Skip to content

Proč by uživatelé prohlížeče Chrome měli vyzkoušet Microsoft Edge

8 de Červenec de 2021
4cac7883632a1fb69454aba7b0b0c3ac 77b9cc8b3476483c9ecafe229f9d7451

Klíčové jídlo

  • Skok aplikace Microsoft Edge na platformu Chromium ji změnil na jeden z nejpopulárnějších dostupných prohlížečů.
  • Edge nabízí podobné funkce jako Chrome, aniž by zapadl do zdrojů vašeho systému.
  • Díky novému režimu výkonu může Edge využívat ještě méně zdrojů, což z něj činí ideální volbu pro uživatele unavené z toho, že Chrome zabírá tolik RAM.
Režim výkonu by mohl Microsoft Edge ještě více přitahovat pro uživatele prohlížeče Chrome, kteří jsou unavení z prohlížeče Google, který má hlad po zdrojích. Začátkem letošního roku společnost Microsoft uvedla novou verzi Edge postavenou na Chromiu – stejnou platformu, jakou používá Google Chrome a další prohlížeče. Edge si rychle získal popularitu mezi uživateli internetu a společnost Microsoft se nyní snaží oslabit dohodu novým režimem výkonu. Odborníci tvrdí, že by to mohlo být lákavé pro uživatele unavené Chrome, který využívá tolik prostředků svého počítače. „Režim výkonu je jednoduše třešničkou na dortu, protože pomáhá Edge získat převahu a zefektivnit využití paměti RAM a CPU,“ uvedl v e-mailu pro Lifewire Eric Florence, analytik kybernetické bezpečnosti společnosti SecurityTech.

Zdroj Hog

Váš prohlížeč je vaším oknem do internetu a jako takový pravděpodobně strávíte spoustu času s otevřenou aplikací. V režimu výkonu se společnost Microsoft zaměřuje na jeden z největších problémů, které trápí uživatele prohlížečů za posledních několik let: využití zdrojů. Protože trávíte tolik času s otevřeným prohlížečem, očekává se, že to zabere značnou část zdrojů dostupných pro váš systém. Množství prostředků, které prohlížeč zabírá, se však může stát problémem, zejména když uživatelé začnou provádět více úkolů najednou. „Režim výkonu je jednoduše třešničkou na dortu, protože pomáhá Edge získat převahu a zefektivnit využití paměti RAM a CPU.“ Jedním z nejdůležitějších zdrojů při procházení webu je paměť (RAM). Pokud prohlížeč zabírá příliš mnoho paměti RAM, může zablokovat celý počítač, což způsobí, že se ostatní aplikace budou snažit načítat nebo fungovat stejně. Nalezení skvěle fungujícího prohlížeče, který váš počítač nezpomalil, bývalo spíše problémem. Ale pak Google vydal Chrome. Zatímco Chrome býval jedním z nejvýkonnějších prohlížečů – zvláště dobře známý pro to, jak málo RAM používal -, za posledních několik let se nafouknul. Nedávné testy porovnávající Chrome s novým Edge na bázi chromu ukázaly, že Chrome použil 1,4 GB RAM při načítání šesti stránek, oproti 665 MB použitého RAM Edge. Edge využívající méně než polovinu zdrojů, které Chrome udělal, je obrovský rozdíl, zejména pro ty, kteří mají ve svém systému méně RAM, nebo pro uživatele s pomalejší RAM.

Možnost režimu výkonu Microsoft Edge zvýrazněna

Jedním ze způsobů, jak se režim výkonu snaží dále vylepšit, jak Edge zachází se systémovými prostředky, je to, co nazývá Sleeping Tabs. V zásadě, když karta nebyla pět minut používána, zamrzne. Tím se uvolní systémové prostředky – například paměť -, které se používaly k udržování aktualizované karty. Jakmile kartu znovu otevřete, uvolní se, což vám umožní pokračovat v práci bez problémů. To by mohlo pomoci ještě více snížit množství paměti, kterou Edge využívá, což by dále zvětšilo propast mezi ní a aktuálním využitím zdrojů v Chromu.

Získání náskoku

Přestože Microsoft Edge začal jako jeden z nejpopulárnějších dostupných prohlížečů, udělal docela obrat a stal se čtvrtým nejoblíbenějším prohlížečem na světě. Skok na Chromium bezpochyby pomohl a nesčetné množství možností, které Microsoft poskytuje, pomůže většině uživatelů cítit se jako doma. Jako každý jiný prohlížeč na bázi Chromu může Edge využívat různá rozšíření z Internetového obchodu Chrome. Alternativně můžete také nainstalovat některé doplňky z Windows Store. Tyto doplňky jsou trochu omezenější, ale je hezké mít přístup ke dvěma různým výkladům s řadou rozšíření, které čekají na usnadnění procházení.

Edge má také další funkce, jako jsou sbírky, které vám umožňují seskupit určité webové stránky dohromady a vytvořit tak snadný přístup k webům, které potřebujete pro různé projekty. Uživatelé internetu, kteří rádi organizují svůj obsah, aby mohli snadno přecházet mezi různými pracovními prostory, mohou tuto funkci považovat za užitečnou. Julia Newman, specialistka na technickou podporu pro stolní počítače, říká, že považuje Edge za užitečný kvůli jeho další funkčnosti ve srovnání s jinými prohlížeči. „Edge používám posledních šest měsíců, i když ve zvláštních případech občas přepnu na Chrome,“ vysvětlila v e-mailu. „Edge byl vybaven některými dobrými funkcemi a uživatelé si mohou vyzkoušet Edge.“ Nakonec pouze vy můžete rozhodnout, zda je Edge pro vás ten pravý. Pokud se však výkonový režim ukáže být tak dobrý, jak Microsoft tvrdí, bude, očekávejte, že tento přepínač provede více uživatelů prohlížeče Chrome.