Skip to content

Jak štítky ochrany osobních údajů společnosti Apple odhalují aplikace shromažďující data

11 de Srpen de 2021
IMG 4500iPhoneXontable 41e516b8fedf4da3975c42dad8f2a1f0

Klíčové informace

  • Všechny aplikace musí zveřejňovat, jak shromažďují data a sledují uživatele.
  • Tyto informace budou viditelně zobrazeny v App Store.
  • Dobří nezávislí vývojáři to milují.
Nové štítky ochrany osobních údajů společnosti Apple v App Store ukazují uživateli přesně to, jaké soukromé informace aplikace shromažďuje, například údaje o poloze, zdravotní údaje, kontaktní údaje a finanční informace. Není divu, že vývojáři těch nejvíce zneužívajících aplikací nejsou spokojeni. Na druhou stranu nezávislí vývojáři zaměření na soukromí to milují. Nové soukromí je podobné nutričním štítkům na potravinách a mělo by vám přesně ukázat, jaké informace, pokud nějaké, aplikace bude shromažďovat. A protože je na stránce App Store, kupující se mohou rozhodnout přeskočit aplikaci, která sbírá příliš mnoho. Někteří vývojáři to však vidí jako způsob, jak konečně předvést své etické zásady ochrany osobních údajů. „Jsou skvělí,“ řekl vývojář aplikace pro iOS Simeon Saëns Lifewire prostřednictvím přímé zprávy. „Vždy jsme to měli v našich zásadách ochrany osobních údajů (nesbíráme nic a chceme být zodpovědní za co nejméně uživatelských dat), ale nyní za to dostáváme odznak.“

Špatní herci

Aby vývojáři splnili nová pravidla, musí vyplnit krátký, ale obsáhlý dotazník. Uzávěrka těchto přihlášek byla 8. prosince. Na rozdíl od Saënů a dalších vývojářů, se kterými jsme mluvili, někteří vývojáři nejsou spokojeni. WhatsApp, aplikace pro zasílání zpráv na Facebooku, si na nová pravidla stěžovala v příspěvku na blogu. „Naše týmy zaslaly naše štítky na ochranu osobních údajů společnosti Apple, ale šablona společnosti Apple neosvětluje délky aplikací, které mohou chránit citlivé informace,“ řekl minulý týden mluvčí společnosti WhatsApp společnosti Axios. „Přestože WhatsApp nevidí zprávy lidí ani přesné umístění, my „Uvízli jsme v používání stejných širokých štítků s aplikacemi, které to dělají.“ Je to skoro, jako by celý byznys Facebooku byl postaven na shromažďování co nejvíce informací o jeho uživatelích. „Vždy jsme to měli v zásadách ochrany osobních údajů, ale nyní dostáváme odznak pro to.“ Aplikace shromažďují a prodávají všechny druhy dat o svých uživatelích. Mohou nahrát celý váš adresář nebo vzít vaši kondici, zdravotní údaje nebo údaje o kreditní kartě. Mnoho aplikací má pro tato data nebo kurz legitimní využití, ale i tak to nemusí být tak, jak se zdá. V loňském roce město Los Angeles zažalovalo The Weather Channel za shromažďování údajů o poloze ze své aplikace o počasí. Aplikace pro počasí je dokonalým trojským koněm pro tento druh podvodu, protože většina z nás očekává, že jí udělíme přístup k naší poloze, abychom mohli poskytovat zprávy o počasí.

Vítejte Změna

Vývojáři, kteří neukradnou vaše soukromá data, z toho mají velkou radost. Všichni vývojáři, které jsme kontaktovali, byli pro. Berlínský vývojář Alexey Chernikov nazval požadavek „dobrým, protože je to jeden z našich jedinečných prodejních míst-absolutní soukromí“. Softwarový inženýr Saurabh Garg má změnu rád, ale myslí si, že Apple by měl jít dál. „Myslím, že poté musí odstranit zásady vyžadující webové stránky nebo zásady ochrany osobních údajů na webových stránkách,“ řekl Lifewire prostřednictvím Twitteru. „[It] jen přidává práci navíc pro indie aplikace zaměřené na produkt místo vytváření webových stránek nebo placení za šablonu zásad. “ Apple také nebude osvobozen od svých vlastních pravidel. Bude zobrazovat štítky ochrany osobních údajů pro vlastní aplikace.

Úvodní obrazovka Apple pro ochranu osobních údajů

Dodržování těchto pravidel je povinné, ale člověk si říká, jak účinné budou. Koneckonců, vývojář může App Store lhát o tom, jak používá zákaznická data, stejně jako o tom může lhát ve svých vlastních zásadách ochrany osobních údajů. „Nejsem si tak jistý, že budou dobře prosazovány,“ řekl Will Strafach, vývojář aplikace iOS firewall Guardian.Lifewire prostřednictvím přímé zprávy. Pokud Apple nemá dobrý způsob, jak automaticky kontrolovat nároky uvedené v těchto dotaznících nebo nereaguje na stížnosti uživatelů, pak je to všechno jen zbytečné opatření. Doufejme, že je to víc než to.