Skip to content

Může Windows hrát pěkně s aplikacemi pro Android?

3 de Leden de 2023
Muze Windows hrat pekne s aplikacemi pro Android

Klíčové věci

  • Majitelé telefonů Samsung Galaxy nyní mohou streamovat aplikace pro Android na Windows 10.
  • Uživatelé Windows 10 mohou provádět multitasking s jinými aplikacemi pro Windows a připínat aplikace pro Android na hlavní panel nebo nabídku Start.
  • Spouštění aplikací pro Android ve Windows může být stále neohrabané, říká odborník.

Nedávný krok společnosti Microsoft, který umožňuje uživatelům Windows streamovat aplikace pro Android, je dalším znakem toho, že se hranice mezi počítači a mobilními zařízeními stírá, říkají odborníci. Uživatelé Windows 10 s podporovanými zařízeními Samsung mohou nyní streamovat aplikace pro Android na svém počítači. To znamená, že se uživatelé přibližují dni, kdy jsou mobilní a PC nerozeznatelné. Apple a Samsung jsou také mezi společnostmi, které soupeří o spojení mobilních a PC operačních systémů. Technologický konzultant Dave Hatter si zatím klade otázku, jak cenné je vlastně spouštět aplikace navržené pro mobilní zařízení na PC. „I s touto funkcí si myslím, že stále existuje způsob, jak jít,“ řekl v telefonickém rozhovoru. „Ne každá aplikace pro Android poběží ve Windows správně.“ Používání aplikací pro Android ve Windows může být stále neohrabané, řekl Manish Bhardia, prezident technologické poradenské firmy Think Ai, v telefonickém rozhovoru. „Potřebuje hodně práce, pokud jde o použitelnost, ale jdou správným směrem,“ řekl.

Zrcadlo, zrcadlo na vašem telefonu

Nová funkce streamování systému Windows pro Android přidává ke stávající schopnosti zrcadlení, kterou poskytuje aplikace Microsoft Your Phone. Nyní si uživatelé systému Windows mohou vybrat ze seznamu aplikací pro Android v aplikaci, multitasking s jinými aplikacemi pro Windows a připnout aplikace pro Android na hlavní panel nebo nabídku Start. Spuštění aplikací pro Android vyžaduje telefon Samsung Galaxy (zatím) a počítač s aktualizací Windows 10 z října 2019 nebo novější. Společnost říká, že brzy přidá možnost spouštět více mobilních aplikací pro Android. Jsem velkým zastáncem toho, aby byl uživatel na prvním místě, a podle mých zkušeností, navrhnout něco pro všechny tvarové faktory vždy vede ke kompromisům. Další přijetí Androidu ze strany Windows posílí trh s aplikacemi pro Android, říkají pozorovatelé. „To je velké pozitivum pro vývojáře, protože nyní mohou prodávat svůj produkt více způsoby,“ řekl v telefonickém rozhovoru Ian Runyon, viceprezident pro produkt ve společnosti Tangoe, která se zabývá řízením technologických výdajů.

Macy se více podobají iPhonu

Krok Microsoftu hrát dobře s Androidem je součástí trendu směřujícího ke slučování prostředí pro stolní počítače a mobilní zařízení. Apple díky své nadcházející aktualizaci Big Sur dělá macOS více jako iOS: Nabízí mnoho stejných prvků rozhraní jako iPhony a iPady. Big Sur také umožní vývojářům snadněji kódovat aplikace pro iOS, které poběží na Macu. „V macOS Big Sur můžete vytvářet ještě výkonnější verze svých aplikací a využívat každý pixel na obrazovce tím, že je spustíte v nativním rozlišení Macu,“ uvádí Apple na svém webu.

macOS Big Sur, představený na WWDC20, představuje krásný redesign a nové funkce v Safari, Zprávách a Mapách.

„Pokud se díváte na Microsoft i Apple, máte dva giganty v oboru, kteří oba sledují, jak přebíráme tuto neuvěřitelnou základnu mobilních uživatelů z iOS a Androidu a dáváme jim pocit pohodlí v našich operačních systémech pro stolní počítače,“ řekl Runyon. „Takže pro ně to určitě má výhodu v tom, aby se lidé více začlenili do jejich ekosystému, ale také tato znalost je pro uživatele skvělá.“ Vyžaduje to hodně práce, pokud jde o použitelnost, ale jsou nasměrovány správným směrem. Samsung je ještě ambicióznější se svým softwarem DeX, který se snaží přeměnit telefony na PC. Dex umožňuje uživatelům připojit myš, klávesnici a monitor a promítnout na obrazovku verzi uživatelského rozhraní pro stolní počítače. Runyon však říká, že DeX nabízí varovný příběh o tom, jak se mobilní a PC operační systémy ne vždy míchají. „Jsem velkým zastáncem toho, aby byl uživatel na prvním místě, a podle mých zkušeností návrh něčeho pro všechny tvarové faktory vždy vede ke kompromisům,“ dodal. „Záměrné navrhování zážitků, které se mohou přizpůsobit různému hardwaru, je prospěšné, ale pokud tam chcete vzít počítačový zážitek a nacpat ho na obrazovku, která se vejde do kapsy, bude to spousta kompromisů.“ Kdy se dočkáme ideálního spojení desktopu a mobilu? Ještě ne tak docela, protože stále existuje poměrně dost kompromisů. Přesto se OS ve vaší kapse a ten na vašem klíně nebo stole neustále přibližují.