Skip to content

Jen pro koho je Hi-Fi Apple Music přesně?

8 de Červenec de 2021
alphacolor 66JMudIjDTw unsplash d0a6dd42e01443a49c145af405eb7810

Klíčové jídlo

  • Nové bezztrátové a prostorové zvukové úrovně společnosti Apple přicházejí do Apple Music od června.
  • Jsou automaticky zahrnuty do měsíčního plánu předplatného 9,99 $.
  • Bezztrátový zvuk nefunguje s AirPods; Prostorový zvuk je vyžaduje.
V červnu začne Apple Music hi-fi přidávat prostorový zvuk Dolby Atmos. Úlovek? Vysoce kvalitní zvuk nefunguje na AirPods a hudba musí být speciálně navržena pro Atmos. Pro koho je to všechno? Nová hudební nabídka společnosti Apple je trochu komplikovaná. Existují dvě části. Jedním z nich je bezztrátový zvuk, který má dvě úrovně. Druhým je Spatial Audio, který již existuje pro videa v systému iOS, a přináší prostorový zvuk hudbě poslouchané na AirPods. Spatial Audio je elegantní trik, ale má několik přesvědčivých použití. Bezztrátový zvuk je také příjemným doplňkem, ale technické detaily ho přesahují většinu uživatelů. „Prostorový zvuk může být novinkou pro poslech hudby v typickém smyslu, ale může sloužit jako brána pro přitažlivější zážitky,“ sdělil Lifewire prostřednictvím e-mailu Andrew Bellavia z vedoucího trhu a poskytovatele řešení, Knowles Corporation. „Představte si, že se účastníte virtuálního koncertu nebo divadelního představení, kde si můžete vybrat z několika výhodných bodů. S virtuálním zvukem lze vytvořit zvukovou scénu v každém bodě tak, aby odpovídala živému zážitku.“

Prohrávání na Lossless

Při kompresi souborů MP3 a AAC jsou některé zvukové informace vyhozeny nebo ztraceny. Bezztrátový zvuk uchovává všechna tato data, takže je slyšíte, jak znějí u umělcova mixážního pultu. Apple Music nyní poskytuje dvě úrovně bezztrátového zvuku. Oříznu tiskovou zprávu, protože je velmi jasná:

Úroveň Apple Music Lossless začíná v kvalitě CD, která je 16 bitů při 44,1 kHz (kilohertz) a dosahuje až 24 bitů při 48 kHz, a je nativně přehrávatelná na zařízeních Apple. Pro skutečného audiofila nabízí Apple Music také Hi-Resolution Lossless až do 24 bitů při 192 kHz.

Žádná z těchto možností nebude fungovat přes AirPods, dokonce ani AirPods Max za 550 $. Bluetooth prostě nemůže podporovat bezztrátový zvuk. Je to proto, že Bluetooth sám komprimuje zvuk a přenáší jej. Chcete-li poslouchat, budete muset použít kabelová sluchátka, jako by to byla znovu celá léta. Pak je to ještě šílenější. Chcete-li poslouchat vrstvu Hi-Resolution Lossless, potřebujete nejen kabelová sluchátka, ale také speciální digitální analogový převodník (DAC). Vestavěný DAC v iPhonu se na tyto úrovně kvality neroztahuje. Abych byl spravedlivý, ten typ audiofila, který by ocenil zvuk 192 kHz, téměř jistě již vlastní drahý DAC. A ani profesionální hudebníci nemohou vždy poznat rozdíl. „Myslím si, že měničem hry budou opět tvůrci hudby, kteří si nativně osvojí Dolby Atmos a budou dělat hudbu s úmyslem posunout pohlcující zážitek dále.“ „Provedl jsem rozsáhlé testování a nemohu poznat rozdíl mezi AAC s vysokou bitrate (například Spotify Premium) a bezztrátovým,“ řekl hudebník Richard Yot pro Lifewire v příspěvku na fóru. „Také nemohu rozpoznat rozdíl mezi AAC s vysokou bitrate a HD Audio, jako například u Tidal nebo Amazon Music. Někteří lidé ano, ale musíte přesně vědět, co máte poslouchat.“

Kvadrofonní znovu?

Spatial Audio funguje s jakýmikoli sluchátky Apple nebo Beats, která mají čip H1 nebo W1, stejně jako reproduktory nejnovějších iPhonů, Maců a přináší do Apple Music prostorový zvuk Dolby Atmos. Zpočátku to vypadá jako kvadrofonika 70. let. Ale Spatial Audio může být ve skutečnosti spánkovým hitem Apple Music, zvláště když Apple sestavuje katalog. Představte si, že posloucháte živé nahrávky, kde máte pocit, že jste uprostřed publika nebo sedíte v jazzovém klubu.

Stříbrná a bílá sluchátka se připojují k DAC připojenému k Apple iPod.

„Vidím přitažlivost dělat prostorový zvuk pro hudbu, která byla zaznamenána speciálně pro tento formát – zejména živá vystoupení,“ řekla Lifewire prostřednictvím e-mailu profesionální techsplainerka Jeanette DePatie. „Myslím, že nejpravděpodobnějším uživatelem bude někdo jako já. Již se přihlásím k odběru Apple Music a pravidelně ji poslouchám v mém systému domácího kina, který je již nakonfigurován pro Dolby Atmos.“ A pokud existuje něco, co se hudebníkům líbí, hraje to v jejich práci s efektním zvukem. Přidání Dolby Atmos do jejich skladeb by mohlo být velmi lákavé a udělat z Spatial Audio více než jen trik. „Myslím si, že měničem hry budou opět tvůrci hudby, kteří si nativně osvojí Dolby Atmos a budou dělat hudbu s úmyslem posunout pohlcující zážitek dále,“ řekl Lifewire prostřednictvím e-mailu výzkumník, hudební producent a technik mixu Ahmed Gelby.