Skip to content

Jak by automatické rozpoznávání tváří mohlo zničit soukromí v reálném životě

6 de Srpen de 2021
GettyImages 1139860049 6fbb999a7ab54a21b19acef0fd380822
  • Rozpoznávání tváře je široce využíváno jak policejními, tak soukromými společnostmi.
  • Portlandský zákaz zastavuje veškeré vládní využití a veřejné nasazení soukromými společnostmi.
  • Klíčem k překonání této technologie je zvýšit povědomí veřejnosti.
Portland právě zakázal rozpoznávání obličeje ve snaze chránit soukromí svých občanů a přidal tučnou denní pokutu, pokud budou firmy nebo vládní agentury chyceny pomocí této technologie. Rozpoznávání obličeje ve velkém měřítku není jako FaceID ve vašem iPhone. Místo toho může být použit ke sledování vašeho pobytu nebo k identifikaci dříve odsouzených krádeží, než se dokonce dopustí nového zločinu. Ještě horší je to, pokud nejste běloši: Například Amazon’s Rekognition s větší pravděpodobností identifikuje lidi s tmavou pletí, kteří byli dříve zatčeni za zločin. Je divu, že technologický gigant utratil 24 000 dolarů za lobování proti účtu? „Myslím si, že mnoho lidí si pravděpodobně neuvědomuje nedostatečná opatření, která byla přijata vládními agenturami a jejich dodavateli k zajištění těchto obzvláště citlivých informací,“ řekl zástupce ředitele komunitní organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) Nathan Sheard. Lifewire prostřednictvím e-mailu. „Mnozí si toho nejsou vědomi [US Customs and Border Protection] Samotní dodavatelé umožnili kompromitaci údajů o registrační značce a obličeji více než 100 000 osob. “

Kde se používá rozpoznávání obličeje?

Technologie automatického rozpoznávání obličeje (AFR) využívá nejen pohraniční stráž. Používá se také v obchodech k identifikaci známých zlodějů, na letištích k automatizaci imigračních a pasových kontrol, pro držitele permanentek na přeskakování front na sportovních akcích, sledování školní docházky a dokonce k prevenci krádeží toaletního papíru v čínských veřejných koupelnách. Ve Velké Británii, která má více než spravedlivý podíl na sledovacích kamerách (6 milionů v roce 2015), lze rozpoznávání obličeje použít k vyhledávání konkrétních osob naskenováním každé tváře, která projde kamerou. Co říkáte na to klišé sci-fi filmů, billboardy, které vás poznávají a cílí na vás reklamy? Nyní je vše možné a mohlo by se stát běžným, pokud zákon nezasáhne.

Zneužití těchto systémů představuje skutečné nebezpečí. Jakmile policie ve městě nasadí rozpoznávání obličeje, je pravděpodobné, že se odtud rozsah rozšíří. Když nic jiného, ​​můžete být automaticky sledováni, ať jste kdekoli, což znamená konec soukromí. A pokud dojde k úniku nebo unesení těchto databází – jako v případě celní a hraniční ochrany USA – tyto informace pak mohou být prodány komukoli. Je tu také další velký problém: Ukradená biometrická data. Na rozdíl od nějakého průkazu totožnosti nebo dokonce podpisu, který lze v případě kompromitace změnit, máte pouze jednu tvář a jednu sadu otisků prstů. Jakmile je špatný herec má, mohou se s vámi navždy vydávat.

A co zákazy?

Portlandský zákaz jde dál než většina ostatních. Nejenže zakazuje místním vládním úřadům používat technologii (například policii), ale také brání soukromým společnostem používat je ve veřejných prostorách. To znamená žádnou cílenou reklamu a žádné koncové zásahy policie subdodavatelstvím dohledu. „To se neobejde bez typu komunitního a zaměstnaneckého prosazování, kterého jsme byli svědky za poslední rok.“ Zákaz říká, že „obyvatelé a návštěvníci Portlandu by měli mít přístup na veřejná prostranství s rozumným předpokladem anonymity a osobního soukromí“, a upozorňuje na rasismus, který je do těchto systémů často zabudován, a říká: „Komunita černých, domorodých a barevných lidí byla podléhají nadměrnému sledování a různorodému a škodlivému dopadu zneužití dohledu. “

Další významný zákaz právě vstoupil v platnost ve Walesu ve Velké Británii. Soud zakázal AFR, protože zákon stále ještě nestíhal realitu. „Znamená to, že jakékoli používání AFR musí být zastaveno, dokud nebude vytvořen vhodný právní základ,“ řekl New Scientist Daragh Murray z Centra pro lidská práva Univerzity v Essexu ve Velké Británii.

Rozpoznání obličeje používané u chodců na New York Street.

Naproti tomu zákazy v USA často podporovala policie. „V mnoha městech, kde byly přijaty zákazy vládního používání sledování obličeje, byly provedeny za podpory místních policejních oddělení a dalších agentur,“ říká Nathan Sheard z EFF. A to záleží na skupinách občanských svobod, které zvyšují povědomí veřejnosti. Tento tlak také přiměl soukromé společnosti, aby se dostaly do řady. „V uplynulém roce jsme také viděli společnosti jako Amazon, IBM a Microsoft, které podnikly zásadní kroky k přehodnocení jejich zapojení do vývoje a nasazení technologií,“ říká Sheard. „To se neobejde bez typu komunitního a zaměstnaneckého prosazování, kterého jsme byli svědky za poslední rok.“ Protest a nátlak fungují. Pokud nechcete, aby váš život v reálném světě byl tak komplexně sledován jako váš online, pak ještě není pozdě. Musíme s tím prostě bojovat.