Skip to content

Jak může aplikace pomoci některým ženám cítit se bezpečněji

6 de Červenec de 2021
GettyImages 1264782880 9cff22fd679e4e0a8d634aec67860734

Klíčové jídlo

  • SafeUp je bezplatná aplikace pro ženy, díky nimž se budou cítit bezpečněji při chůzi sami pomocí dat crowdsourcingu.
  • Studie ukazují, že 50% žen se při noční chůzi sama nebo vždy cítí nebezpečně.
  • Tvůrce aplikace uvedl, že aplikace zmocňuje ženy, aby se staly součástí změny a prosazovaly bezpečnost žen.
Když jste žena, která kráčí sama v noci, může to být děsivé a stresující, ale jedna aplikace využívá crowdsourcing, aby se ženy ve svých komunitách cítily pohodlněji. SafeUp využívá crowdsourcing od svých uživatelů k propojení jedné ženy s druhou, která žije v oblasti, do které chodí, aby se cítila bezpečně a starala se o ni při samotné navigaci v ulicích. Generální ředitelka a spoluzakladatelka společnosti, Neta Schreiber, uvedla, že cílem aplikace je povzbudit ženy, aby si navzájem pomáhaly cítit, že dělají rozdíl. „Je to větší než jen bezpečnostní aplikace,“ řekl Schreiber Lifewire ve videohovoru. „Je to prohlášení, že chci být součástí této změny a chci pomoci jiným ženám a zvýšit bezpečnost své komunity.“

Bezpečnost crowdsourcingu

Jako mnoho žen, i Schreiber se cítila nebezpečná a zranitelná. Ona a její skupina přátel se spojili, aby zajistili, že se všichni budou cítit v bezpečí v nových nebo povrchních situacích. „Kdykoli někdo z nás šel na rande naslepo, my ostatní jsme byli ve stejné restauraci a seděli u jiného stolu, abychom se ujistili, že je v pořádku,“ řekla. Ale ne každý má úzkou skupinu přátel, kteří by byli ochotni jít takhle z cesty, takže když se Schreiber dostala do technologického světa, začala vytvářet řešení problému, který zažívá téměř každá žena. SafeUp je zdarma a je k dispozici na zařízeních iOS a Android ve 107 zemích. Aplikace poskytuje bezpečnou online síť žen pomáhajících ženám. Aby bylo zajištěno zabezpečení sítě, musí být noví uživatelé před schválením používání aplikace ověřeni správcem komunity.

Snímek obrazovky aplikace SafeUp.

Jakmile je žena schválena, může se rozhodnout, že se stane opatrovnicí, která při noční chůzi sama funguje jako kontaktní místo pro ostatní. „Vidíte, kolik strážců je kolem vás a ve velkých městech,“ řekl Schreiber. „Pokud jdete ven, můžete se rozhodnout pro hovor nebo videohovor se svým nejbližším opatrovníkem, který s vámi promluví a porozumí vaší situaci, aby se cítili bezpečněji.“ Opatrovník, se kterým jste spárováni pomocí technologie určování polohy aplikace, bude moci vidět vaši přesnou polohu, aby zajistil, že se dostanete do cíle bezpečně. Pokud je to nutné, mohou k vám ve vzácných případech fyzicky přijít i opatrovníci. Samozřejmě v aplikaci vždy existuje možnost zavolat úřady, pokud se situace stane nebezpečnou. „Většina odpovědí, které dostáváme, je, že nám ženy řekly dříve, než měly SafeUp, pokaždé, když šly ven, měly obavy, ale teď si to nemusí dvakrát rozmyslet, protože vždy vědí, že tam bude někdo, kdo jim pomůže, “Řekl Schreiber.

Bezpečnost žen v čele

Od té doby, co se hnutí #MeToo stalo virálním v roce 2017, je bezpečnost žen ve společnosti více diskutována a upřednostňována. Nedávno si případ ve Velké Británii získal mezinárodní pozornost, když 33letá Sarah Everardová zmizela při noční chůzi domů. Bohužel její pozůstatky byly nalezeny o týden později, ale ženy po celém světě a na sociálních médiích mluvili o pocitu strachu a zranitelnosti při chůzi sám.

Podle průzkumu YouGov se 50% žen vždy nebo často cítí nebezpečných, když chodí v noci osamoceně, ve srovnání s pouhými 16% mužů. „SafeUP je nástroj pro ženy, aby převzaly odpovědnost do svých rukou a zajistily tak bezpečnost pro všechny ženy žijící ve stejném sousedství,“ řekl Schreiber. Řekla, že loňské demonstrace za práva žen a aktivita na sociálních médiích posunula téma bezpečnosti žen do popředí rozhovorů. I když je této problematice zapotřebí věnovat větší pozornost, Schreiber uvedl, že je na nás všech, abychom vytvořili změnu, kterou chceme vidět pro budoucí generace, a že aplikace je krok správným směrem. „Musíme si položit otázku, zda se jako společnost chceme chopit [issues with women feeling unsafe] s námi na příštích 100 let, “řekla.