Skip to content

Může RCS nahradit SMS bez Apple?

12 de Březen de 2023
Muze RCS nahradit SMS bez Apple

Klíčové věci

  • RCS je moderní náhrada SMS.
  • Všichni hlavní američtí dopravci budou RCS podporovat do příštího roku.
  • Apple nepodporuje a možná nikdy nebude podporovat RCS.

Příští rok RCS (bohaté komunikační služby) konečně nahradí SMS (služba krátkých zpráv) na všech telefonech v USA – pokud budou používat Android. Verizon příští rok přejde na platformu pro zasílání zpráv RCS a připojí se k T-Mobile a AT&T. Všichni tři operátoři budou jako výchozí chatovací aplikaci používat Zprávy pro Android, které podporují RCS. Apple však již má alternativu SMS — iMessage. Takže, co přesně je RCS, proč je lepší než SMS a přijme ho někdy Apple? „RCS bude vhodným moderním chatovacím systémem za předpokladu, že jej budou podporovat všichni operátoři a mobilní telefony. Bez 80% a více penetrace na trh nevidím, jak se rozvíjí,“ řekl Matthew Larner, výkonný ředitel obchodní a komunikační platformy ClickSend. Lifewire prostřednictvím e-mailu.

RCS vs SMS

RCS, neboli Rich Communication Services, má nahradit SMS jako výchozí, univerzálně kompatibilní protokol pro zasílání zpráv. Telefony Samsung ji již mají vestavěnou a jakýkoli telefon Android může používat RCS prostřednictvím aplikace Zprávy pro Android od Googlu. RCS má oproti SMS několik výhod. Poskytuje potvrzení o přečtení/doručení, indikátory psaní a může odesílat bohatý obsah, jako jsou obrázky a videa, a dokonce podporuje hlasový chat. RCS se také odesílá přes internet přes Wi-Fi nebo mobilní data. To může být výhoda i nevýhoda – SMS se posílají přes telefonní síť, takže má stále mnohem lepší pokrytí. Obchodní komunikace bude to, co ji přenese přes čáru – pokud budou uživatelé Androidu schopni interaktivně komunikovat s podniky prostřednictvím RCS, uživatelé Apple budou vynecháni. Čtyři hlavní američtí dopravci se původně zavázali vytvořit vlastní aplikace, ale nakonec přijali aplikaci Zprávy od Googlu. Nejlepší na SMS je, že je univerzálně podporována, jako je e-mail. SMS můžete poslat komukoli. Nezáleží na tom, jakého operátora nebo značku telefonu používají. Porovnejte to s iMessage, který je pouze pro Apple, nebo WhatsApp, Signal a Telegram, které vyžadují registraci a nejsou interoperabilní. RCS, jak je dnes implementován, má ale jednu významnou nevýhodu: Stejně jako SMS je nešifrovaný. Přichází end-to-end šifrování, ale není univerzální. To znamená, že je přístupný odposlechu. Přesto je SMS nejistá, takže RCS není o nic horší.

Apple a RCS

Nyní, když je Verizon na palubě, bude RCS fungovat téměř se všemi telefony Android v USA. Zbývá jen Apple. „Apple iMessage zajišťuje, že všechny vaše zprávy putují na jeho servery, zatímco s RCS budou zprávy putovat přes servery Google, servery operátora nebo společnosti třetích stran,“ řekla Katherine Brown, zakladatelka společnosti pro vzdálené monitorování Spyic, Lifewire via. e-mailem. „S ohledem na to Apple nechce mít nic společného s výzvami RCS.“

Venku za soumraku někdo posílá zprávy na smartphonu.

Apple iMessage má také značné uzamčení. Je to v podstatě sociální síť pouze pro Apple, která je stále hlouběji integrována do iOS a macOS. Podporuje také SMS, ale tyto zprávy přicházejí v zelených bublinách, nikoli v modrých, jako vaše kontakty iMessage. A někteří lidé stále platí za posílání SMS zpráv, takže jejich používání je spojeno s náklady. Je možné, že aplikace třetí strany by mohla přidat podporu RCS do iPhone, ale jaký to má smysl? Bylo by to užitečné pouze pro kontaktování cizích lidí a pro příjem spamu – všechny kontakty uživatele by již byly v iMessage nebo v jiné službě, jako je WhatsApp. Chcete-li do iPhonu přidat plnou podporu RCS, musel by ji Apple zabudovat do aplikace iMessage, stejně jako SMS, a to by znamenalo podporu služby, kterou v podstatě ovládá jeho úhlavní rival, Google. Apple by k tomu musel být donucen. „Obchodní komunikace bude to, co ji přežene – pokud budou uživatelé Androidu schopni interaktivně komunikovat s podniky prostřednictvím RCS, uživatelé Apple budou vynecháni,“ říká Larner. „Vzhledem k tomu, že iPhony tvoří přibližně 45 % všech smartphonů v USA, je to velký problém.“ Apple nechce mít nic společného s výzvami RCS. Zatím jsme mluvili o USA, zatímco iMessage je celosvětový. Adopce RCS tam také roste, ale musí být všude výchozí, aby se Apple přinutil.

Potřebujeme vůbec výměnu SMS?

Další otázkou je, zda potřebujeme náhradu za SMS? Je to nešifrované, nezabezpečené a simjacking dělá z SMS hrozný způsob, jak posílat dvoufaktorové (2FA) přihlašovací autentizační kódy. Ale tak co? Máme spoustu zabezpečených alternativ, jako je Signal a iMessage, a tyto 2FA kódy by stejně neměly přecházet přes SMS. SMS je jako e-mail. Je všeobecně podporován, je základní a zásadně nejistý. Může se také ukázat jako stejně těžké zabít. Operátoři by skutečně mohli vypnout podporu pro SMS, ale to funguje až poté, co většina dopravců na světě přejde na RCS. Jinak, co se stane, když dostanete zprávu ze zámoří? Nebo když cestujete a nemáte datové připojení, jak můžete odeslat zprávu? Je to složitá situace, ale zdá se, že SMS ještě nějakou dobu existují.