Skip to content

Jak by systém Wear OS mohl vylepšit chytré hodinky Android

14 de Červenec de 2021
GettyImages 520688673 707cd68f23fa47daa3b5c444c438477e

Klíčové jídlo

  • Nedostatek podpory pro Wear OS roztříštil trh s inteligentními hodinkami Android, což spotřebitelům ztěžuje hledání hodinek, které vyhovují jejich potřebám.
  • Fragmentace na trhu chytrých hodinek Android vedla ke zmatku a frustraci, protože některé aplikace byly navrženy pouze pro konkrétní operační systémy Android.
  • Odborníci tvrdí, že jednotnější přístup s Wear OS by mohl uživatelům usnadnit hledání chytrých hodinek pro Android, které jim vyhovují.
Odborníci tvrdí, že Google by mohl použít Wear OS k vytvoření jednotnějšího zážitku z chytrých hodinek pro Android, ale bude to vyžadovat nějakou práci. Google nedávno představil Gboard, svou oblíbenou klávesnici pro smartphony pro Wear OS, což je první významné spuštění aplikace, které operační systém smartwatch za poslední roky zaznamenal. Kromě toho Google ujistil fanoušky Androidu, že operační systém je stále velmi živý, a to tak daleko, že škádlí, že nové funkce jsou v provozu. Navzdory těmto slibům odborníci tvrdí, že největší věcí, která brzdí operační systém Wear, je jeho roztříštěná uživatelská zkušenost. „Problém s Wear OS spočívá v tom, že je roztříštěný. Wear OS se stále cítí jako vedlejší projekt a nikdo opravdu neví, se kterými zařízeními funguje dobře,“ řekl Martin Life, technologický expert z Goosed.ie, v e-mailu pro Lifewire. „Lidé kupující telefony s Androidem si stále nemohou být jisti, že Wear OS pro ně bude fungovat. Nemohou si být jisti, že aplikace, které chtějí vyzkoušet, budou fungovat.“

United We Stand

Wear OS byl původně představen v roce 2014 jako Android Wear. Od té doby operační systém založený na chytrých hodinkách několikrát změnil názvy – z Android Wear na Wear OS od Google na pouze Wear OS. Navzdory rebrandingu se toho na celkové podpoře příliš nezměnilo. „Wear OS se stále cítí jako vedlejší projekt a nikdo opravdu neví, se kterými zařízeními funguje dobře.“ Malé aktualizace vydávané každý rok udržovaly operační systém naživu, ale nestačily k tomu, aby se někteří původní partneři Google – například Samsung – zajímali o operační systém. Kromě toho se začaly objevovat další inteligentní hodinky a sledovače fitness, které používají Android, s vlastními operačními systémy, včetně populární fitness společnosti Fitbit. Jelikož je k dispozici tolik různých variant operačních systémů Android smartwatch, vedlo to k roztříštěnému trhu, který slouží pouze k vyvolání zmatku pro spotřebitele. To, říká Meany, je jedním z největších důvodů, proč Apple WatchOS zaznamenal tolik úspěchu ve srovnání s dostupnými možnostmi Androidu právě teď.

Chytré hodinky Suunto 7, které používají Wear OS

„Apple Watch prudce stoupají na zadní straně ekosystému Apple,“ řekl nám Meany s tím, že operační systém prostě funguje. Uživatelé si také nemusí dělat starosti s tím, zda budou hodinky, které kupují, fungovat s aplikacemi, které chtějí používat, nebo zda se hodinky k jejich telefonu budou dobře připojovat. Google slíbil, že v letošním roce přinese do operačního systému některé nové funkce a kolují zprávy a zvěsti, že by se společnost Samsung mohla vzdálit od operačního systému, který používá v posledních několika letech k opětovnému přijetí systému Wear OS. Pokud k tomu dojde, mohli bychom vidět větší sjednocení v celém systému, což by spotřebitelům usnadnilo hledání nových hodinek, které by odpovídaly jejich životnímu stylu.

Flexibilita a výkon

Další oblastí, se kterou se Wear OS v minulosti potýkal, je celkový výkon a výdrž baterie. To by se však také mohlo změnit, protože Qualcomm v roce 2020 oznámil nové čipové sady určené právě pro chytré hodinky Android. To by mělo přinést lepší výkon a umožnit větší implementaci aplikace na samotných zařízeních. „Čipy, které podporují OS, je třeba upgradovat, aby byly v souladu s nejnovějšími nabídkami Apple a Samsung,“ řekl Lifewire v e-mailu Rex Freiberger, technologický expert společnosti GadgetReview. „Musí také vyčistit a zefektivnit operační systém, aby se odstranil problém aplikací, které na pozadí nasávají výkon zpracování.“

Kromě toho je životnost baterie velkým problémem, zejména u inteligentních hodinek, které se více posunuly směrem k aplikacím zaměřeným na zdraví, jako je sledování fitness, sledování spánku a dokonce i monitorování krevního tlaku. Nízká kapacita a účinnost baterie byla velkou součástí toho, co přimělo Fitbit k tomu, aby vytvořil svůj vlastní operační systém. Pokud Google může firmám usnadnit používání funkcí úspory baterie na novějších čipech s Wear OS, mohlo by to platformě vdechnout nový život. Google implementující tyto funkce v budoucí verzi Wear OS by konečně mohl vést k tomu, že se chytré hodinky Android stanou jednotnějšími. Spotřebitelé si mohou vybrat hodinky, které se jim líbí, aniž by se obávali, zda budou podporovat aplikace a další zařízení, která chtějí používat. „Všechno, co je daleko od zkušeností s Apple Watch„ to prostě funguje “, je pro spotřebitele sršně,“ řekl Meany a také poznamenal, že Wear OS musí v budoucnu přijmout stejnou filozofii.