárny a restaurace Lola Was Here, nám řekla, že jejich nový obchodní účet zahrnuje Visa. Na otázku, zda přejde na možnou novou možnost Apple, přitiskla zápěstí k sobě, jako by měla spoutaná pouta. „Teď jsem svázaná,“ ​​řekla.