Skip to content

Google nahrazení FLoC novými tématy API

12 de Červenec de 2022
GettyImages 1185193215 eca44fe85ece4267a8b6020fbef71741

Google po roce zpětné vazby oznámil, že ruší své Federované učení kohort (FLoC) a nahrazuje jej novým API pro témata. FLoC měl nahradit soubory cookie třetích stran jako způsob, jak se společnosti mohou dozvědět o zájmech lidí a zobrazovat reklamy na míru. Podle oficiálního příspěvku na GitHubu se témata Google více zaměřují na soukromí a zaměří se spíše na nedávnou historii prohlížení, než na delší období.

FLoC fungoval tak, že seskupoval lidi na základě jejich zájmů, ale při vydání se setkal s kontroverzí. Dokonce i skupiny pro digitální práva označily FLoC za „strašný nápad“ a tvrdily, že umožňuje „predátorské cílení“.

Jiné společnosti pro procházení webu, jako je Mozilla, jej odmítly přijmout. Témata Google se snaží být lepší. Nové API určí seznam pěti hlavních témat na základě historie procházení uživatele za konkrétní týden. Po shromáždění této historie procházení porovná Témata tato data se seznamem zhruba 350 témat od Interactive Advertising Bureau (IAB). Poté Témata vytvoří pět témat, která si může inzerent zobrazit, aby vám na základě vašich údajů mohl zobrazit přizpůsobenou reklamu. Google tyto informace uchovává po dobu tří týdnů, než je smaže a znovu začne.

Bezpečné prohlížení

Témata se pokusí vyloučit „citlivá témata“, aby zachovali soukromí, ale Google neupřesňuje, co je považováno za citlivé. Google uvádí, že bude spolupracovat s externími partnery na lepší definici citlivých témat. Topics API bude k dispozici v Chrome, ale nebylo uvedeno žádné datum spuštění a není známo, zda jej ostatní prohlížeče přijmou vzhledem ke kontroverzi FLoC.