Skip to content

Jak se indickým aplikacím v roce 2020 celkem dařilo

5 de Červenec de 2021
nubelson fernandes gTs2w7bu3Qo unsplash 8adce6c5bb6d4183ab82745b3892a8fa

Klíčové jídlo

  • COVID měl pozitivní i negativní dopad na vývojáře softwaru.
  • Největší nepandemickou novinkou pro vývojáře Mac v roce 2020 byl Apple App Store Small Business Program.
  • 46% dotázaných vývojářů Mac uvedlo, že nepociťuje žádný dopad na jejich podnikání z COVID-19.
Rok 2020 nezacházel se všemi stejně, a vývojáři softwaru, zejména nezávislí vývojáři, zažili lepší rok než mnozí. Není to všechno dobrá zpráva, ale zdá se, že zejména rok 2021 vzhlíží. Softwarová společnost MacPaw každoročně provádí průzkum vývojářů. MacPaw stojí za předplatným Setapp, alternativou k Mac App Store. Díky tomu má ukrajinský MacPaw jedinečný pohled do světa vývojářů aplikací. „Jednou z největších změn pro vývojáře je zrychlení dodávek aplikací na trh, aby vyhověli vysoké poptávce po aplikacích,“ řekl Oleksandr Kosovan, generální ředitel a zakladatel MacPaw. Záchranný drát prostřednictvím e-mailu, „který byl částečně způsoben přechodem na vzdálenou práci.“

Program App Store pro malé firmy

U vývojářů softwaru v roce 2020 dominovaly dvě věci. Jedním byl samozřejmě COVID-19. Druhým byl Apple App Store Small Business Program, který snižuje polovinu škrtů, které Apple bere od tvůrců aplikací, pokud vydělávají méně než 1 milion dolarů ročně. Ani pro malý softwarový tým 1 milion dolarů ročně není tolik, ale pro jednotlivé nezávislé vývojáře je to velký problém. Podle průzkumu MacPaw pracuje 68% vývojářů aplikací pro Mac samostatně, zatímco 22% pracuje v malých týmech (2–5 lidí).

Vývojář aplikací pracující na notebooku s chytrým telefonem připojeným kabelem.

„Pro nezávislého vývojáře byl program pro malé firmy společnosti Apple velmi dobrou zprávou,“ řekl Sergey Krivoblotsky, vývojář macOS a tvůrce NSBeep. Záchranný drát prostřednictvím e-mailu. „Vývojáři, kteří ročně vydělávají méně než 1 milion dolarů z prodeje v App Store, dostávají provizní snížení o 30-15 procent.“ Z dotazovaných vývojářů „90% mělo na tuto změnu velmi příznivý nebo spíše příznivý pohled,“ uvádí se v průzkumu. Někteří vývojáři žertovali, že nyní mohou vytvořit verzi své aplikace pro Mac App Store, nyní tam mohou vydělat nějaké peníze. Asi 50% respondentů plánuje letos požádat o program společnosti Apple.

COVID-19 v roce 2020

Program Apple App Store Small Business se v roce 2021 neprojeví, takže pandemie byla loňskou největší dohodou. Uzamčení změnilo věci jak pro vývojáře, tak pro jejich zákazníky. Z obchodního hlediska však byly účinky smíšené. 55% vývojářů uvedlo, že nezažili žádný dopad na jejich podnikání. Z těch, kteří zaznamenali dopad, byly výsledky stejně smíšené, 29% negativní a 24% pozitivní. Pro nezávislé vývojáře je práce z domova obvyklá. Ale pro jejich zákazníky bylo náhlé používání jejich vlastních počítačů a jejich nastavení do práce přínosem pro podnikání. Podle průzkumu bylo jedním z hlavních pozitiv pandemie nárůst návštěvníků webových stránek a zvýšení počtu uživatelů. „Jednou z největších změn pro vývojáře je zrychlení dodávek aplikací na trh, aby vyhověli vysoké poptávce po aplikacích.“ „Jelikož se zvýšil počet lidí pracujících z domova a využívajících své počítače, zaznamenal jsem nárůst poptávky po aplikacích,“ řekl vývojář softwaru Charlie Monroe Záchranný drát prostřednictvím e-mailu. „S mými produkty hodně experimentuji a všechny výnosy z mých aplikací směřuji zpět do vývoje (stejně jako mnoho nezávislých vývojářů, které znám): do reklamy, vývoje a designu,“ uvedl Krivoblotsky. „Proto nyní budu moci utratit více peněz za vývoj svých aplikací.“ Zdá se, že nezávislí vývojáři unikli před nejhorší ekonomickou devastací pandemie, částečně proto, že již pracují z domova, a částečně proto, že – podle průzkumu společnosti MacPaw – nebyl softwarový obchod zasažen tak tvrdě, jako řekněme restaurační obchod. A s ohledem na očkování a Apple App Store Small Business Program vypadá rok 2021 ještě lépe.