Skip to content

Jak vám živý provoz Apple Maps může pomoci při navigaci

8 de Červenec de 2021
dimitri karastelev 4IqOnX2sdyM unsplash1 a5a2be4fed1b4db08c32d2368073b5d9

Klíčové jídlo

  • Společnost Apple aktualizovala svůj software Mapy, aby umožňovala živé hlášení o provozních podmínkách.
  • Siri vám umožní hlásit nehody nebo nebezpečí, která během cesty uvidíte.
  • Tato aktualizace přináší Apple Maps blíže k paritě s jinými mapovacími aplikacemi, jako je Waze, které již dlouho nabízejí možnost hlásit problémy na trase.
Navigace v provozu by se brzy mohla usnadnit díky aktualizaci Apple Maps. Apple vylepšuje svou aplikaci Mapy o živé dopravní zprávy, aby konkuroval ostatním konkurentům v hledání tras, jako je Waze. Siri vám umožní hlásit nehody nebo nebezpečí, která během cesty uvidíte. Odborníci tvrdí, že nové funkce mohou být pro uživatele přínosem. „Spotřebitelé potřebují co nejaktuálnější mapy,“ uvedl v e-mailovém rozhovoru Max Zhang, vedoucí partnerství v softwarové společnosti NextBillion AI pro mapování. „Ačkoli historický provoz je dostatečný k předpovědi doby a směru jízdy pro 98% cest, existují speciální případy, kdy jsou nutné aktuální informace o provozu.“

Ahoj Siri, vidím nehodu

Beta verze iOS 14.5, která zatím není k dispozici veřejnosti, přidává funkci Mapy, která vám umožňuje hlásit nehody, nebezpečí a kontroly rychlosti. Když zadáte adresu, vyberte trasu a poté zvolte „Přejít“, Siri vás upozorní, že můžete během cesty hlásit nehody nebo nebezpečí. Klepnutím na oblast podrobné mapy můžete stisknout tlačítko „Nahlásit“, které vám umožní upozornit na nehodu, nebezpečí nebo kontrolu rychlosti. Tato funkce údajně funguje také na softwaru Carplay společnosti Apple, který je zabudován do displeje palubní desky některých modelů automobilů. Řidiči budou moci hlásit problémy a události na silnicích pomocí Siri. Můžete například říct: „Hele, Siri, zdá se, že na straně silnice došlo k nehodě.“ „Přestože historický provoz je dostatečný k předpovědi doby a směru jízdy pro 98% cest, existují speciální případy, kdy jsou nutné aktuální informace o provozu.“ Tato aktualizace přináší Apple Maps blíže k paritě s jinými mapovacími aplikacemi, jako je Waze, které již dlouho nabízejí možnost hlásit problémy na trase. Závody ve zbrojení mezi tvůrci online map se zahřívají. Google zavádí novou verzi Map Google, která obsahuje podrobnosti, jako jsou přechody pro chodce, chodníky a ostrovy útočiště pro chodce. V centru Londýna, Tokia, San Franciska a New Yorku tvary a šířky také přesněji odpovídají měřítku silnic. Parky nyní také zobrazují šířku cest tmavě zeleně a schody šedě. Street View na Googlu byl také nedávno aktualizován o režim rozdělené obrazovky. Nové zobrazení je k dispozici, když otevřete Street View po upuštění špendlíku mapy.

Waze vs. Apple Maps

Pro většinu uživatelů je aplikace Waze nejlepším alternativním řešením pro Apple Maps, „protože technologie je postavena tak, aby reagovala na crowdsourcingové informace a aktualizace téměř v reálném čase,“ řekl Zhang. Dodal, že „existují komunitní aspekt a kultura uživatelů Waze, protože bývají přispěvateli.“ Mapový software se také rozšiřuje na zábavu. Waze nedávno oznámil, že do své aplikace integruje audioknihy Audible. Slyšitelní členové mohou na Waze poslouchat otevřením aplikace Waze a klepnutím na ikonu hudební noty, aby si jako svůj zvukový přehrávač vybrali Audible. Audible members also will receive next turn direction from Waze inside the Audible app. Zaznamenané mapy nemusí vždy fungovat, upozorňuje Zhang. Řekl například, že je třeba označit špatné počasí nebo výskyty občanských nepokojů, aby lidé nejezdili do rizikových oblastí.

Smartphone namontovaný na větracím otvoru automobilu zobrazující mapovací aplikaci.

„Používání provozních dat v reálném čase umožňuje mapovacím společnostem analyzovat, zda je třeba se vydat cestou nebo se jí vyhnout,“ dodal. „To má hodně společného s veřejnou bezpečností i vyhlídkou řidiče na spolehlivost mapové služby.“ Zhang měl tu smůlu, že během nedávné cesty z oblasti zálivu San Francisco do Los Angeles vyzkoušel mapování bez aktualizací provozu v reálném čase. Silnice byla uzavřena kvůli sněhu a Google z nějakého důvodu neposkytl aktualizované pokyny na základě provozu v reálném čase, řekl. „Jel jsem až do bodu uzavření silnice, ale zjistil jsem, že se všichni otáčejí zpět a používají alternativní trasu,“ dodal. „Nakonec mi to přidalo dalších šest hodin na cestu po zasněžených horských pasážích, na které jsem nebyl připraven. Moje auto se během průjezdu dokonce zaseklo ve sněhu, protože jsme nebyli dostatečně včas informováni o tom, co nás čeká.“