Skip to content

Jak by změny soukromí společnosti Apple mohly ovlivnit její App Store

6 de Červenec de 2021
GettyImages 911071362 16c2ec84575b4461b0a7ebd7203b0138

Klíčové jídlo

  • Apple nyní odmítá aplikace, které nesplňují její pokyny pro ochranu soukromí pro iOS 14.5.
  • Nová pravidla ochrany soukromí společnosti Apple poskytnou uživatelům větší kontrolu nad tím, jak jsou jejich data shromažďována a sledována aplikacemi.
  • Odborníci tvrdí, že změny v ochraně osobních údajů společnosti Apple by mohly vést ke zvýšení počátečních nákladů na stahování a instalaci aplikací.
Apple začíná odmítat aplikace, které nesplňují nové pokyny k ochraně osobních údajů, které uvádí na trh s iOS 14.5, což podle expertů na tah může vést k úplnému otřesu App Store. Apple si byl zcela jistý, že plánuje změnit způsob, jakým aplikace shromažďují uživatelská data pomocí iOS 14.5, a nyní podniká kroky k zavedení těchto nových pokynů do praxe. Několik vývojářů údajně začali dostávat oznámení, že jejich aplikace byly z obchodu s aplikacemi odmítnuty, protože nesplňují všechny nové požadavky. Protože Apple bere takovou kontrolu nad sběrem dat, odborníci tvrdí, že by to mohlo vést k zásadním změnám ve způsobu, jakým získáváte nové aplikace. „Mnoho vývojářů bude muset učinit rychlé rozhodnutí.“ Mohou buď vyhovět, nebo se mohou pokusit letět pod radarem a doufat, že se nechytí, “řekl Lifewire na výzvu Dave Hatter, vůdce v oblasti kybernetické bezpečnosti. „Pro ty, kteří to dodržují, si budou muset sednout a přijít na to, jak mohou svou aplikaci zpeněžit.“

Data se prodávají

Funkce AppTrackingTransparency – někdy označovaná jako ATT – je odpovědí společnosti Apple na přetrvávající problémy se sběrem dat, se kterými se uživatelé smartphonů setkávají již léta. S vydáním iOS 14.5 společnost nyní vyžaduje, aby všichni vývojáři aplikací zahrnuli zprávu výslovně žádající o povolení ke sledování způsobu, jakým uživatelé používají jejich aplikace, a zda lze jejich data sledovat v jiných aplikacích. Jedná se o obrovský krok v probíhajícím boji o to, aby se soukromí uživatelů stalo prioritou ve světě, kde se data stala jednou z nejdůležitějších komodit. Za posledních několik měsíců jsme byli svědky toho, jak se mnoho společností snaží poskytovat lepší možnosti ochrany osobních údajů uživatelů, včetně vlastního přechodu společnosti Google od sledování jednotlivých reklam ve webovém prohlížeči Chrome. S novými změnami společnosti Apple by se však způsob, jakým vývojáři vydělávají peníze ze svých aplikací, mohl úplně změnit. To by zase mohlo změnit způsob přístupu ke stejným aplikacím.

Funkce ochrany osobních údajů společnosti Apple, jak se objevují v systému iOS 14

„Ty jsi produkt,“ vysvětlil Hatter. „Pokud neplatíte penězi, nejste zákazníkem.“ Hatter říká, že sběr dat je jedním z největších způsobů, jak vývojáři aplikací vydělávají peníze. Pokud uživatelé dostanou možnost nesdílet svá data, mohlo by to vést k tomu, že více vývojářů bude tlačit na nákupy svých aplikací předem, nebo dokonce nabídnou měsíční předplatné, aby vyrovnali ztrátu ze sklizně dat. Také jste mohli vidět některé vývojáře, kteří se rozhodli vzdát se vývoje pro App Store ve prospěch toho, aby ostatní mohli přijít na to, jak v nejbližších měsících dopředu fungovat.

Důvod k obavám

Zatímco Hatter považuje tento krok za krok vpřed, ostatní ho považují za předchůdce úplného kolapsu fungování digitálních trhů. Společnosti jako Facebook tvrdě lobují proti těmto změnám, dokonce zacházejí tak daleko, že je nazývají protisoutěžními, a tvrdí, že ublíží malým podnikům.

V reakci na to společnost Apple tvrdí, že nové pokyny a zásady, které se zavádějí, nejsou navrženy tak, aby úplně odřízly sledování uživatelů. Místo toho mají za cíl více informovat uživatele o tom, jaké údaje sdílejí, a poté jim dát možnost povolit nebo zakázat sběr dat. S tímto vším, Hatter varuje, že bychom mohli vidět zásadní otřesy o tom, jak jsou aplikace využívány na iPhonech do budoucna. Pravidla, která Apple zavádí, by mohla zásadně změnit způsob, jakým jsou inzerenti schopni posílat obsah uživatelům. Vzhledem k tomu, že společnosti jako Facebook se do značné míry spoléhají na příjmy z reklam – podle společnosti Statista bylo v roce 2020 více než 97% celosvětových příjmů Facebooku vygenerováno z reklamy, má smysl, aby se společnost obávala důsledků, které tyto změny přinášejí. „Pokud neplatíte penězi, nejste zákazníkem.“ Samozřejmě, s velkými změnami, jako je tato, vždy existují důvody k opatrnosti, i když Hatter říká, že zůstává nejasné, jak to dopadne, když Apple začne skutečně prosazovat nové zásady. „Mám velký zájem.“ [in seeing] jak se to všechno odehraje v následujících měsících, “řekl. „Pro spotřebitele je to obrovská výhra.“ Ale bude to mít zničující dopad, jaký tvrdí někteří lidé jako Facebook? Nevím. Nejsem si jistý, že průměrný člověk má z těchto věcí stále takové obavy. “