Skip to content

Jak se pro království zvířat blíží uznání obličeje

12 de Červenec de 2021
GettyImages 81943098 91b217440a734e1e9679b01ac6b7854b

Klíčové jídlo

  • Software pro rozpoznávání obličeje se stále více používá ke sledování zvířat i lidí.
  • Čínští farmáři používají tento software ke sledování zdraví prasat a krav.
  • Ochranáři používají software pro rozpoznávání obličeje ke studiu druhů od tygrů po slony.
Rozpoznávání obličeje není jen pro sledování lidí. Software, který dokáže identifikovat tváře zvířat, se stále více používá ke sledování všeho od exotických druhů, jako jsou tygři a sloni, až po běžnější stvoření, jako jsou krávy a prasata. Zatímco používání rozpoznávání obličeje v USA pro účely vymáhání práva stále roste, v Číně narůstá používání softwaru pro rozpoznávání obličeje k monitorování prasat ve snaze zvýšit produkci vepřového masa. Software využívající umělou inteligenci se používá ke sledování chorob, zefektivnění hospodářství a ochraně ohrožených druhů. „Pokud nejsou šťastní a nejí dobře, v některých případech můžete odhadnout, zda je prase nemocné,“ řekl The Guardian Jackson He, generální ředitel společnosti Yingzi Technologies, která software vyvinula. V loňském roce společnost představila svůj bezdrátový síťový systém „Future Pig Farm“, jehož cílem je omezit přímý kontakt člověka a prasete a omezit šíření moru prasat a dalších nákaz.

Měření ucha k čenichu

Software Yingzi analyzuje čenichy, uši a oči prasat, aby je od sebe oddělil. Může také sledovat pulsy a rychlosti potu prasat a také kontrolovat kašel jednotlivých prasat. Systém je navržen tak, aby monitoroval prasata, aby se zabránilo jejich nemoci nebo nedostatečnému krmení. Další čínská společnost, Peking Unitrace Tech, vyvíjí software, který používá rozpoznávání obličeje ke sledování krav. Kamery monitorují krmné žlaby a dojicí stanice a farmáři mohou zadávat informace o zdravotních podmínkách krávy, datech oplodnění a těhotenských testech. „Používali jsme to pro ovce, prasata a krávy,“ řekl zakladatel společnosti Zhao Jinshi pro The Washington Post. „Pro prasata je to obtížnější, protože všechna prasata vypadají stejně, ale dojnice jsou trochu zvláštní, protože jsou černobílé a mají různé tvary.“ „Pokud nejsou šťastní a nejí dobře, v některých případech můžete odhadnout, zda je prase nemocné.“ Čínské používání rozpoznávání obličeje však není všechno dobré. Země byla kritizována za to, že používá technologii rozpoznávání obličeje k omezení občanských svobod a také k profilování a kontrole etnických menšin, tvrdí skupiny pro lidská práva. „Čína používá rozpoznávání obličeje k profilování ujgurských jedinců, klasifikuje je na základě jejich etnického původu a vyčleňuje je pro sledování, špatné zacházení a zadržování,“ uvedla bipartisanská skupina 17 senátorů v dopise ministru zahraničí Mike Pompeovi v březnu 11. „A tyto technologie jsou nasazeny ve službách dystopické vize správy technologií, která využívá ekonomické výhody internetu bez politické svobody a technologické společnosti považuje za nástroje státní moci.“

Software, který šetří

Úsilí v Číně je jedním z mnoha snah softwaru pro rozpoznávání obličeje ke sledování všech druhů zvířat. V Africe se software pro rozpoznávání obličeje používá k záchraně slonů před pytláky. Tento software je navržen tak, aby rozpoznal kmeny a kly jednotlivých slonů a upozornil ochránce přírody, když jsou pytláci poblíž.

Slon je viděn skrz otvor ve tvaru klíčové dírky v cihlové zdi

Rozpoznávání obličeje se také používá k identifikaci tváří jednotlivých divokých šimpanzů. Vědci studují život šimpanzů po několik generací, ale prohledávání videozáznamů by trvalo stovky hodin. Byl navržen počítačový model využívající více než 10 milionů obrazů šimpanzů a poté byl použit k hledání a identifikaci jednotlivých šimpanzů. Podle článku zveřejněného v loňském roce v časopise Science Advances výzkumníky z Oxfordské univerzity to bylo asi 92% času. „Automatizace procesu individuální identifikace by mohla představovat skokovou změnu v našem používání rozsáhlých obrazových databází z volné přírody k otevření obrovského množství dat, která jsou k dispozici etologům pro analýzu chování při výzkumu a ochraně přírodních věd,“ napsali autoři. Technologie rozpoznávání obličeje způsobuje obavy o soukromí lidí po celém světě. U zvířat jim ale software může pomoci vést zdravější a delší životy.