Klíčové jídlo
- Technologie blockchain by mohla změnit virtuální realitu na bezpečný prostor pro nákup virtuálních pozemků a předmětů, tvrdí navrhovatelé.
- Victoria VR je sdílená virtuální aréna ve vývoji, kde mohou uživatelé dělat cokoli od hraní her až po obchodování se zbožím.
- Blockchain se používá ve snaze zajistit, aby nikdo nebyl schopen podvádět během nákupu ve světě VR.
Více než hra
Zatímco Victoria VR je účtována jako hra, platforma bude k dispozici také pro podnikatele, obchody a reklamy, řekl Bém. Blockchain se používá ve snaze zajistit, aby nikdo nebyl schopen podvádět během nákupu ve světě VR. Jedinou měnou ve Victoria VR budou tokeny VR. Ústředním prvkem světa Victoria VR bude The Big Market VR, kde uživatelé budou obchodovat s non-fungible tokeny (NFT) podporovanými blockchainem ve VR. Spuštění celého světa Victoria VR je naplánováno na příští rok, ale The Big Market VR by měl být uživatelům k dispozici během několika měsíců. „Návrhář interiérů by mohl klientům vytvořit virtuální prostor, který by mohli prozkoumat, než si koupí nábytek nebo namalují zeď.“ Odborníci tvrdí, že technologie blockchain může mít rozšířené aplikace jak ve VR, tak v hraní her. „NFT (nezastupitelné tokeny) jsou podle definice jedinečné a nelze je replikovat, vyměňovat nebo nahrazovat něčím jiným,“ říká Taryn Malher, která vyučuje VR a blockchain na Indiana University Kelley School of Business. „Jsou skutečně svého druhu. Poskytují důkazy o vlastnictví podporované implementací blockchainu nebo distribuované účetní knihy.“
VR nákupy bezpečnější s blockchainem
Blockchain může zpřístupnit digitální aktiva uživatelům ve VR, řekl Malher. Předpokládejme například, že maloobchodník s oděvy chtěl zákazníkům umožnit vyzkoušet si své návrhy ve virtuálním světě, nikoli na fyzickém místě. V takovém případě si stále mohli zachovat práva na své původní vzory pomocí NFT. „Návrhář interiérů by mohl klientům vytvořit virtuální prostor, který by mohli prozkoumat, než si koupí nábytek nebo namalují zeď,“ dodal Malher. „Produkty používanými ve virtuálním prostoru by mohly být NFT poskytované pro komerční použití společnostmi, které vytvořily produkty použité v designu.“
Jonathan Ovadia, generální ředitel společnosti AEXLAB, startupu VR, který pracuje na střílečkách z pohledu první osoby, poznamenal, že mnoho her ve své uživatelské dohodě uvádí, že virtuální položky jsou výhradně majetkem této hry. „S blockchainem je tento problém řešen, protože hry mohou skutečně vlastnit své položky ve hře, aniž by bylo možné jejich vymazání nebo odebrání,“ uvedla Ovadia v e-mailovém rozhovoru. Hráči si také mohli koupit virtuální kousky digitální země pomocí blockchainu, uvedl Arthur Carvalho, profesor na Miami University, který nedávno publikoval příspěvek o blockchainu a hraní her. „Technologie blockchain zajišťuje, aby aktiva a investice hráčů byly dlouhodobé, nad rámec životnosti nebo zájmu jakékoli jednotlivé společnosti,“ uvedl v e-mailovém rozhovoru. „Ve spojení s dalšími technologiemi, jako jsou náhlavní soupravy pro virtuální realitu, mají nyní online hry potenciál vytvořit dlouhodobou metaverse – alternativní realitu, která má svou vlastní měnu, vlastnickou strukturu, realistické avatary a přirozené lidské interakce.“ „Blockchain je v našem projektu důležitý díky své transparentnosti, otevřenosti a nemožnosti přepisovat historii a podvádění.“ Přestože jsou hry založené na blockchainu jako Decentraland, Cryptovoxels a Somnium Spaces stále v přípravných fázích, vytvářejí základ pro existenci metaverzí, které mají trvalou virtuální zemi a virtuální prostory, řekl Carvalho. „Může to trvat roky nebo dokonce desetiletí, než dojde k plně fotorealistické a pohlcující zkušenosti,“ dodal. „Kde by hráči možná nebyli schopni rozlišit, co je skutečné a co virtuální.“